21:33

14 września 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Roksana, Bernard, Cyprian

 

WAT - patronat

WGiSR UW - patronat

Certyfikat - Program WARS i SAWA

 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

22 czerwca 2023: Dbamy o tradycyjny sad

Nasza szkoła znalazła się w drugim etapie projektu "Tradycyjny sad", który ma na celu restytucję dawnych odmian drzewek owocowych oraz edukację społeczeństwa na temat tradycyjnych sadów i różnorodności biologicznej Polski. W tej edycji nasi reprezentanci z 3c zdecydowali się na zasadzenie 5 drzewek owocowych, które już wzbogacają szkolną florę. W projekt pragniemy włączyć także rodziców uczniów, dlatego w czasie ostatnich zebrań klasowych został zaprezentowany krótki pokaz przygotowany przez biologów pod kierunkiem pani Małgorzaty Antonowicz.

Jeżeli wy też chcecie dowiedzieć się więcej o projekcie "Tradycyjny sad", zapraszamy na stronę https://tradycyjnysad.pl.

Dbamy o tradycyjny sad Dbamy o tradycyjny sad Dbamy o tradycyjny sad

 

20 czerwca 2023: E-kreator lepszego jutra

Od lutego do czerwca w naszej szkole był realizowany projekt WIE, pt. „E-kreator lepszego jutra – czyli jak uratować planetę i człowieka”. W ramach przedsięwzięcia uczniowie klas geograficznych mieli okazję brać dział w wykładach prowadzonych, m.in. przez pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, a dotyczących problemów ekologicznych w przestrzeni lokalnej. Indywidualnie i w grupach pod kierunkiem opiekunów przygotowywali autorskie projekty, między innymi opracowali oni film pt. „Nasze realne działania na rzecz Ziemi” - opublikowany na szkolnym profilu YouTube, a także e-testy, pt. „Dobre praktyki proekologiczne” - dostępne na największej platformie geograficznej: www.geografia24.eu. Najbardziej aktywni uczniowie za swoje zaangażowanie zostali docenieni drobnymi upominkami (pendraivami; zakupionymi ze środków Rady Radziców przy XXIV LO w Warszawie).

Wszystkim naszym dzielnym geografom życzymy sukcesów w przyszłości i dalszym dzieleniem się eko-praktykami. Zbliżające się wakacje będą do tego doskonałą okazją. Projekt był realizowany pod opieką naszego geografa – Pana Sławomira Dmowskiego.

 

15 czerwca 2023: Zapraszamy na Dzień Sportu

Zapraszamy na Dzień Sportu

 

7 czerwca 2023: Jak nie czytam – jak czytam!

Uczniowie Norwida pokazali, że czytanie jest nie tylko jest rozwijające i modne, ale także może być integrujące. Włączając się w ogólnopolska akcję „Jak nie czytam, jak czytam” w środę 7 czerwca od 10:00 cała społeczność szkolna zagłębiła się w lekturze, by pokazać, że książka w szkole wcale nie musi kojarzyć się z obowiązkiem i ocenami, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem i rozrywką. Tego dnia każdy przyniósł swoją ulubioną lub dopiero poznawaną publikację i zasiadł w dogodnym dla siebie miejscu: na leżakach i ławkach w ogrodzie, na trawie przy boisku, na szkolnych korytarzach oraz na pufach w strefie relaksu, a nawet… na siłowni.

Była to doskonała okazja do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bardziej lub mniej rozrywkowych okolicznościach, bez dorabiania dydaktycznej otoczki.

Jak nie czytam – jak czytam! Jak nie czytam – jak czytam! Jak nie czytam – jak czytam! Jak nie czytam – jak czytam!

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

2 czerwca 2023: Całe podium dla geografów z Norwida

W piątek 2 czerwca 2023 roku uczniowie z Norwida uczestniczyli w gali finałowej dzielnicowego konkursu pt. „Brazylia – konkurs wiedzy o państwie na podstawie wskazanych źródeł”, organizowanego przez Zespół Szkół nr 7 w Warszawie, przy ulicy Chłodnej 36/46. Spośród ponad 130 uczestników z kilku szkół wolskich, zmagających się z zadaniami konkursowymi w dwóch etapach, wszystkie nagrody przypadły naszym uczniom i to z jednej klasy o profilu geograficzno-matematyczno-językowym (3ep).

Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Szulc, drugie miejsce – Badri Kuruszwili, zaś trzecie – Aleksandra Anyż. Kolejnych dwoje naszych reprezentantów zdobyło wyróżniania, tj. Martyna Walczak i Jeremi Adamowicz.

Opiekunem uczniów był nasz nauczyciel geografii – pan Sławomir Dmowski.

Brawa dla najlepszych!!!

Całe podium dla geografów z Norwida Całe podium dla geografów z Norwida Całe podium dla geografów z Norwida

 

1 czerwca 2023: Dzień dziecka na sportowo

Drogie norwidowskie dzieci.

Z okazji Waszego święta życzymy Wam, aby spełniły się wszystkie Wasze marzenia. Oby nigdy nie zabrakło Wam odwagi, by pozostać sobą i pozytywnego szaleństwa, aby życie nie wydawało się nudne.

W Norwidzie ten dzień był inny niż wszystkie...

Dzień Dziecka z Norwidzie Dzień Dziecka z Norwidzie Dzień Dziecka z Norwidzie Dzień Dziecka z Norwidzie

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

26 maja 2023: Z indeksem w kieszeni

Nasz absolwent z klasy 4f Jakub Piątek został jednym z trzech laureatów Konkursu „Zrównoważone Środowisko”, edycja 2022/23 – Zagospodarowanie Wód Opadowych organizowanego przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Tym samym zdobył on indeks tej Uczelni.

Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawował nasz nauczyciel geografii – pan Adam Górski.

Serdecznie gratulujemy!

 

25 maja 2023: Na turystycznym szlaku

Pod koniec maja klasy 3a, 3b i 3f wybrały się na wycieczkę po pojezierzu mazurskim. Autokary z uczniami wyruszyły spod szkoły w czwartek 25 maja, około godziny 8:00 i punktualnie dotarły do pierwszego punktu podróży - Olsztyna. W stolicy Warmii i Mazur norwidowska młodzież wzięła udział w miejskiej grze terenowej, podczas której poznała historię miasta i jego najważniejsze atrakcje turystyczne, między innymi Amfiteatr im. Czesława Niemena, Rynek z ratuszem czy też Bazylikę Konkatedralną św. Jakuba Apostoła. Zapoznani z architekturą ceglanego gotyku uczniowie wyruszyli do miejsca noclegu - hotelu Manor. Na miejscu czekały ich zajęcia integracyjne prowadzone przez p. Renatę Czosnecką oraz rozgrywki sportowe zorganizowane przez p. Mateusza Jarosza. Wieczorem zaś wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz dyskoteka.

Następnego dnia rano tuż po śniadaniu wszyscy wyruszyli do Osady Galindia – skansenu, gdzie uczestniczyli w interaktywnej lekcji plenerowej, poznając zwyczaje i wierzenia historycznego plemienia. Kolejnym punktem wycieczki był godzinny rejs po jeziorze Nidzkim, najbardziej pierwotnym akwenie wśród Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, objętym strefą ochronną. Po jego zakończeniu, kadra nauczycielska oraz podopieczni wyruszyli w kierunku Warszawy, gdzie wycieczka miała swój kres. To były dwa bardzo intensywne dni, które pozwoliły trzecioklasistom oderwać się od szkolnej rutyny i jeszcze lepiej się zintegrować.

Bartosz Goździewski 3b

Na turystycznym szlaku Na turystycznym szlaku Na turystycznym szlaku Na turystycznym szlaku

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

24 maja 2023: 14. edycja projektu: „Sztuk-mistrz z Mazowsza – Czytanie Norwida”

W ramach wpisującego się w tradycję naszej szkoły projektu: „Czytanie Norwida” w środę 25 maja 2023 r. uczniowie klas 1b, 1h oraz 2a i 2b wraz z wychowawcami i paniami bibliotekarkami oraz dyrekcją uczestniczyli w zajęciach wyjazdowych do Chrzęsnego i Dębinek. W pałacyku w Chrzęsnem mogliśmy podziwiać wystawę Norwidianów z bogatym zbiorem portretów naszego patrona, jego pracami plastycznymi oraz wydaniami dzieł literackich. Poznaliśmy burzliwą historię pałacyku i jego kolejnych właścicieli oraz obejrzeliśmy multimedialną prezentację dotyczącą „Fortepianu Szopena”. Zaś w kompleksie muzealnym w Dębinkach wysłuchaliśmy wykładu prof. Tomasza Korpysza z UKSW: „Norwid – poeta wielkiego serio i drobnego buffo” oraz uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej: „Daj mi wstążkę błękitną…” połączonej z grą terenową. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w przypałacowym romantycznym parku odbył się także plener malarski pod czujnym okiem plastyka pani Hanny Kwietniewskiej.

W kolejnych dniach mieliśmy też zaszczyt ugościć w murach naszej szkoły dwóch wybitnych specjalistów w dziedzinie literatury, Pana Profesora UW Wiesława Rzońcę oraz Pana Profesora KUL Lecha Giemzę. 30 maja prof. Rzońca uraczył naszych uczniów znamienitym wykładem przybliżającym życiorys wielkiego poety XIX wieku, naszego patrona - Cypriana Kamila Norwida. Swoją prelekcję urozmaicił również informacjami, których nie znajdziemy na kartach podręczników, anegdotami i recytacją. Pod koniec wykładu profesor chętnie udzielał odpowiedzi na pytania zgromadzonej młodzieży, dzięki czemu w wielu z nas na nowo rozbudził zainteresowanie poezją naszego patrona.
W środę 31 maja mogliśmy wysłuchać wykładu profesora Lecha Giemzy, który przyjechał do nas aż z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przybliżył on temat: „Polskość i Patriotyzm w dziełach C.K. Norwida oraz Witolda Gombrowicza”, który skupił uwagą szczególnie uczniów klas trzecich. Pan Profesor poszerzył swoje rozważania o zagadnienia socjologiczne, takie jak różnica między społeczeństwem a narodem i zachęcał  norwidowską młodzież do charakteryzowania polskiego społeczeństwa na przestrzeni lat. Zaproponowane przez prelegenta połączenie poezji, historii i tematów społecznych zaowocowało pełnym poruszeniem i zaangażowaniem zgromadzonego audytorium.
To był bardzo owocny, bogaty w wydarzenia tydzień spędzony na zagłębianiu się w życie i twórczość Cypriana Norwida. Mieliśmy okazję wnikliwiej dostrzec w poezji naszego patrona uniwersalne przesłanie oraz treści, które mogą być dziś inspiracją dla każdego z nas.

Bartosz Goździewski 3b

Sztuk-mistrz z Mazowsza – Czytanie Norwida - prof. Lech Giemza z wykładem o ojczyźnie i patriotyzmie w twórczości Cypriana Norwida i Witolda Gombrowicza

prof. Lech Giemza z wykładem o ojczyźnie i patriotyzmie w twórczości Cypriana Norwida i Witolda Gombrowicza

Sztuk-mistrz z Mazowsza – Czytanie Norwida - wykład prof. Tomasza Korpysza

wykład prof. Tomasza Korpysza

Sztuk-mistrz z Mazowsza – Czytanie Norwida - prof. Wiesław Rzońca w XXIV LO z wykładem o życiu i twórczości Cypriana Norwida

prof. Wiesław Rzońca w XXIV LO z wykładem o życiu i twórczości Cypriana Norwida

Sztuk-mistrz z Mazowsza – Czytanie Norwida - wyjazd do Chrzęsnego i Dębinek Sztuk-mistrz z Mazowsza – Czytanie Norwida - wyjazd do Chrzęsnego i Dębinek Sztuk-mistrz z Mazowsza – Czytanie Norwida - wyjazd do Chrzęsnego i Dębinek

wyjazd do Chrzęsnego i Dębinek
 

24 maja 2023: Projekt Onkoakademia kluczem do zdrowia

W ramach współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym nasza szkoła weźmie udział w projekcie Onkoakademia kluczem do zdrowia, który będzie realizowany w latach 2023-2024 w ramach programu: Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu, dofinansowanego ze środków budżetu Państwa. Projekt ten jest skierowany do uczniów szkół średnich województwa mazowieckiego i będzie realizowany przez pracowników badawczo-dydaktycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego celem jest popularyzowanie nauki w zakresie chorób nowotworowych, budowanie pozytywnej postawy zdrowotnej, przekazanie w przystępny sposób przydatności najnowszej wiedzy naukowej, obalenie mitów związanych z chorobami nowotworowymi oraz ich profilaktyką, zwiększenie świadomości młodych dorosłych na temat chorób nowotworowych i metod ich zapobiegania oraz zmniejszenie śmiertelności powodowanej chorobami nowotworowymi poprzez zwiększenie liczby osób wykonujących badania profilaktyczne.

Plakat informacyjny ONKOAKADEMIA kluczem do zdrowia - do pobrania w wersji PDF.

Załącznik do plakatu - zasady i regulamin udziału w projekcie Onkoakademia kluczem do zdrowia.

Plakat dofinansowania projektu Onkoakademia kluczem do zdrowia - do pobrania w wersji PDF.

 

22 maja 2023: U początków państwa polskiego

W majowy poniedziałek (22.05) trzy klasy pierwsze: 1b, 1e, 1f wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyły na wycieczkę Szlakiem Piastowskim.

Pierwszym z naszych przystanków podczas dwudniowej wycieczki był Biskupin, do którego dotarliśmy kolejką wąskotorową. Pomimo tego, że sama podróż nie trwała długo i tak cieszyliśmy się i podziwialiśmy naturę i piękne widoki, gdy kolejka „…nurza się w zieloność i jak łódka brodzi, śród fali szumiących, śród kwiatów powodzi…”. Po chwili przerwy na posiłek oraz integrację wyruszyliśmy, aby zwiedzić Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Zobaczyliśmy m.in. osadę dawnych łowców, zbieraczy i rolników, najciekawszymi atrakcjami były jednak osada obronna oraz wioska piastowska. Pomimo tego, że większość eksponatów stanowiły tu częściowe reprodukcje i tak byliśmy pod wrażeniem umiejętności ludzi z czasów neolitu. Pod koniec dnia przyjechaliśmy do ośrodka, a następnie wspólnie spędziliśmy czas, integrując się w rozgrywkach sportowych oraz relaksując na plaży jeziora Ostrowskiego.

Następnego dnia ruszyliśmy do Gniezna, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego, zobaczyć wiele replik średniowiecznych pamiątek panowania pierwszych władców dynastii piastowskiej, między innymi miecz koronacyjny Szczerbiec, księgi, pieczęcie i bulle, ale także elementy wyposażenia średniowiecznych wojów i insygnia władzy biskupiej. Kolejnym punktem naszej wyprawy była Katedra Gnieźnieńska, w której zobaczyliśmy słynne drzwi przedstawiające historię św. Wojciecha, jego grób oraz zabytkowe kaplice. Weszliśmy również na wieżę Katedry, skąd rozpościera się cudowna panorama Gniezna.

Wyjazd ten pomógł nam wnikliwiej poznać początki Państwa Polskiego, ale też był okazją do miłego spędzenia czasu i lepszego poznania się uczniów klas pierwszych.  

Maja Blacha i Hanna Oyrzanowska z 1b

U początków państwa polskiego U początków państwa polskiego

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

16 maja 2023: Warsztaty geograficzne na Uniwersytecie Warszawskim

Uczniowie klasy 3ep pod opieką naszego geografa, Pana Sławomira Dmowskiego, we wtorek 16 maja 2023 r. uczestniczyli w warsztatach na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach zajęć terenowych pod hasłem „Skały w mieście – jak nauczyć się je rozpoznawać?” rozpoznawali skały powszechnie stosowane w przestrzeni miejskiej, do budowy pomników, chodników, elewacji i tym podobnych obiektów. Uczestnicząc w bloku geoinformatycznym zatytułowanym: „Wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowania map”, omawiali możliwości i ograniczenia sztucznej inteligencji oraz przyszłości z wykorzystaniem tej technologii, o której jest ostatnio szczególnie głośno w przestrzeni publicznej, np. Czat GPT. Zaś podczas warsztatów klimatologicznych, pt. „Zmiana klimatu – szansa czy zagrożenie”, zwracali uwagę na problem zmian klimatycznych występujących na naszej planecie, zachodzących wokół każdego z nas.

Niniejsza inicjatywa była częścią projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, pt. „E-kreator lepszego jutra – czyli jak uratować planetę i człowieka” oraz współpracy nawiązanej pomiędzy XXIV Liceum Ogólnokształcącym, a WGiSR UW.

Warsztaty geograficzne na Uniwersytecie Warszawskim Warsztaty geograficzne na Uniwersytecie Warszawskim Warsztaty geograficzne na Uniwersytecie Warszawskim Warsztaty geograficzne na Uniwersytecie Warszawskim

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

16 maja 2023: Laureat Konkursu Tłumaczeniowego „Mot à mot”

Z radością informujemy, że Tsimafei Yahorau z klasy 4cp zdobył III miejsce w Finale Międzyszkolnego Konkursu Tłumaczeniowego „Mot à mot” organizowanego przez XXVI LO im. St. Sempołowskiej w Warszawie pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Żoliborz, Instytutu Francuskiego w Polsce, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (Biuro Tłumaczeń) oraz Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W Finale Tsimafei tłumaczył fragment eseju François Chenga pod tytułem „Le Dialogue”. Jego praca prezentowała bardzo wysoki poziom językowy i dużą wrażliwość stylistyczną w języku polskim.

Do Finału Konkursu Tłumaczeniowego zakwalifikowała się także uczennica klasy 4ap, Teresa Bartelska.

Serdecznie gratulujemy!

 

10 maja 2023: „Geospotkanie maturalne” Koła Naukowego Studentów Geografii UW

W środę 10 maja 2023 r. odbyło się „Geospotkanie maturalne” zorganizowane przez Koło Naukowe Studentów Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach tego wydarzenia p. Sławomir Dmowski (nauczyciel geografii i informatyki, założyciel serwisu geografia24.eu – codziennie odwiedzanego przez tysiące miłośników geografii z całej Polski) przeprowadził przedmaturalną powtórkę online z zakresu geografii fizycznej. Omawiając przykładowe zadania egzaminacyjne, zwrócił też uwagę na najważniejsze wymagania i treści niezbędne do osiągnięcia sukcesu na maturze.

Geospotkanie maturalne Koła Naukowego Studentów Geografii UW - Sławomir Dmowski

 
 

27 kwietnia 2023: Julia z 1e wśród laureatów Konkursu "Nasza Ziemi"

Z radością informujemy, że Julia Stelmaszczyk z klasy 1e znalazła się w gronie 6 laureatów XXIV edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem: Geologiczna różnorodność Ziemi organizowanego przez Muzeum Geologiczne Państwowy Instytut Geologiczny.

Serdecznie gratulujemy!

 

28 kwietnia 2023: Czwartoklasiści odchodzą

28 kwietnia wszyscy uczniowie klas czwartych po szkole podstawowej odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Młodsi koledzy pożegnali ich koncertem na sali gimnastycznej, wychowawcy czule pożegnali w salach lekcyjnych, a sami abiturienci obsypali swoich ukochanych pedagogów kilogramami kwiatów, czekoladek i wszelakiego dobra z różnych stron świata. Wzruszeniom nie było końca. Gmach przy ulicy Obozowej 60 stracił tego dnia 25% swoich najcenniejszych aktywów.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube z "Zakończenia roku szkolnego w klasach czwartych po szkole podstawowej w Norwidzie"

Czwartoklasiści odchodzą Czwartoklasiści odchodzą Czwartoklasiści odchodzą Czwartoklasiści odchodzą Czwartoklasiści odchodzą Czwartoklasiści odchodzą Czwartoklasiści odchodzą

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 
 

21 kwietnia 2023: Mamy I miejsce w Olimpiadzie Retorycznej

Uczennica klasy 3a, Zuzanna Kłudkiewicz, została laureatem I miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Retorycznej w kategorii mowy doradczej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Jej mowa finałowa w kategorii doradczej nosiła tytuł "Wyjść poza strefę komfortu".

Pod bacznym okiem Pani Anny Fidos w całym konkursie pokonała ponad 200 uczestników z całego kraju. Niebywałe osiągniecie oficjalnie przypieczętowała 21 kwietnia stając się jedyną uczestniczką z Warszawy, która zajęła miejsce na podium.

Gorąco gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Załączamy link do oficjalnego ogłoszenia o zwycięstwie Zuzi: https://retoryka.kul.pl/laureaci-etapu-finalowego-ogolnopolskiej-olimpiady-retorycznej/

Mamy I miejsce w Olimpiadzie Retorycznej

Mamy I miejsce w Olimpiadzie Retorycznej Mamy I miejsce w Olimpiadzie Retorycznej Mamy I miejsce w Olimpiadzie Retorycznej Mamy I miejsce w Olimpiadzie Retorycznej

 

18 kwietnia 2023: Podwójny sukces w ogólnopolskim konkursie historycznym

Mamy podwójny sukces w ogólnopolskim konkursie historycznym "Polska-Węgry - Historia Przyjaźni" organizowanym przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. W tegorocznej, drugiej edycji tego konkursu bohaterami przewodnimi byli: święta Kinga, Stefan Batory i Józef Bem. Dwie uczennice naszego Liceum zakwalifikowały się do finału. Oliwia Czubak z klasy 1H została laureatką konkursu, zaś Maja Thinlay z klasy 1F zdobyła tytuł finalistki. Gratulujemy dziewczynom i życzymy im kolejnych sukcesów. 

Opiekunem obu uczennic była pani Katarzyna Strumińska - nauczycielka historii, WOS-u oraz HiT-u.

Podwójny sukces w ogólnopolskim konkursie historycznym Podwójny sukces w ogólnopolskim konkursie historycznym

 

11 kwietnia 2023: Nasza kandydatka do nagrody w konkursie Ośmiu Wspaniałych

Za nami eliminacje do XXX edycji stołecznej Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, w których z sukcesem brali udział także wolontariusze z naszej szkoły. Celem organizowanego przez Fundację „Świat na Tak” przedsięwzięcia jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży, upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu oraz promowanie działań szkolnych klubów wolontariatu, w tym „Klubów Ośmiu”. W tegorocznej edycji szczególnie mocno trzymajmy kciuki za Amelię Fukowską z klasy 3c, która ma szansę na otrzymanie odznaki Wspaniałego Wolontariusza.

Z niecierpliwością czekamy na wielki finał konkursu, który odbędzie się podczas uroczystej gali 16 maja w Teatrze Polskim w Warszawie.

Ośmiu Wspaniałych

 

6 kwietnia 2023: Eliza z IIIe laureatką XVIII edycji - OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Olimpiada Przedsiębiorczości to innowacyjny projekt o społecznym i proprzedsiębiorczym charakterze. Olimpiada realizowana jest od 2005 r. i zyskała już status jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju.

Olimpiada Przedsiębiorczości jest wspólną inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych - Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Olimpiada Przedsiębiorczości dofinansowana jest ze środków Narodowego Banku Polskiego oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, będących partnerami głównymi projektu. Zawody dofinansowane są także z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Projekt cieszy się wsparciem wielu partnerów społecznych i mediów. Partnerami Organizacyjnymi są: wydawnictwo Difin oraz firma Plagiat – sponsorzy nagród oraz Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, a także Studenckie Forum Business Centre Club. W Klubie Patronów Olimpiady znajdują się Pracodawcy RP oraz Krajowa Izba Gospodarcza. Patronatem medialnym Olimpiadę objęli: portal Perspektywy.pl oraz czasopismo Głos Nauczycielski.

 

5 kwietnia 2023: Natalia z 1i - laureatką V Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OKAWANGO

Serdecznie gratulujemy Natalii Kępce, która została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej ,,OKAWANGO" 2023. Droga do uzyskania tytułu była trudna i wymagała zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, sprawdzanej podczas finału V edycji Konkursu przeprowadzonego w dniach od 03 do 05 kwietnia w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku niedaleko Chęcin (woj. świętokrzyskie). Uczestnicy zmagań musieli wykazać się aktualną wiedzą z zagadnień geologii ogólnej na poziomie rozszerzonym oraz wiedzą poszerzoną o znajomość historii Ziemi, procesów geologicznych, a ponadto umiejętnością pracy z mapą geologiczną i przekrojami. Przygotowania wymagały ogromnego zaangażowania i pracy własnej, ale było warto – pomimo tego, że Natalia jest dopiero uczennicą pierwszej klasy już wywalczyła sobie indeks na Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Opiekunem uczennicy był nauczyciel geografii – pan Adam Górski.

Gratulujemy sukcesu!

Konkurs Okawango Konkurs Okawango

 
 

31 marca 2023: Kacper z 3b - finalistą Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości

Kacper Wojda, uczeń klasy 3b naszego Liceum, zdobył tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości, organizowanej przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości i Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Jak podają organizatorzy, w tegorocznej, trzeciej edycji tej olimpiady zmagało się ponad 3500 licealistów z całej Polski. Kacper zakwalifikował się do finałowego etapu konkursu jako jeden z 36 uczniów. I w ostatecznych zmaganiach wywalczył sobie 12 miejsce i tytuł finalisty. Naszemu uczniowi serdecznie gratulujemy tytułu, wspaniałych wyników, a przede wszystkim posiadanej wiedzy i umiejętności oraz bezcennych doświadczeń.

Opiekunem ucznia była pani Katarzyna Strumińska - nauczycielka historii, WOS oraz HiT.

Gratulujemy sukcesu!

Kacper z 3b - finalistą Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości

Na zdjęciu Kacper w dniu finału (31 marca) z Panem Marcinem Romanowskim, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, pomysłodawcą tej olimpiady.
 

29 marca 2023: Dzień muffinki

29 marca 2023 r. – odbył się Światowy Dzień Muffinki. Do konkursu zgłosiło się wielu śmiałków i pasjonatów pieczenia babeczek, których dzieła przyciągały uwagę wspaniałym aromatem i wyglądem. Z wyborem najsmaczniejszej i najpiękniej udekorowanej muffinki jury miało twardy orzech do zgryzienia. Swój werdykt ogłosiło z brzuchami pełnymi słodkości, dopiero po zakończeniu degustacji do ostatniego okruszka.

Dzień muffinki

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

24 marca 2023: Sukces Norwidowskiej Ligi Debatanckiej

Szkolna drużyna Ligi Debatanckiej 24 marca pokonała w Turnieju zespół z II SLO Jasienicy IB. Temat dysputy brzmiał: Profesjonalizowanie się organizacji non-profit przynosi więcej szkód niż korzyści. Naszą szkołę reprezentowali: Mówca 1 - Agata Cejnóg z klasy 3a, Mówca 2 - Aleksandra Szwagierek z klasy 1b, Mówca 3 - Filip Witkowski z klasy 1d, Mówca 4 - Zuzanna Kłudkiewicz z klasy 3a. Opiekę naukową nad drużyną sprawuje pani Anna Fidos, która czuwa nad doskonaleniem umiejętności retorycznych poszczególnych mówców, wyrażania i uzasadniania swoich poglądów.

Serdecznie gratulujemy!

Sukces Norwidowskiej Ligi Debatanckiej Sukces Norwidowskiej Ligi Debatanckiej

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

14 marca 2023: Zapamiętać liczbę π

Świętując przypadający na 14 marca Dzień Liczby π Samorząd Uczniowski wraz z klasą 1d zorganizowali konkurs, polegający na wypisaniu jak najdłuższego rozwinięcia tej liczby. Do rywalizacji stanęło siedmiu uczestników, spośród których bezkonkurencyjnym okazał się Adam Wieleba z klasy 4dp. Udało mu się poprawnie wypisać aż 314 cyfr po przecinku.

Do obchodów Dnia liczby π przyłączyli się także humaniści, którzy przygotowali gazetkę ścienną z ciekawostkami dotyczącymi wyliczeń liczby π oraz historii tego święta. Zaś na lekcjach języka polskiego tworzyli Pi-ematy, czyli utwory, w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada szeregowi cyfr w ciągu rozwinięcia dziesiętnego liczby π ≈ 3,141592 653589 793238 462643 383279…

Oto przykładowe dzieła:

Jak w noce i ranki słoneczne te smutne myśli,
Gdy dawne wspomina płomienie miłosne.
Rozżalony nią, bo już kochanka jego pisała do innego męża…

 

Mój a obcy i także nieobecny,
On patrzy niemo, gdy niebo błękitne przeszyły pioruny -
drażniący ból na tym okrutnym kole.
Poczuj to, zobacz obok nas.

Zapamiętać liczbę π

 

13 marca 2023: Norwidowski Tradycyjny Sad

Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Tradycyjny Sad”, którego celem jest restytucja dawnych odmian drzew owocowych. W tej edycji są to jabłonie oraz czereśnie.

Mając na uwadze własne zdrowie, ekologiczny tryb życia i dobro środowiska zachęcamy do propagowania tej idei. Aby przybliżyć Wam nasze działania nakręciliśmy krótki filmik. Zapraszamy do jego obejrzenia!

 
 

9 lutego 2023: Ballady Adama Mickiewicza (w nieco zmienionej wersji)

Z okazji walentynek szkolna trupa teatralna wystawiła Ballady Adama Mickiewicza w uwspółcześnionej i pogodniejszej wersji. W utworach wieszcza zmieniono nieco losy bohaterów, by ich historie miały szczęśliwe zakończenia, jednak zachowano uniwersalne przesłanie, które wybrzmiało jako przestroga i pouczenie dla każdego z nas.

Za wprowadzenie nas w romantyczny nastrój szczególne podziękowania należą się Oli z 2a, która brawurowo wcieliła się w rolę nieszczęśliwej Karusi z Romantyczności. Na wyróżnienie zasługuje także Nicole z 1b, grająca morderczą Pani, która ze śpiewem na ustach zasiewa lilije na grobie swego męża, by wkrótce odnaleźć ukojenie w ramionach szwagra.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne Wasze spektakle.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

 

7 lutego 2023: Konkurs historyczno-literacki dla uczniów XXIV LO im. C.K. Norwida "MOJE SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII"

Szanowni Uczniowie!

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursie historyczno-literackim dla uczniów XXIV LO im. C.K. Norwida "MOJE SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII".

Regulamin konkursu - do pobrania w wersji PDF.

 

7 lutego 2023: Udział uczennic Norwida w projekcie "Zwolnieni z Teorii"

W tym roku szkolnym za sprawą zaangażowania kilku uczennic klasy trzeciej (Marysi Rogala, Izy Kowalczyk, Zosi Kozłowskiej, Zuzi Bojarskiej) nasza szkoła przystąpiła do projektu „Zwolnieni z teorii”. W ramach udziału w tymże projekcie dziewczęta zorganizowały i przeprowadziły warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 150. Miały one na celu przygotowanie ósmoklasistów do wyzwań, jakie czekają ich wraz z podjęciem nauki w szkole średniej. Odzew przyszłych licealistów był bardzo pozytywny - uczniowie zadawali wiele pytań i nagradzali prowadzące gromkimi brawami.

Udział uczennic Norwida w projekcie - Zwolnieni z Teorii Udział uczennic Norwida w projekcie - Zwolnieni z Teorii Udział uczennic Norwida w projekcie - Zwolnieni z Teorii Udział uczennic Norwida w projekcie - Zwolnieni z Teorii Udział uczennic Norwida w projekcie - Zwolnieni z Teorii

Udział uczennic Norwida w projekcie - Zwolnieni z Teorii

 

3 lutego 2023: Podsumowanie zbiórki na schronisko w Józefowie k/ Legionowa

W dniach 23 stycznia - 3 lutego 2023r. Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę artykułów na rzecz zwierząt w schronisku w Józefowie. Udało nam się zebrać, między innymi: 7 kg ryżu, 4 kg kaszy, 3 kg makaronu, 1 kg mięsa w puszkach, 82 kg karmy dla zwierząt, 93 zabawki, 6 bluz, 7 poduszek, 9 koców, 36 podkładów, 34 ręczniki, 9 szt. artykułów higienicznych, 2 miski, 13 smyczy, 6 obroży, 3 ubranka dla psów, 1 legowisko, transporter, materac.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, pracownikom szkoły oraz rodzicom za zaangażowanie.

Samorząd Uczniowski

Podsumowanie zbiórki na schronisko w Józefowie k/ Legionowa Podsumowanie zbiórki na schronisko w Józefowie k/ Legionowa Podsumowanie zbiórki na schronisko w Józefowie k/ Legionowa

 

1 lutego 2023: Teatr w Norwidzie

W tym tygodniu sala gimnastyczna naszego liceum zamieniła się w teatr. Na scenie stanął pan Sławomir Holland - aktor telewizyjny i teatralny, który odegrał monodram Antoniego Słonimskiego pt. : "Jak to było naprawdę" przenosząc nas do roku 1966, a dokładniej do epoki pełnego rozkwitu gomułkowskiego PRL-u.

Uczniowie, który obejrzeli spektakl, chwalili bardzo ładną chociaż minimalistyczną scenografię oraz ścieżkę dźwiękową. Natomiast największy podziw wzbudziła znakomita gra aktorska - umiejętność przekazania emocji, zabawa tonem głosu, ruch sceniczny.

Tekst Słonimskiego bardzo trudny i zawiły, na końcu okazał się jednak zrozumiały i pobudził widzów do głębszych refleksji. Po wygłoszeniu ostatnich wersów utworu artysta zszedł ze sceny i rzucił w stronę publiczności kolorowe balony, które były ważnym symbolem w kontekście całości sztuki.

Publiczność nagrodziła aktora gorącymi brawami.

Teatr w Norwidzie Teatr w Norwidzie

 

27 stycznia 2023: Na warsztatach w Zamku Królewskim

Pogłębiając wiedzę o dorobku kulturowym Europy uczniowie klasy 1b w ostatni piątek stycznia uczestniczyli w organizowanych w Zamku Królewskim warsztatach „Prosto spod prasy”. Podczas krótkiego wykładu przybliżającego historię grafiki dowiedzieli się, jakie były początki ilustracji, jak rozwijała się ta dziedzina i jak - dzięki pokoleniom artystów - ryciny stały się z prostych odbitek arcydziełami sztuki. Zwiedzając wystawę podziwiali zgromadzone zbiory drzeworytów, miedziorytów epoki stanisławowskiej oraz czasów późniejszych. Mieli także okazję samodzielnie zaprojektować i wykonać matrycę oraz dzięki profesjonalnej prasie powielić w kilku egzemplarzach własne grafiki.

Na warsztatach w Zamku Królewskim Na warsztatach w Zamku Królewskim Na warsztatach w Zamku Królewskim

Na warsztatach w Zamku Królewskim Na warsztatach w Zamku Królewskim Na warsztatach w Zamku Królewskim

 

25-27 stycznia 2023: Koszykarska drużyna dziewcząt w eliminacjach Mistrzostw Dzielnicy Wola

W dniach 25-27 stycznia 2023 r. reprezentacja dziewcząt w piłce koszykowej dzielnie walczyła podczas Mistrzostw Dzielnicy Wola. Gratulacje i podziękowania dla naszych reprezentantek za wolę walki oraz zaangażowanie na parkiecie.

Koszykarska drużyna dziewcząt w eliminacjach Mistrzostw Dzielnicy Wola

Zdjęcie reprezentacji z rywalizacji w eliminacjach (od lewej Starosta Natalia 4ep, Pawłow Patrycja 2bp, Gawlik Weronika 4ep, Fukowska Amelia 3cp, Ranosz Kaja 2ep, Kociołek Pola 2ep, Rzeska Julia 2ep, Chmielewska Faustyna 1i, Wierzchucka Zuzanna 2ep, Kulik Alicja 2ep, Krzemińska Dominika 2ep)
 

25 stycznia 2023: Wycieczka do meczetu i cerkwi

W dniu 25 stycznia uczniowie klas 1b, 1h i 1g pod opieką nauczycieli, uczestniczyli w wycieczce do Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie oraz cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji tematów związanych z innymi religiami i tradycjami. Spotkanie w meczecie odbyło się w sali modlitewnej mężczyzn. Poprowadziły je wolontariuszki Ośrodka. W przystępny sposób omówiły filary religii muzułmańskiej, wskazując na to co jest podobne do tradycji chrześcijańskiej i to co jest całkiem odrębne. Z otwartością odpowiadały na zadawane pytania naszej młodzieży. Spotkanie było okazją do dotknięcia kultury tworzonej przez wyznawców Islamu. Następnie udaliśmy się do cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. Tam gospodarzem naszego spotkania był ks. Wikariusz tamtejszej parafii. Opowiedział nam o wystroju i znaczeniu poszczególnych elementów świątyni prawosławnej. Odwołując się do historii zarówno współczesnej jak i dawnej wskazał na istotny wpływ na świat wartości tradycji i teologii prawosławnej. Mieliśmy możliwość odwiedzenia także dolnej cerkwi, gdzie znajdują się polichromie wykonane przez Jerzego Nowosielskiego, wybitnego polskiego malarza. Po zakończeniu wycieczki wróciliśmy do szkoły na lekcje.

Wycieczka do meczetu i cerkwi Wycieczka do meczetu i cerkwi Wycieczka do meczetu i cerkwi Wycieczka do meczetu i cerkwi

 

23 stycznia 2023: Zbiórka na schronisko w Józefowie k/ Legionowa

Zachęcamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły do włączenia się w akcję pomocy bezdomnym zwierzętom. Potrzebne jest głownie jedzenie (kasza, ryż, makaron, mięso, sucha karma i puszki mięsne), przydadzą się również środki do pielęgnacji i higieny (szczotki, grzebienie i szampony dla psów, tabletki odrobaczające, preparaty na odpchlenie i przeciw kleszczom) oraz koce i bluzy, które posłużą do ocieplenia psich bud, ponadto zabawki dla szczeniaków, szelki, obroże czy smycze. Przyniesione artykuły można składać w dniach 23 stycznia – 3 lutego, do pudełek umieszczonych pod schodami na parterze.

Samorząd Uczniowski

Zbiórka na schronisko w Józefowie koło Legionowa

 

21 stycznia 2023: Studniówka już za nami

W sobotę, 21 stycznia tegoroczni maturzyści naszego liceum świętowali swój wielki bal studniówkowy. Uczniowie z sześciu najstarszych klas wraz z osobami towarzyszącymi, dyrekcją, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi bawili się w Hotelu Radisson Blu Sobieski w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Anna Rzewuska-Kowalczyk, witając zgromadzonych i życząc tegorocznym maturzystom udanej zabawy oraz sukcesów na egzaminach. Następnie głos zabrali przedstawiciele uczniów, którzy dziękowali swoim nauczycielom za lata nauki w murach XXIV LO, a rodzicom za trud wychowania i zaangażowanie w przygotowanie studniówki. Cześć oficjalną zakończył tradycyjny polonez, po którym wszyscy ruszyli na parkiet i przy świetnej muzyce bawili się do białego rana. Ten wielki bal choć na moment pomógł uczniom zapomnieć o nadchodzących egzaminach. Relację z wydarzenia znajdziecie w naszej galerii.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Studniówka Norwida w Hotelu Sobieski w Warszawie Studniówka Norwida w Hotelu Sobieski w Warszawie Studniówka Norwida w Hotelu Sobieski w Warszawie Studniówka Norwida w Hotelu Sobieski w Warszawie Studniówka Norwida w Hotelu Sobieski w Warszawie

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

20 stycznia 2023: Uroczystość przekazania sztandaru

W piątek 20 stycznia 2023 r. w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida odbyła się uroczystość przekazania pod opiekę szczepu 200 WDHiGZ „Warownia” i liceum Norwida Sztandaru Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych – Zarządu Dzielnicowego Warszawa Śródmieście.

Ceremonię rozpoczęli przedstawiciele gospodarzy – pani dyrektor Anna Rzewuska-Kowalczyk oraz komendant szczepu „Warownia” phm. Paweł Słowiński, którzy przywitali zaproszonych gości oraz przedstawicieli społeczności szkolnej. Następnie głos zabrali: wiceburmistrz Dzielnicy Wola pani Grażyna Orzechowska-Mikulska oraz wiceprezes Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP w Warszawie płk Waldemar Baranowski.

Kluczowym momentem ceremonii było przekazanie przez bohaterów II Wojny Światowej Sztandaru Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych nowemu pocztowi sztandarowemu, składającemu się z harcerzy szczepu 200WDHiGZ i uczniów Norwida. Był to niezwykle podniosły i wzruszający moment.

Uroczystość wzbogaciły filmowe wspomnienia wojenne świadków historii oraz wzruszające przemówienie pana Stanisława Masnego, który podzielił się z obecnymi własnymi przeżyciami z czasów okupacji. Wydarzenie uświetnił występ chóru szkolnego XXIV LO, na który złożyły się pieśni patriotyczne i piosenki z okresu Powstania Warszawskiego.

Po uroczystości przy słodkim poczęstunku miało miejsce spotkanie Kombatantów z młodzieżą. Harcerze i uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami pokolenia wojennego i podziękować im za wszystko to, co uczynili oni dla naszej Ojczyzny. Wierzymy, że Kombatanci wychodzili z Norwida z poczuciem, iż młodzi ludzie doceniają ich poświęcenie, z szacunkiem myślą o ich dokonaniach i patriotyzmie.

Uroczystość w XXIV Liceum im. C. K. Norwida unaoczniła wszystkim zebranym, jak ważną wartością jest dialog międzypokoleniowy oraz kultywowanie tradycji.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Uroczystość przekazania sztandaru Uroczystość przekazania sztandaru Uroczystość przekazania sztandaru Uroczystość przekazania sztandaru Uroczystość przekazania sztandaru

Uroczystość przekazania sztandaru Uroczystość przekazania sztandaru Uroczystość przekazania sztandaru

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

20 stycznia 2023: Mamy nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego

18 stycznia Samorząd Uczniowski zorganizował Wybory na stanowisko przewodniczącego SU. Zgłosiło się trzech kandydatów: Gustaw Myśliwski z kl. 1b, Marysia Rogala z kl. 3f oraz Bruno Szczepek z kl. 1e. Największe poparcie otrzymała Marysia Rogala (335 głosów) i ona została nową przewodniczącą SU. Funkcję zastępcy przewodniczącego będzie pełnił Gustaw Myśliwski, którego poparło 152 uczniów. Nowemu Zarządowi SU serdecznie gratulujemy i czekamy na realizację wyborczych planów.

Mamy nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Mamy nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

13 stycznia 2023: Debata wyborcza

W dniu dzisiejszym odbyła się debata wyborcza, podczas której kandydaci na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali swoje postulaty przed całą społecznością szkolną. Gustaw Myśliwski, Marysia Rogala oraz Bruno Szczepek odpowiadali na pytania dotyczące planów i oczekiwań związanych pełnioną funkcją. W swoich wystąpieniach zaproponowali szereg działań angażujących młodzież w życie i tradycje naszej szkoły. Zachęcamy do obejrzenia nagrania, dzięki któremu będzie łatwiej podjąć decyzję w dniu głosowania czyli 18 stycznia 2023 r.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Debata wyborcza Debata wyborcza

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

12 stycznia 2023: Bliżej Norwida po raz 26.

Już po raz dwudziesty szósty w murach naszej szkoły gościliśmy laureatów i finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Bliżej Norwida. W tej edycji uczniowie zmierzyli się w kategoriach: Recytacja utworu Cypriana Norwida oraz Plastyczna Interpretacja utworu Cypriana Norwida. Z tej okazji 12 stycznia był dniem wyjątkowym i pełnym dodatkowych atrakcji dla całej społeczności szkolnej. Jedną z nich był wernisaż nagrodzonych prac Plastycznej Interpretacji utworu Cypriana Norwida, zaprezentowany na holu na pierwszym piętrze, kolejną - warsztaty interpretacji poezji naszego patrona oraz inscenizacja wiersza „W Weronie” animowane przez p. Grzegorza Mrówczyńskiego – aktora i reżysera teatralnego. Ponadto w Sali Norwidowskiej odbyły się przesłuchania uczestników zakwalifikowanych do II etapu Konkursu Recytacji utworu Cypriana Norwida. Sztukę słowa, opanowanie, rozumienie i interpretację a także dobór utworu i czystość wymowy finalistów oceniało jury w składzie: prof. Tomasz Korpysz – językoznawca, norwidolog, wykładowca UKSW, p. Agnieszka Wasilewska - polonistka, p. Konrad Żygadło – aktor. W zmaganiach tych rywalizowało szesnastu uczestników ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W samo południe uroczystą Galę Finałową Konkursów Bliżej Norwida rozpoczął koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu p. Bożeny Pawliny, po którym zgromadzeni w sali gimnastycznej mogli uczestniczyć w warsztatach aktorskich z komentarzem reżysera p. Grzegorza Mrówczyńskiego oraz wysłuchać wykładu prof. Tomasza Korpysza „Norwid – poeta wielkiego serio i drobnego buffo”. Galę zakończyło wręczenie nagród finalistom i laureatom konkursów Bliżej Norwida. Relację z tych wydarzeń można obejrzeć w naszej Galerii Szkolnej i na YouTube.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube:

II Etap Konkursu Recytacji Utworu Cypriana Norwida

Gala Finałowa Konkursu Bliżej Norwida 2022

Bliżej Norwida 2022 Bliżej Norwida 2022 Bliżej Norwida 2022 Bliżej Norwida 2022

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

22 grudnia 2022: Życzenia

Życzenia

 

22 grudnia 2022: Wspólne kolędowanie

Tradycją naszej szkoły są klasowe spotkania opłatkowe oraz wspólne śpiewanie kolęd, pastorałek i przebojów świątecznych. Tak też było w tym roku. Przez cały tydzień poszczególne klasy mogły prezentować swoje talenty wokalne podczas przerw, zaś w ostatnim w tym roku dniu nauki, na Bożonarodzeniowy Koncert zaprosił nas szkolny chór. Dodatkową atrakcją dla uczniów był też krótki występ grona pedagogicznego z Dyrekcją na czele w przeróbce przeboju Przyjaciół Karpia – „Krok po kroku”, do której tekst napisała pani Profesor Ewa Bajkowska.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Wspólne kolędowanie Wspólne kolędowanie Wspólne kolędowanie Wspólne kolędowanie Wspólne kolędowanie Wspólne kolędowanie

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

19 grudnia 2022: Ze świątecznym pozdrowieniem do seniorów

Otwierając się na innych, społeczność szkolna zainicjowała w tym roku akcję wysyłania kartek świątecznych do podopiecznych Domu Opieki Świętego Brata Alberta „Nasze Gospodarstwo” w Nowym Skoszynie – emerytowanych rolników, którzy nie mają już nikogo bliskiego i nie są też w stanie zajmować się własnymi gospodarstwami. Każda z klas własnoręcznie przygotowała kartki z życzeniami przebywającym w ośrodku seniorom, by z okazji Świąt Bożego Narodzenia przekazać im trochę ciepła i radości.

Samorząd Uczniowski – wysyła kartki świąteczne

Samorząd Uczniowski – wysyła kartki świąteczne Samorząd Uczniowski – wysyła kartki świąteczne

 

14 grudnia 2022: Gwiazdka dla każdego

Podobnie jak w poprzednim roku na Święta Bożego Narodzenia jako norwidowska społeczność szkolna pragniemy obdarować dzieci i młodzież z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych w Błoniu i Dziekanowie Leśnym.

Na początku grudnia każda z klas wylosowała list od podopiecznego, któremu przygotuje paczkę z wymarzonymi prezentami – wśród nich znalazły się czapki, szaliki, rękawiczki, koszulki i słodycze. Złożone u opiekunów Samorządu Szkolnego podarunki, zostaną przekazane dzieciom z ośrodków w Błoniu i Dziekanowie Leśnym w tygodniu przedświątecznym.

W imieniu podopiecznych obu ośrodków z całe serca dziękujemy za waszą otwartość i chęć niesienia radości w tym szczególnym czasie.

Gwiazdka dla każdego

Gwiazdka dla każdego Gwiazdka dla każdego

 

6 grudnia 2022: XXVII Edycja akcji Zostań honorowym krwiodawcą

6 grudnia 2022 r. odbyła się XXVII edycja akcji: „Zostań honorowym krwiodawcą”. Krew oddawaliśmy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75. Udział w akcji wzięło 14 uczniów naszej szkoły. Krew oddało 7 uczniów (3 150 ml krwi). Łącznie w 27. edycjach oddaliśmy już 235 100 ml krwi!!!

Pomysłodawca i koordynator akcji: p. prof. Renata Czosnecka.

Organizatorzy: p. prof. Renata Czosnecka i p. prof. Seweryn Szreder.

XXVII Edycja akcji Zostań honorowym krwiodawcą XXVII Edycja akcji Zostań honorowym krwiodawcą XXVII Edycja akcji Zostań honorowym krwiodawcą XXVII Edycja akcji Zostań honorowym krwiodawcą

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

5 grudnia 2022: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Z okazji obchodzonego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Naszym wspaniałym Wolontariuszom: uczniom i nauczycielom - składamy wielkie podziękowania za ofiarowany swój wolny czas i zaangażowaną pracę. Dziękujemy że mimo codziennych obowiązków znajdujecie czas na pomoc innym i życzymy ogromnej satysfakcji z niesionej pomocy, dużo optymizmu i samych sukcesów. Wierzymy, że wysyłane przez Was w świat dobro powróci do was ze zdwojoną mocą.

Dziękujemy za wielkie serce!

Mamy też nadzieję, że Wasza działalność przyczyni się do ciągłego powiększania grona norwidowskich wolontariuszy.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

 

29 listopada 2022: Nasi wolontariusze na Mistrzostwach Europy w szermierce na wózkach

Na przełomie listopada i grudnia nasi wolontariusze wspierali organizatora Mistrzostw Europy w szermierce na wózkach - Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa.

W dniach 29.11 – 4.12 naszych 45 uczniów i ich 6 opiekunów wzorowo sprostało temu wyzwaniu i swoją ciężką całodzienną pracą przyczyniło się do sprawnego przebiegu całej imprezy. Szczególnie cieszy fakt świadczenia bezinteresownej pomocy na rzecz sportowców z niepełnosprawnościami, okazywana na każdym kroku ogromna empatia i chęć pomocy. Jesteśmy dumni, że tak liczna grupa wolontariuszy - uczniów i nauczycieli zgłosiła się i jak zwykle nie zawiodła. Wszystkim należą się wielkie podziękowania.

Nasi wolontariusze na Mistrzostwach Europy w szermierce na wózkach Nasi wolontariusze na Mistrzostwach Europy w szermierce na wózkach Nasi wolontariusze na Mistrzostwach Europy w szermierce na wózkach Nasi wolontariusze na Mistrzostwach Europy w szermierce na wózkach Nasi wolontariusze na Mistrzostwach Europy w szermierce na wózkach

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

29 listopada 2022: Warsztaty recytatorskie z p. Grzegorzem Mrówczyńskim

29 listopada odbyło się pierwsze ze spotkań w ramach warsztatów recytatorskich. Podczas zajęć prowadzonych przez reżysera, aktora, wykładowcę akademickiego p. Grzegorza Mrówczyńskiego poznawaliśmy tajniki zapamiętywania tekstu, panowania nad własnym ciałem, oddechem oraz doskonaliliśmy sposoby modulowania głosu, pomagające przemawiać w przekonujący sposób. Uczyliśmy się interpretować utwory poetyckie na przykładzie wierszy Cypriana Norwida, wydobywając ukryte w nich treści, przeżycia i emocje.

Warsztaty były bardzo pouczający doświadczeniem. Prowadzący zajęcia z niezwykłą cierpliwością i profesjonalizmem wprowadził nas w tajniki interpretacji. To poruszyło moją duszę i zmieniło perspektywę patrzenia na lirykę i prozę. Uczyliśmy się, jak „wczuć się” w wiersz, by w pełni przekazać zawartą w nim historię – przyznaje Bartek Wiszniewski z 3B.

Dla mnie najważniejsze były rady dotyczące dopasowania utworu do mówcy. Wiem, nad czym muszę popracować, by udało mi się wyrazić emocje zawarte w danym tekście. Cenne były też wskazówki, jak dostosować tempo mówienia, tembr i siłę głosu oraz uwagi dotyczące akcentowania najważniejszych treści, by recytacja nie była przerysowana, sztuczna – dodaje Kacper Wojda z 3B.

Na kolejne zajęcia z cyklu warsztatów recytatorskich zapraszamy w grudniu oraz styczniu.

 

28 listopada 2022: Spotkanie z honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim

28 listopada 2022 r. w szkolnej sali gimnastycznej odbyły się coroczne spotkania uczniów klas czwartych z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim. Pana Jana gościliśmy w naszej szkole już po raz dwudziesty. Celem spotkania było propagowanie idei honorowego krwiodawstwa wśród uczniów naszej szkoły oraz przygotowanie do XXVII edycji naszej szkolnej akcji „Zostań Honorowy Krwiodawcą”, która odbędzie się 6 grudnia 2022 r. Krew oddawać będziemy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75.

Organizatorzy przedsięwzięcia: pani prof. Renata Czosnecka i pan prof. Seweryn Szreder.

Spotkanie z honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim Spotkanie z honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

25 listopada 2022: Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w szkole Dzień Pluszowego Misia. Każdy mógł przyjść do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego przyjaciela, a w czasie długiej przerwy na pierwszym piętrze naszego Liceum odbył się pokaz oraz konkurs na najpiękniejsze i największe maskotki. Było dużo śmiechu i zabawy, nie zabrakło też chętnych do podzielenia się historyjkami o przyjaźni ze swoimi pluszakami.

Dzień Pluszowego Misia

 

23 listopada 2022: VII Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Jesienne Klimaty-Nostalgicznie...”

23 listopada 2022 r. w Zespole Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej na uroczystej Gali ogłoszono nagrody i wyróżnienia w VII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Jesienne Klimaty-Nostalgicznie...”. W kategorii wiekowej 15-17 lat, III miejsce zdobyła Sandra Rysiawa, a II miejsce w tej samej kategorii przypadło Biance Kuźmickiej. Brawo!!!

VII Wojewódzki Konkurs Plastyczny

 

18 listopada 2022: Norwid Wicemistrzem Warszawy w badmintonie chłopców

18.XI.2022 roku w Hali UCSiR Arena Ursynów, ul. Pileckiego 122 Warszawa, odbyły się zawody w ramach rozgrywek LVI Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w badmintonie. Reprezentując dzielnicę Wola uczniowie Norwida zajęli II miejsce i tym samym zostali wicemistrzami Warszawy.

GRATULUJEMY !!!

Norwid Wicemistrzem Warszawy w badmintonie chłopców

Skład reprezentacji: Jakub Wróblewski 3ep, Ignacy Repiński 4bp oraz Szymon Chmielewski 4bp
Prowadząca zespół: p. prof. Renata Czosnecka

Norwid Wicemistrzem Warszawy w badmintonie chłopców Norwid Wicemistrzem Warszawy w badmintonie chłopców

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

16 listopada 2022: II Konkurs Ortograficzny „ZŁOTE PIÓRO NORWIDA 2022”

Szanowni Uczniowie!

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w II Konkursie Ortograficznym „ZŁOTE PIÓRO NORWIDA 2022”.
Organizator: XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie.
Konkurs odbędzie się 30 listopada 2022 r. o godzinie 10.00.
Do 25 listopada 2022 r. należy zgłosić chęć wzięcia udziału w konkursie.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z nauczycielami uczącymi języka polskiego w naszej szkole.
Laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe!

Zaproszenie (plakat) i regulaminy II Konkursu Ortograficznego (do pobrania w wersji PDF):

 

16 listopada 2022: Srebrna Olimpia

Olimpia, na co dzień uczennica klasy humanistycznej, osiągnęła kolejny sukces w swojej koronnej dyscyplinie – karate. Podczas Mistrzostw Świata WKA w Szczecinie (ponad 500 zawodników z 26 krajów) zdobyła dwa srebrne medale w konkurencji Kumite (walka z przeciwnikiem) i dotarła do półfinału w Kata (walka z cieniem). Dzięki wysokiej lokacie Olimpia będzie mogła reprezentować nasz kraj na zawodach w Londynie i na Malcie.

Trzymamy kciuki (i ich cienie).

 
 

10 listopada 2022: Szkoła do hymnu!

Szkoła Pamięta

10 listopada dokładnie o 11.11 w gmachu przy ul. Obozowej 60 rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” wykonany na żywo przez wszystkich uczniów i nauczycieli obecnych wtedy w szkole. W ten sposób społeczność Norwida dorzuciła swoje 3 nuty do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”, dzięki której w tysiącach placówek oświatowych w kraju i za granicą wybrzmiały w jednym czasie 4 zwrotki utworu Józefa Wybickiego.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Szkoła do hymnu!

Szkoła do hymnu! Szkoła do hymnu!

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 
 

9 listopada 2022: Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie

Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie

9. XI. 2022 r. na Hali „Koło” przy ulicy Obozowej 60 odbyły się rozgrywki w ramach Mistrzostw Dzielnicy Wola w badmintonie.

Reprezentacja dziewcząt w składzie Małgorzata Murawska 4dp, Alicja Kulik 2ep oraz Kalina Dobrzyńska 1A po bardzo wyrównanej walce zajęła trzecie miejsce.

Nasza męska reprezentacja w składzie: Jakub Wróblewski 3ep, Ignacy Repiński 4bp oraz Szymon Chmielewski 4bp zajęli I miejsce i jako Mistrzowie Dzielnicy Wola reprezentować będą naszą szkołę i Dzielnicę Wola podczas rozgrywek LVI Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w badmintonie, które rozegrane zostaną 18. XI. 2022 r.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie

 

4 listopada 2022: Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

W dniu 4 listopada uczniowie XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana K. Norwida w Warszawie odwiedzili Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Uczniowie klasy 2cp mieli okazję być beneficjentami zadania publicznego pn. "Upowszechnianie osiągnięć i działań Medycyny Translacyjnej wśród młodzieży województwa mazowieckiego" dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

W ramach zadania uczniowie uczestniczyli w bloku trzech warsztatów o następującej tematyce:

  1. „Centrum Medycyny Translacyjnej” - na podstawie warsztatów uczniowie dowiedzieli się co to jest Medycyna Translacyjna? jak powstaje szczepionka? dlaczego warto się szczepić? oraz poznali stanowisko naukowców w kwestii szczepień przeciwko COVID-19.

  2. „Jak powstaje szczepionka?” – w trakcie warsztatów uczniowie przeprowadzili przykładowe badania w warunkach laboratoryjnych pod opieką eksperta CMT, zapoznali się z zasadami i techniką pracy sterylnej w laboratorium biologii molekularnej, a także w laboratoriach „cleanroom” w wysokiej klasie czystości.

  3. „Żywienie i jego wpływ na nasze zdrowie” - podczas warsztatów uczniowie poznali podstawowe definicje związane ze zdrowym żywieniem, poznali jaki jest związek żywienia z występowaniem chorób cywilizacyjnych oraz krótko- i długotrwałe skutki złych nawyków żywieniowych. Ponadto dowiedzieli się jak radzić sobie z nadmiarem sprzecznych informacji dotyczących zdrowia.

Udział uczniów w warsztatach przyczynił się do:

  • nabycia wiedzy z zakresu działalności Centrum Medycyny Translacyjnej (np. o tym jak wygląda przenoszenie wyników badań naukowych od stołu laboratoryjnego do łóżka chorego),

  • zwiększenia zaufania do nauki (w kontekście szczepień przeciw COVID-19),

  • zwiększenia świadomości o poziomie rozwoju polskiej nauki (co mamy nadzieję przyczyni się do wyboru drogi naukowca w przyszłości),

  • podniesienia świadomości na temat racjonalnego żywienia i jego wpływu na nasze zdrowie, szczególnie w sytuacjach gdy organizm narażony jest na długotrwały stres (czas pandemii).

Dla uczniów naszej szkoły była to okazja nie tylko do zapoznania się z nowinkami naukowymi dotyczącymi medycyny translacyjnej, ale również możliwość poznania oferty edukacyjnej jednej z z najlepszych uczelni przyrodniczo-rolniczych w Polsce.

Medycyna translacyjna - plakat (do pobrania w wersji PDF)

Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

 

28 października 2022: Norwidowskie Straaaszynalia

NORWIDOWSKIE STRAAASZYNALIA zorganizowane jak co roku przez Samorząd Uczniowski Norwidowskie Straszynalia przyciągnęły spore grono uwielbiających przebieranki i dobrą zabawę uczniów i nauczycieli - mieli oni okazję objawić swoją nieznaną dotąd twarz.

Do rywalizacji o laur pierwszeństwa za najciekawszy strój przystąpiła liczna grupa reprezentantów społeczności szkolnej. Wyrównany poziom oryginalności kostiumów sprawił Szacownemu Jury nie lada kłopot, jednak, po burzliwych obradach udało się wybrać liderów, którym przyznano nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii szkolnej.

Norwidowskie Straaaszynalia Norwidowskie Straaaszynalia Norwidowskie Straaaszynalia

 

28 października 2022: "Kredkobranie" dla dzieci na Kresach

W październiku cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji "Kredkobranie".

Zbieraliśmy artykuły szkolne i pomoce naukowe dla dzieci mieszkających na Kresach. Jak zawsze mogliśmy liczyć na Waszą ofiarność. Dziękujemy, że z takim zaangażowaniem kolejny raz przyłączacie się do tej akcji.

Kredkobranie dla dzieci na Kresach

 

17-19 października 2022: Szczypiorniści Norwida Mistrzami Woli

W ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży (zwanej potocznie "licealiadą") w hali sportowej „Koło” w październiku odbyły się Mistrzostwa Woli w piłce ręcznej chłopców.

Reprezentanci naszego liceum po zaciętych rozgrywkach dotarli do finału.

W boju o pierwsze miejsce szczypiorniści Norwida spotkali się z drużyną z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2. Początkowo mecz był wyrównany i bardzo emocjonujący, lecz w drugiej połowie rywalizacji zawodnicy XXIV LO przejęli inicjatywę i pewnie wygrali całe spotkanie 9:2. Norwid został Mistrzem Woli w sezonie 2022/23 i tym samym obronił tytuł z poprzedniego roku.

W składzie mistrzowskiej drużyny znaleźli się: Kay Starczewski (kl. 1I), Stanisław Rogowski (kl. 2a), Borys Raczyński (kl. 2d), Jakub Ballue, Miron Trojan-Zakrzewski, Bartosz Wójcik (uczniowie kl. 2f), Mateusz Kucharski, Oskar Astrabas (obaj z kl. 3d), Mikołaj Grabowski (kl. 3c), Bartosz Białek, Ignacy Repiński (obaj z kl. 4b), Michał Błędowski, Krzysztof Buta, Kajetan Kulesza, Jakub Kołbuś (wszyscy z kl. 4e), Jan Kryłowicz, Damian Radowski (obaj z kl. 4f). Trenerem zespołu był pan Mateusz Jarosz. Wielkie gratulacje dla całego zespołu!

Szczypiorniści Norwida Mistrzami Woli Szczypiorniści Norwida Mistrzami Woli Szczypiorniści Norwida Mistrzami Woli

 

14 października 2022: Portret mojego nauczyciela

Tradycją naszej szkoły jest organizowany przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Nauczyciela konkurs plastyczny na portret nauczyciela i pracownika szkoły. W tym roku o nagrody rywalizowały cztery prace wyjątkowo uzdolnionych uczennic. W wyniku głosowania – pierwsze miejsce przyznano Zuzannie Klein z 4F, drugie miejsce – Zuzannie Matysiak z 4C, trzecie miejsce – Natalii Skwarczyńskiej z klasy 1D, zaś tuż za podium znalazła się praca Marty Orzeszek z 4C.

Uczennice otrzymały cenne nagrody.

Poniżej załączamy nagrodzone prace.

Portret mojego nauczyciela

Portret mojego nauczyciela Portret mojego nauczyciela Portret mojego nauczyciela Portret mojego nauczyciela

 

13 października 2022: 50-lecie nadania szkole imienia Cypriana Norwida

O okolicznościach nadania naszemu Liceum imienia Cypriana Norwida, trudnościach i perypetiach z tym związanych dowiedzieć się można oglądając krótki wywiad ze świadkiem tamtych zdarzeń – profesorem Ryszardem Wojciechowskim. W rozmowie z panią profesor Ewą Sołtan przenosi on nas w czasie, by ukazać, jak bardzo od lat siedemdziesiątych do dziś zmieniła się edukacja, sama szkoła oraz rola XXIV LO wśród placówek warszawskich.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

 

12 października 2022: Święto Edukacji Narodowej

12 października pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej.

Tradycyjnie już z okazji Święta Edukacji Narodowej, stojąc przed sztandarem szkolnym nowo przyjęci uczniowie uroczyście ślubowali: systematyczną naukę, wrażliwość na krzywdy ludzkie, dbałość o piękno i estetykę środowiska, przestrzeganie statutu i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.

Całą ceremonię ubogacił występ uczniów klasy IV fp, którzy pod kierownictwem prof. Moniki Baraniak wystawili jednoaktówkę Mariana Hemara pod tytułem „Umowa” oraz występ chóru szkolnego, który zaprezentował szeroki wachlarz umiejętności wokalnych w kilku nastrojowych i żywiołowych utworach.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Święto Edukacji Narodowej Święto Edukacji Narodowej Święto Edukacji Narodowej Święto Edukacji Narodowej Święto Edukacji Narodowej

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

12 października 2022: Uroczystość 50-lecia nadania szkole imienia Cypriana Norwida

Nasza szkoła obchodzi w tym roku 50-lecie nadania imienia Cypriana Norwida. Z tej okazji uczniowie klasy 2ap pod kierunkiem prof. Monki Baraniak, przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny pod tytułem: „Czy Cyprian Norwid zasługuje na miano czwartego wieszcza?” Rozważając tę kwestię zaprezentowali argumenty i kontrargumenty, które zilustrowali cytatami z twórczości poety. Debata przeplatana była utworami Fryderyka Chopina we wspaniałej aranżacji Pani prof. Bożeny Pawliny.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Uroczystość 50-lecia nadania szkole imienia Cypriana Norwida Uroczystość 50-lecia nadania szkole imienia Cypriana Norwida

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

10-11 października 2022: Wycieczka integracyjna klas 1A, 1C i 1D. Integracja klas pierwszych

W pierwszej połowie października trzy klasy pierwsze 1A, 1C oraz 1D wyjechały na dwudniową wycieczkę integracyjną. Nie chcąc spędzić wielu godzin w autokarze postanowili wybrać się do ośrodka Rewita-Rynia położonego nad Zalewem Zegrzyńskim. Były to dwa dni pełne dobrej zabawy, gier zespołowych i zadań, pozwalających lepiej się poznać. Pozytywnym nastrojom sprzyjały piękne okolicznościach przyrody i doskonała pogoda.

Wycieczka integracyjna klas 1A, 1C i 1D Wycieczka integracyjna klas 1A, 1C i 1D Wycieczka integracyjna klas 1A, 1C i 1D

 

30 września 2022: Śladami Króla Stanisława

W ramach zajęć edukacyjno – integracyjnych klasa 1A pod koniec września wybrała się na spacer po Łazienkach Królewskich. Była to świetna okazja do podziwiana klasycystycznych zabytków architektonicznych oraz pięknej przyrody. W królewskiej atmosferze Parku młodzież miała możliwość skupienia się na czymś innym niż tylko szkolne książki i zeszyty. Mogła delektować się ciszą i pięknem ogrodu. Sprzyjał temu również zaproponowany przez wychowawcę konkurs fotograficzny. A oto niektóre pamiątkowe zdjęcia.

Wycieczka Śladami Króla Stanisława Wycieczka Śladami Króla Stanisława

 

30 września 2022: VI Geoinformatyczna Noc Badaczy

Szanowni Państwo,

Miło nam Państwa poinformować, iż Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 30 września br. organizuje VI Geoinformatyczną  Noc  Badaczy.  Wydarzenie to ma na celu wprowadzenie młodych ludzi w świat narzędzi geoinformatycznych i danych teledetekcyjnych i jest kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.  
Geoinformatyczna Noc Badaczy wpisuje się w inicjatywę Europejskiej Nocy Badaczy, organizowanej w wielu krajach Unii Europejskiej. Jej celem jest  popularyzacja różnych dziedzin nauki i zgłębianie jej tajników przez młodych ludzi. 
Tegoroczna edycja Geoinformatycznej Nocy Badaczy odbędzie się w formie zdalnej. Dla uczestników przygotowaliśmy 5 prelekcji poświęconych jakości obrazów satelitarnych, wykorzystaniu geoinformacji w rolnictwie, przydatności teledetekcji w ocenie kondycji roślin, zastosowaniom chmury obliczeniowej Google Earth Engine oraz roli sztucznej inteligencji w kartografii. 
Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowi i doktoranci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 i potrwa do godz. 19.30.
Udział w zajęciach jest nieodpłatny.  Liczba uczestników jest ograniczona;  o możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu decyduje kolejność wejść na spotkanie zdalne.
Szczegółowy program wydarzenia zawierający link na platformę Zoom prześlemy zainteresowanym uczniom (prosimy przesłać wiadomość do A. Górski lub S. Dmowski). Prosimy uczniów o nieprzekazywanie linku osobom postronnym. Osoby zainteresowane prosimy o dołączenie do wydarzenia z kilkuminutowym wyprzedzeniem. 

DATA: 30 września 2022 rgodz. 17.00-19.30

ORGANIZATOR: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 30
00-927 Warszawa

FORMA WYDARZENIA: Zajęcia zdalne - link jest dostępny w załączonym programie wydarzenia.  
Prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych podczas zajęć (w załączeniu). Uczestnictwo w wydarzeniu oznacza akceptację zapisów niniejszej klauzuli.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Organizatorzy

 

28 września 2022: 1a na wystawie: „Save the Planet – ocalmy planetę”

28 IX 2022 r. klasa 1A wraz z wychowawcą wybrała się na wystawę „Save the Planet – ocalmy planetę" do Fabryki Norblina.

Międzynarodowa multisensoryczna wystawa przybliżyła nam tematy odnoszące się do narodzin planety, powstania życia Ziemi, piękna natury i rozwoju cywilizacji. Poruszała też problem zagrożeń, jakie niosą za sobą działania człowieka, ale co najważniejsze - wskazała, jak można im zapobiec.

Dzięki wyświetlanym zdjęciom i filmom mogliśmy zajrzeć do wnętrza wulkanów oraz zejść na dno oceanów. Podczas wirtualnej podróży odwiedziliśmy wszystkie kontynenty i oceany z ławicami barwnych ryb, arktycznymi pingwinami, wielorybami, z kolorowym ptactwem, antylopami i gepardami. Ukazane tu wizualizacje przybliżyły nam moment pojawienia się na Ziemi człowieka, związany z nim rozwój, ale także współczesne tego konsekwencje dla planety - powodzie, pożary, śmieci, tysiące mil kwadratowych plastiku pływającego w oceanach, podnoszący się poziom mórz.

Wystawa "Save the Planet" dała wiele powodów do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad tym, do czego prowadzi rozwój technologii i cywilizacji. Po opuszczeniu Norblina młodzież udała się na spacer ulicami Warszawy, zwiedziła Ogród Saski oraz Stare Miasto. Była to okazja do niezwykle interesujących rozmów oraz do zrobienia kilku pamiątkowych zdjęć.

1a na wystawie: Save the Planet – ocalmy planetę 1a na wystawie: Save the Planet – ocalmy planetę 1a na wystawie: Save the Planet – ocalmy planetę 1a na wystawie: Save the Planet – ocalmy planetę

 

23 września 2022: Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze

Korzystając ze sprzyjającej letniej aury, trzy klasy (2a, 2c i 2g) wybrały się na czterodniową wycieczkę. Na trasie ich przejazdu znalazły się m.in.: Gdańsk, Jastrzębia Góra, Słowiński Park Narodowy, Rozewie, Mechowo i Wdzydze Kiszewskie. Nic nie zakłóciło sielskiego charakteru wyprawy, wszyscy wrócili cali i zdrowi.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

23 września 2022: 201. rocznica urodzin naszego Patrona Cypriana Norwida

Szkoła Pamięta

Pamiętając o rocznicy urodzin naszego patrona, w piątek 23 września klasa 1 B pod opieką Moniki Baraniak i Ewy Sołtan udała się na warszawskie Powązki, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie rodziny Norwidów. Była to doskonała okazja do przypomnienia losów i twórczości wybitnego poety. Po krótkiej części artystycznej klasa humanistyczna, korzystając z pięknej pogody, wybrała się na spacer po Powązkach, odwiedzając groby przedstawicieli świata kultury i sztuki.

201. rocznica urodzin naszego Patrona Cypriana Norwida 201. rocznica urodzin naszego Patrona Cypriana Norwida 201. rocznica urodzin naszego Patrona Cypriana Norwida

 

16 września 2022: Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2022

"A zatem... wszystkie śmieci są nasze!". Pod takim hasłem odbyła się akcja Sprzątanie Świata - Polska 2022. W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie klasy 1ep i 3cp którzy, pod opieką prof. M. Antonowicz i A. Górskiego, starali się przywrócić naturalny ład w Lasku na Kole i okolicach. Piękna pogoda zagwarantowała wszystkim uczestnikom świetny humor i nikomu nie zabrakło odnawialnej energii niezbędnej w trakcie zbierania śmieci :)

Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2022 Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2022

 

6 września 2022: Szkolny kiermasz podręczników

Od wielu już lat na początku września organizujemy szkolny kiermasz podręczników. I tym razem nie zabrakło chętnych do nabycia pomocy naukowych od starszych kolegów. Największym zainteresowaniem cieszyły się podręczniki języków obcych oraz przedmiotów ścisłych. Była to świetna okazja, żeby doskonalić zabiegi marketingowe i przedsiębiorczość w praktyce, ale także nawiązać nowe znajomości. Tego dnia korytarze szkolne pełne były gwaru handlujących, co przypomniało nam czasy świetności słynnego „Jarmarku Europa”.

Szkolny kiermasz podręczników

 

1 września 2022: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1 września 2022 r. w gmachu przy ulicy Obozowej 60 odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 
 
Perspektywy certyfikat
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
sekretariat.lo24@eduwarszawa.pl
Promethidion - Norwid