03:08

18 czerwca 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

 

WAT - patronat

WGiSR UW - patronat

Certyfikat - Program WARS i SAWA

 

EKO z Twoją Wolą

Działania EKO Działania EKO Działania EKO Działania EKO Działania EKO Działania EKO

17 września 2021: Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2021

"Myślę, więc nie śmiecę". Pod takim hasłem odbyła się akcja Sprzątanie Świata - Polska 2021. W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie klasy 2cp i 2dp którzy, pod opieką prof. M. Antonowicz i S. Dmowskiego, starali się przywrócić naturalny ład w Lasku na Kole i okolicach. Piękna pogoda zagwarantowała wszystkim uczestnikom świetny humor i nikomu nie zabrakło odnawialnej energii niezbędnej w trakcie zbierania śmieci :)

Sprzątanie Świata - Polska 2021 Sprzątanie Świata - Polska 2021 Sprzątanie Świata - Polska 2021 Sprzątanie Świata - Polska 2021 Sprzątanie Świata - Polska 2021

 

31 marca 2021: EKO Porady

W marcu w ramach projektu „Eko z Twoją Wolą” uczniowie klasy 2dp, mimo trwającej pandemii postanowili przygotować multimedialne EKO Porady. Celem wykonanych projektów jest szerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko rozumianej ekologii poprzez popularyzację poradnictwa dotyczącego ekologii w życiu codziennym. W domowych zaciszach powstały aż 3 filmiki poruszające następujące problemy:

  • OSZCZĘDZANIE SUROWCÓW – czyli kilka prostych zasad, które można zastosować w warunkach domowych, by zmniejszyć zużycie wody, energii i surowców – pracę wykonali: Sebastian Kojtych i Jakub Sztencel,

 
  • BĄDŹ EKO W KUCHNI – projekt przedstawia przepis na wykonanie wegetariańskiego dania, a jednocześnie uwzględnia pomysły jak dbać o środowisko podczas robienia zakupów czy przygotowywania jedzenia w kuchni – pracę wykonali: Stanisław Kosiński, Gabriela Kowalczuk i Jakub Sztencel,

 
  • JAK ZROBIĆ MASECZKĘ? – autor filmiku przedstawia krok po kroku, jak samodzielnie wykonać maseczkę z materiałów, które mamy dostępne w domu (bez zbędnego wydawania pieniędzy) – projekt przygotował: Bartosz Witkowski.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia przygotowanych EKO Porad oraz bycia EKO!

 

17 lutego 2021: „Eko z Twoją Wolą", czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko

Eko z Twoją Wolą

Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii.
W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”. Celem projektu jest m.in. zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.
Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach
i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”. W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne”
w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”. Szkoły ponadpodstawowe w ramach działań ekologicznych rozpoczęły jesienią rewitalizację terenów przyszkolnych, porządkując zieleń czy zasadzając krzewy i kwiaty. Na wiosnę zaplanowany jest udział młodzieży w corocznej akcji „Sadzenia drzew przez maturzystów”. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli też działania nad realizacją konkursowych filmów o segregacji śmieci i filmów instruktażowych „Eko Porada, czyli jak to zrobić?”.

Jak widać wolskie placówki oświatowe nie tracą z pola widzenia tak ważnej kwestii, jaką jest ekologia
i udowadniają, że projekt „Eco z Twoją Wolą” nie jest tylko pustym hasłem. Więcej informacji na temat realizacji dzielnicowego projektu „Eco z Twoją Wolą” znajduje się poniżej:

Plan działań w ramach projektu EKO z Twoją Wolą w wolskich przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

 

15 lutego 2021: Eko-walentynka

Z okazji Walentynek Samorząd Uczniowski pragnie życzyć wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły dużo szczęścia w miłości! Z okazji Święta Zakochanych zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą eko-walentynkę. Każda była zrobiona od serca i spełniła warunki regulaminowe konkursu.

Przedstawiamy wszystkie prace konkursowe.

Gratulujemy autorkom!

Zuzia Klein 1f - I miesjce
Basia Kisiel 2Cg - 2 miejsce
Gabrysia Bracik 2Cg - 3 miejsce
Ala Błędowska 1c - 4 miejsce
Hania Około- Kułak 2Cg - 5 miejsce
Nadia Lech 1b - 6 miejsce
Olga Długosz 2fp - 6 miejsce

WalentynkiWalentynkiWalentynkiWalentynkiWalentynkiWalentynkiWalentynki

 

2020.12.22: Konkurs Eko-choinka

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz nauczycieli biologii w szkole ogłoszony został konkurs Eko-choinka. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać ekologiczne ozdoby świąteczne i przesłać ich zdjęcia wraz z krótkim opisem. Poniżej zamieszczamy zwycięską pracę oraz wyróżnienia.
Pierwsze miejsce zajęła choinka z rdestowca wykonana przez uczennicę z klasy 2C:

Konkurs Eko-choinka

Wykonana przeze mnie choinka jest ekologiczną alternatywą dla żywych i plastikowych drzewek. Wycinki żywych choinek powodują degradacje przyrody, wiele osób nadal nielegalnie wycina świerki i sosny z dzikich lasów. Natomiast produkcja sztucznych drzewek powoduje wydzielanie się kancerogennych substancji i zostaje zbędnym śmieciem. Dlatego wykonałam choinkę ze zdrewniałych łodyg rdestowca ostrokończystego, który jest w Polsce gatunkiem obcym inwazyjnym i szybko ulega biodegradacji.

Wyróżnione prace:

Konkurs Eko-choinka Konkurs Eko-choinka Konkurs Eko-choinka Konkurs Eko-choinka Konkurs Eko-choinka Konkurs Eko-choinka Konkurs Eko-choinka Konkurs Eko-choinka

 

2020.12.14: Akcja – „Dokarmiamy ptaki zimą“ – XII 2020

Dokarmiamy ptaki zimą Dokarmiamy ptaki zimąDokarmiamy ptaki zimą Dokarmiamy ptaki zimą

Dokarmiamy ptaki zimą

Dokarmiamy ptaki zimą Dokarmiamy ptaki zimą Dokarmiamy ptaki zimą

Na początku grudnia 2020 r. miłośnicy ptaków, którym los tych braci mniejszych nie jest obojęty, postanowili zakupić kolejny karmnik oraz karmę i zawieźć je do naszego szkolnego ogrodu. Dokarmianie ptaków zimą pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę. Jeśli teraz będziemy dokarmiać ptaki w ogrodzie, to one wiosną i latem odwdzięczą się nam zjadając szkodliwe owady. Ważne jest jednak aby ptaki dokarmiane były specjalnym pokarmem i w odpowiedni sposób. Zobacz jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimie aby przyniosło to korzyści dla ptaków i naszego ogrodu!

Dokarmiamy ptaki zimą

Źródło: https://s-trojmiasto.pl/zdj/c/n/9/2242/1200x0/2242102.jpg
 

2020.10.01: Światowy Dzień Wegetarianizmu

Z okazji obchodów Światowego Dnia Wegetarianizmu przypadającego 1 października uczniowie klasy 1cp przygotowali tablice informujące o wadach i zaletach diety wegetariańskiej oraz różnych odłamach wegetarianizmu. Uczennice klasy 1cp przygotowały także propozycje prostych przepisów na dania wegetariańskie, które zostały wywieszone przed salą biologiczną.

Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020

 

2020.09.25: Sprzątanie Świata - Polska 2020

"Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję". Pod takim hasłem odbyła się akcja Sprzątanie Świata - Polska 2020. W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie klasy 1cp, 2ep, 2cp i 2D którzy, pod opieką prof. M. Antonowicz i S. Dmowskiego, starali się przywrócić naturalny ład w Lasku na Kole i okolicach. Piękna pogoda zagwarantowała wszystkim uczestnikom świetny humor i nikomu nie zabrakło odnawialnej energii niezbędnej w trakcie zbierania śmieci :)

Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020 Sprzątanie Świata - Polska 2020

 
 
Perspektywy certyfikat
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
sekretariat.lo24@eduwarszawa.pl
Promethidion - Norwid