19:44

3 grudnia 2022 r.;    Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

 

WAT - patronat

 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Solidarni z Ukrainą

 
 

28 listopada 2022: Spotkanie z honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim

28 listopada 2022 r. w szkolnej sali gimnastycznej odbyły się coroczne spotkania uczniów klas czwartych z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim. Pana Jana gościliśmy w naszej szkole już po raz dwudziesty. Celem spotkania było propagowanie idei honorowego krwiodawstwa wśród uczniów naszej szkoły oraz przygotowanie do XXVII edycji naszej szkolnej akcji „Zostań Honorowy Krwiodawcą”, która odbędzie się 6 grudnia 2022 r. Krew oddawać będziemy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75.

Organizatorzy przedsięwzięcia: pani prof. Renata Czosnecka i pan prof. Seweryn Szreder.

Spotkanie z honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim Spotkanie z honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

23 listopada 2022: VII Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Jesienne Klimaty-Nostalgicznie...”

23 listopada 2022 r. w Zespole Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej na uroczystej Gali ogłoszono nagrody i wyróżnienia w VII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Jesienne Klimaty-Nostalgicznie...”. W kategorii wiekowej 15-17 lat, III miejsce zdobyła Sandra Rysiawa, a II miejsce w tej samej kategorii przypadło Biance Kuźmickiej. Brawo!!!

VII Wojewódzki Konkurs Plastyczny

 

18 listopada 2022: Norwid Wicemistrzem Warszawy w badmintonie chłopców

18.XI.2022 roku w Hali UCSiR Arena Ursynów, ul. Pileckiego 122 Warszawa, odbyły się zawody w ramach rozgrywek LVI Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w badmintonie. Reprezentując dzielnicę Wola uczniowie Norwida zajęli II miejsce i tym samym zostali wicemistrzami Warszawy.

GRATULUJEMY !!!

Norwid Wicemistrzem Warszawy w badmintonie chłopców

Skład reprezentacji: Jakub Wróblewski 3ep, Ignacy Repiński 4bp oraz Szymon Chmielewski 4bp
Prowadząca zespół: p. prof. Renata Czosnecka

Norwid Wicemistrzem Warszawy w badmintonie chłopców Norwid Wicemistrzem Warszawy w badmintonie chłopców

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

16 listopada 2022: II Konkurs Ortograficzny „ZŁOTE PIÓRO NORWIDA 2022”

Szanowni Uczniowie!

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w II Konkursie Ortograficznym „ZŁOTE PIÓRO NORWIDA 2022”.
Organizator: XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie.
Konkurs odbędzie się 30 listopada 2022 r. o godzinie 10.00.
Do 25 listopada 2022 r. należy zgłosić chęć wzięcia udziału w konkursie.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z nauczycielami uczącymi języka polskiego w naszej szkole.
Laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe!

Zaproszenie (plakat) i regulaminy II Konkursu Ortograficznego (do pobrania w wersji PDF):

 

16 listopada 2022: Srebrna Olimpia

Olimpia, na co dzień uczennica klasy humanistycznej, osiągnęła kolejny sukces w swojej koronnej dyscyplinie – karate. Podczas Mistrzostw Świata WKA w Szczecinie (ponad 500 zawodników z 26 krajów) zdobyła dwa srebrne medale w konkurencji Kumite (walka z przeciwnikiem) i dotarła do półfinału w Kata (walka z cieniem). Dzięki wysokiej lokacie Olimpia będzie mogła reprezentować nasz kraj na zawodach w Londynie i na Malcie.

Trzymamy kciuki (i ich cienie).

 
 

10 listopada 2022: Szkoła do hymnu!

Szkoła Pamięta

10 listopada dokładnie o 11.11 w gmachu przy ul. Obozowej 60 rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” wykonany na żywo przez wszystkich uczniów i nauczycieli obecnych wtedy w szkole. W ten sposób społeczność Norwida dorzuciła swoje 3 nuty do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”, dzięki której w tysiącach placówek oświatowych w kraju i za granicą wybrzmiały w jednym czasie 4 zwrotki utworu Józefa Wybickiego.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Szkoła do hymnu!

Szkoła do hymnu! Szkoła do hymnu!

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 
 

9 listopada 2022: Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie

Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie

9. XI. 2022 r. na Hali „Koło” przy ulicy Obozowej 60 odbyły się rozgrywki w ramach Mistrzostw Dzielnicy Wola w badmintonie.

Reprezentacja dziewcząt w składzie Małgorzata Murawska 4dp, Alicja Kulik 2ep oraz Kalina Dobrzyńska 1A po bardzo wyrównanej walce zajęła trzecie miejsce.

Nasza męska reprezentacja w składzie: Jakub Wróblewski 3ep, Ignacy Repiński 4bp oraz Szymon Chmielewski 4bp zajęli I miejsce i jako Mistrzowie Dzielnicy Wola reprezentować będą naszą szkołę i Dzielnicę Wola podczas rozgrywek LVI Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w badmintonie, które rozegrane zostaną 18. XI. 2022 r.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie Mamy złoty i brązowy medal w badmintonie

 

4 listopada 2022: Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

W dniu 4 listopada uczniowie XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana K. Norwida w Warszawie odwiedzili Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Uczniowie klasy 2cp mieli okazję być beneficjentami zadania publicznego pn. "Upowszechnianie osiągnięć i działań Medycyny Translacyjnej wśród młodzieży województwa mazowieckiego" dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

W ramach zadania uczniowie uczestniczyli w bloku trzech warsztatów o następującej tematyce:

  1. „Centrum Medycyny Translacyjnej” - na podstawie warsztatów uczniowie dowiedzieli się co to jest Medycyna Translacyjna? jak powstaje szczepionka? dlaczego warto się szczepić? oraz poznali stanowisko naukowców w kwestii szczepień przeciwko COVID-19.

  2. „Jak powstaje szczepionka?” – w trakcie warsztatów uczniowie przeprowadzili przykładowe badania w warunkach laboratoryjnych pod opieką eksperta CMT, zapoznali się z zasadami i techniką pracy sterylnej w laboratorium biologii molekularnej, a także w laboratoriach „cleanroom” w wysokiej klasie czystości.

  3. „Żywienie i jego wpływ na nasze zdrowie” - podczas warsztatów uczniowie poznali podstawowe definicje związane ze zdrowym żywieniem, poznali jaki jest związek żywienia z występowaniem chorób cywilizacyjnych oraz krótko- i długotrwałe skutki złych nawyków żywieniowych. Ponadto dowiedzieli się jak radzić sobie z nadmiarem sprzecznych informacji dotyczących zdrowia.

Udział uczniów w warsztatach przyczynił się do:

  • nabycia wiedzy z zakresu działalności Centrum Medycyny Translacyjnej (np. o tym jak wygląda przenoszenie wyników badań naukowych od stołu laboratoryjnego do łóżka chorego),

  • zwiększenia zaufania do nauki (w kontekście szczepień przeciw COVID-19),

  • zwiększenia świadomości o poziomie rozwoju polskiej nauki (co mamy nadzieję przyczyni się do wyboru drogi naukowca w przyszłości),

  • podniesienia świadomości na temat racjonalnego żywienia i jego wpływu na nasze zdrowie, szczególnie w sytuacjach gdy organizm narażony jest na długotrwały stres (czas pandemii).

Dla uczniów naszej szkoły była to okazja nie tylko do zapoznania się z nowinkami naukowymi dotyczącymi medycyny translacyjnej, ale również możliwość poznania oferty edukacyjnej jednej z z najlepszych uczelni przyrodniczo-rolniczych w Polsce.

Medycyna translacyjna - plakat (do pobrania w wersji PDF)

Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warsztaty w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

 

13 października 2022: 50-lecie nadania szkole imienia Cypriana Norwida

O okolicznościach nadania naszemu Liceum imienia Cypriana Norwida, trudnościach i perypetiach z tym związanych dowiedzieć się można oglądając krótki wywiad ze świadkiem tamtych zdarzeń – profesorem Ryszardem Wojciechowskim. W rozmowie z panią profesor Ewą Sołtan przenosi on nas w czasie, by ukazać, jak bardzo od lat siedemdziesiątych do dziś zmieniła się edukacja, sama szkoła oraz rola XXIV LO wśród placówek warszawskich.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

 

12 października 2022: Święto Edukacji Narodowej

12 października pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej.

Tradycyjnie już z okazji Święta Edukacji Narodowej, stojąc przed sztandarem szkolnym nowo przyjęci uczniowie uroczyście ślubowali: systematyczną naukę, wrażliwość na krzywdy ludzkie, dbałość o piękno i estetykę środowiska, przestrzeganie statutu i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.

Całą ceremonię ubogacił występ uczniów klasy IV fp, którzy pod kierownictwem prof. Moniki Baraniak wystawili jednoaktówkę Mariana Hemara pod tytułem „Umowa” oraz występ chóru szkolnego, który zaprezentował szeroki wachlarz umiejętności wokalnych w kilku nastrojowych i żywiołowych utworach.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Święto Edukacji Narodowej Święto Edukacji Narodowej Święto Edukacji Narodowej Święto Edukacji Narodowej Święto Edukacji Narodowej

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

12 października 2022: Uroczystość 50-lecia nadania szkole imienia Cypriana Norwida

Nasza szkoła obchodzi w tym roku 50-lecie nadania imienia Cypriana Norwida. Z tej okazji uczniowie klasy 2ap pod kierunkiem prof. Monki Baraniak, przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny pod tytułem: „Czy Cyprian Norwid zasługuje na miano czwartego wieszcza?” Rozważając tę kwestię zaprezentowali argumenty i kontrargumenty, które zilustrowali cytatami z twórczości poety. Debata przeplatana była utworami Fryderyka Chopina we wspaniałej aranżacji Pani prof. Bożeny Pawliny.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Uroczystość 50-lecia nadania szkole imienia Cypriana Norwida Uroczystość 50-lecia nadania szkole imienia Cypriana Norwida

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

30 września 2022: VI Geoinformatyczna Noc Badaczy

Szanowni Państwo,

Miło nam Państwa poinformować, iż Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 30 września br. organizuje VI Geoinformatyczną  Noc  Badaczy.  Wydarzenie to ma na celu wprowadzenie młodych ludzi w świat narzędzi geoinformatycznych i danych teledetekcyjnych i jest kierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.  
Geoinformatyczna Noc Badaczy wpisuje się w inicjatywę Europejskiej Nocy Badaczy, organizowanej w wielu krajach Unii Europejskiej. Jej celem jest  popularyzacja różnych dziedzin nauki i zgłębianie jej tajników przez młodych ludzi. 
Tegoroczna edycja Geoinformatycznej Nocy Badaczy odbędzie się w formie zdalnej. Dla uczestników przygotowaliśmy 5 prelekcji poświęconych jakości obrazów satelitarnych, wykorzystaniu geoinformacji w rolnictwie, przydatności teledetekcji w ocenie kondycji roślin, zastosowaniom chmury obliczeniowej Google Earth Engine oraz roli sztucznej inteligencji w kartografii. 
Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowi i doktoranci Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 i potrwa do godz. 19.30.
Udział w zajęciach jest nieodpłatny.  Liczba uczestników jest ograniczona;  o możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu decyduje kolejność wejść na spotkanie zdalne.
Szczegółowy program wydarzenia zawierający link na platformę Zoom prześlemy zainteresowanym uczniom (prosimy przesłać wiadomość do A. Górski lub S. Dmowski). Prosimy uczniów o nieprzekazywanie linku osobom postronnym. Osoby zainteresowane prosimy o dołączenie do wydarzenia z kilkuminutowym wyprzedzeniem. 

DATA: 30 września 2022 rgodz. 17.00-19.30

ORGANIZATOR: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 30
00-927 Warszawa

FORMA WYDARZENIA: Zajęcia zdalne - link jest dostępny w załączonym programie wydarzenia.  
Prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych podczas zajęć (w załączeniu). Uczestnictwo w wydarzeniu oznacza akceptację zapisów niniejszej klauzuli.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Organizatorzy

 

23 września 2022: Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze

Korzystając ze sprzyjającej letniej aury, trzy klasy (2a, 2c i 2g) wybrały się na czterodniową wycieczkę. Na trasie ich przejazdu znalazły się m.in.: Gdańsk, Jastrzębia Góra, Słowiński Park Narodowy, Rozewie, Mechowo i Wdzydze Kiszewskie. Nic nie zakłóciło sielskiego charakteru wyprawy, wszyscy wrócili cali i zdrowi.

Polecamy obejrzenie relacji wideo na YouTube

Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze Wycieczka klas 4ep i 4fp na Pomorze

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 

23 września 2022: 201. rocznica urodzin naszego Patrona Cypriana Norwida

Szkoła Pamięta

Pamiętając o rocznicy urodzin naszego patrona, w piątek 23 września klasa 1 B pod opieką Moniki Baraniak i Ewy Sołtan udała się na warszawskie Powązki, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie rodziny Norwidów. Była to doskonała okazja do przypomnienia losów i twórczości wybitnego poety. Po krótkiej części artystycznej klasa humanistyczna, korzystając z pięknej pogody, wybrała się na spacer po Powązkach, odwiedzając groby przedstawicieli świata kultury i sztuki.

201. rocznica urodzin naszego Patrona Cypriana Norwida 201. rocznica urodzin naszego Patrona Cypriana Norwida 201. rocznica urodzin naszego Patrona Cypriana Norwida

 

16 września 2022: Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2022

"A zatem... wszystkie śmieci są nasze!". Pod takim hasłem odbyła się akcja Sprzątanie Świata - Polska 2022. W akcji uczestniczyli m.in. uczniowie klasy 1ep i 3cp którzy, pod opieką prof. M. Antonowicz i A. Górskiego, starali się przywrócić naturalny ład w Lasku na Kole i okolicach. Piękna pogoda zagwarantowała wszystkim uczestnikom świetny humor i nikomu nie zabrakło odnawialnej energii niezbędnej w trakcie zbierania śmieci :)

Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2022 Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2022

 

1 września 2021: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1 września 2022 r. w gmachu przy ulicy Obozowej 60 odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ Z ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
 
 
Perspektywy certyfikat
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
sekretariat.lo24@eduwarszawa.pl
Promethidion - Norwid