XXIV LO im. C. K. Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
14 czerwca 2019: Dzień kultury europejskiej
14 czerwca szkolne korytarze zmieniły się w interaktywną mapę Wspólnoty. Na przygotowanych przez klasy stoiskach, reprezentujących wybrane państwo, skosztować można było specjałów z narodowych kuchni, poznać historię i kulturę danego regionu. Jury, po długim i obfitym turnée, doceniło najbardziej stoisko przygotowane przez klasę IE. Po Festynie europejskim nadszedł czas na Quiz o państwach Unii. Reprezentanci czterech klas musieli zmierzyć się z zagadnieniami dotyczącymi zmian, które zaszły w nowych państwach członkowskim po 2004 roku. Tutaj ponownie najlepsi okazali się uczniowie z klasy IE.
27-29 maja 2019: Czytanie Norwida
Jak co roku od 11 lat w dniach 27 - 29 maja odbyło się w szkole Czytanie Norwida. Pierwszy dzień to spotkania z młodzieżą zaproszonych Gości. Szukamy ich jak zwykle wśród polonistów, historyków, dziennikarzy, aktorów, reżyserów, znajomych kapłanów.
Tegoroczne motto to słowa Norwida: „Tak wolność - społeczeństwa Słońcem jest duchowem”
C. Norwid Pieśni społecznej cztery stron
I. Jak co roku też po spotkaniach nadszedł czas na refleksje i zebranie wszystkich wrażeń w jednym miejscu. W tym celu powstała poniższa, wielogłosowa relacja.
Podobnie jak w roku ubiegłym na sali gimnastycznej pojawili się wyjątkowi goście. Prof. Wiesław Rzońca i dr Karol Samsel spotkali się z uczniami i nauczycielami, żeby wspólnie porozmawiać na temat miejsca Norwida we współczesnej świadomości badawczej i czytelniczej. Rozmawiano m.in. na temat wolności u Norwida, zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim, przynależności epokowej poety, wpływu jego twórczości na współczesnych autorów. Bogata i meandryczna dyskusja objęła również uczniów, którzy chętnie zabierali głos pod koniec spotkania.
II. Na dwugodzinne spotkanie z młodzieżą znalazł czas profesor Andrzej Kunert. Opowiadał o swojej pracy historyka, o tym, że aby zajmować się dziejami XX wieku i kilkakrotnym odzyskiwaniem w tym czasie przez Polskę niepodległości, trzeba sięgnąć do okresu rozbiorowego. Dopiero perspektywa kolejnych powstań, kolejnych programów naprawy kraju lub po prostu przetrwania narodu pozwala mówić w pełni o wolności odzyskanej u schyłku XX wieku. Dla kształtowania owych polskich programów narodowych niemałe znaczenie miał Cyprian Kamil Norwid, jego poezja, jego poglądy wyrażane w listach i licznych rozprawach. Dla uczniów takie spojrzenie na syntezę dziejów Polski ostatnich 200 lat to rzadka możliwość, tak jak posłuchanie profesorskiego nie nauczycielskiego języka.
III. Interesujące okazało się też spotkanie młodzieży z księdzem Janem Sikorskim. Interesujące ze względu na osobowość kapłana oraz na pełnione przez niego funkcje. Po zamordowanym w roku 1984 r. księdzu Popiełuszce - przejął odprawianie mszy świętych za ojczyznę w żoliborskim kościele św. Stanisława. Był kapelanem więziennictwa, Solidarności regionu Mazowsze i opiekunem wielu stowarzyszeń, poza oczywiście funkcjami kapłańskimi. W swej opowieści o dziejach Polski sięgnął wspomnieniami do czasów pobytu w obozie niemieckim u schyłku II wojny. Zatytułował ksiądz swą rozmowę z młodzieżą "Rower Norwida", nawiązując do rady, otrzymanej w czasie nauki jazdy na rowerze: nie patrz pod nogi, patrz przed siebie. Te słowa prowadziły go przez twórczość poety, który umiał patrzeć daleko, przewidywać skutki, nie zatrzymywać się na teraźniejszości. Słuchaczom najbardziej utkwił w pamięci czytany przez księdza wiersz Do wroga.
IV. Czytanie Norwida - to takie trudne, bo ponoć był "niezrozumiały i ciemny", a jego czytelnicy niecierpliwi i mało skłonni przez wieki do intelektualnego wysiłku. A jednak słowa aktora Teatru Dramatycznego w Warszawie, Janusza R. Nowickiego, ten mrok rozproszyły, bo interpretacyjnie uzupełniły słowa poety. Czego się nauczyliśmy? Co poczuliśmy? Że Norwid gorzki, bo wytyka, gani i zmusza, ale jakże prawdziwy. Wciąż! Może dlatego, że boli jego ironia i prowokują pełne treści pauzy w jego w poezji. Moc słowa i ciszy wydobył ze słów Norwida właśnie Janusz R. Nowicki. Przekonywał: czytaj, myśl, pracuj... Przed nami przyszłość...
V. Zdzisława Guca dziennikarka telewizyjna i radiowa od wielu lat uczestniczy w Czytaniu Norwida. W tym roku tematem przewodnim była wolność. Przez 45 min. pani Redaktor prowadziła dialog z młodzieżą na ten temat. Obie strony definiowały to pojęcie. W wypowiedziach znalazł się wątek wolności w prasie, radiu i telewizji a także temat manipulacji. Zdzisława Guca odczytała wiersz Cypriana Norwida „Marionetki”, który był znakomitą puentą tego spotkania.
VI. Po raz kolejny Skansen w Kuligowie stał się scenerią idealnie skomponowaną ze słowami poety i tymi, które poety dotyczą. Pięcioro zaproszonych gości zabrało uczniów w podróż przez myśl i słowo Norwida. Dzięki wykładom dr hab. Tomasza Korpysza i mgr Marty Ewy Rogowskiej zwiedzono te obszary twórczości poety, które dotyczą zagadnienia wolności, a w trakcie warsztatów teatralnych prowadzonych przez reżysera Grzegorza Mrówczyńskiego sprawdzono, jak teksty autora „Assunty” współgrają z gestem i ruchem. Podróż zakończyła się tam, skąd wyruszaliśmy, czyli na mazowieckiej ziemi – a to dzięki spotkaniu z etnologiem, Jackiem Żukowskim, i rysownikiem, Piotrem Karsznią, którzy odtworzyli przed nami świat architektury mazowieckiej wsi.
VII. Ostatni dzień Czytania Norwida to Norwid na Krakowskim.
Od kilku lat na Skwerze Hoovera organizujemy czytanie tekstów Poety. Uczestniczą w tym uczniowie dwóch klas oraz przechodnie. Często zatrzymuje się na chwilę jakaś wycieczka, często starsi państwo spacerujący Krakowskim Przedmieściem, nieraz pojedynczy przechodnie. Opowiadamy w tym historycznym miejscu o dwóch wątkach dziejów Norwida: o jego warszawskiej młodości, czytając związane z tym poezje, np. Samotność, czy Mój ostatni sonet oraz wiersze zainspirowane wydarzeniami rozgrywającymi się w Warszawie , np. Żydowie polscy z 1861 roku, Do wroga z 1863, czy słynny Fortepian Szopena. Wszystkie napisał Norwid poruszony wydarzeniami warszawskimi sprzed powstania styczniowego i z jego początku. Dołożyliśmy garść cytatów dotyczących Ojczyzny, historii, poezji oraz spraw egzystencjalnych (np. słynne słowa Nie umiemy się różnić pięknie i mocno) W tym roku, jak i w ubiegłym, czytanie uczniów wsparł swym talentem i profesjonalizmem aktor Jędrzej Fulara. Słowa Norwida, wzmocnione nagłośnieniem, wybrzmiały Norwidowską Prawdą na warszawskiej ulicy.
27 maja 2019: 65 złotych za sekundę
To chyba największy jak dotąd sukces naszego etatowego laureata konkursów filmowych. Mateusz Zawadzki, bo o nim mowa, znalazł się na II stopniu podium konkursu „All you need is vote” organizowanego przez Polską Agencją Prasową. Prace oceniane przez pięcioosobowe jury dotyczyć miały znaczenia członkostwa Polski w Unii Europejskiej pokazanego na tyle sugestywnie, żeby zachęcić widza do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z tym podwójnym wyzwaniem poradził sobie świetnie Mateusz, o czym można przekonać się naocznie poniżej. Zaledwie minutowy film przekonał do siebie jury i zapewnił autorowi nagrodę finansową w wysokości 4000 złotych. Podczas procesu twórczego wspomagali Mateusza nauczyciele: p. Ireneusz Jundziłł, p. Sławomir Dmowski i p. Wojciech Jarzynka.
Gratulujemy.
Zapraszamy do obejrzenia filmu konkursowego
(w zależności od posiadanego łącza internetowego możesz wybrać inną niż domyślna jakość filmu)
3 kwietnia 2019: Norwid – kamera – sukces
Wychodzi na to, że nie mamy już wyboru. Do profilu klasy 2d trzeba będzie dołożyć trzeci element i od tej pory nazywać ją matematyczno-fizyczno-informatyczno-filmową. Reprezentanci tej klasy zwyciężyli bowiem w kolejnym konkursie filmowym. W środę 3 kwietnia odebrali główną nagrodę z rąk organizatora konkursu „Law in action - czyli prawo na co dzień”. Gratulujemy.
3 kwietnia 2019: Siatkarki Norwida na piątkę
Po zdobyciu dzielnicy siatkarska reprezentacja szkoły ruszyła na podbój Warszawy. Po gładkim przejściu do fazy półfinałów nadszedł moment decydującej konfrontacji. Stoczyliśmy w dwóch meczach zażarty bój do ostatniego punktu, nieznacznie ulegając przeciwnikowi. W walce o piąte miejsce Norwid okazał się już jednak bezkonkurencyjny.
Do sukcesu zespół doprowadziła p. prof. Renata Czosnecka.
Gratulujemy!
10 marca 2019: Mamy złoto!!!
W Finale Mistrzostw Dzielnicy Wola siatkarki Norwida pokonały XL LO im. S. Żeromskiego 2:1. Podczas tego meczu Nasze Złotka pokazały ducha walki, jakiego dawno nie widzieliśmy. O zwycięstwie zdecydował dopiero tie-break wygrany na przewagi (19:17).
Dziewczęta wraz ze swoja trenerką, panią prof. Renatą Czosnecką, pokazały społeczności szkolnej, jak należy walczyć, by osiągać wyznaczone cele.
Brawo!
Przed nimi bój o Warszawę, który toczyć się będzie w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży (pierwsze spotkanie 26 marca).
Już dzisiaj trzymamy kciuki za Nasze Złotka.
Do boju dziewczęta!
25 lutego 2019: Zmiana na stanowisku przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
Przeprowadzone w lutym wybory zakończyły się zwycięstwem uczennicy klasy pierwszej, Kingi. Gratulujemy i życzymy owocnej realizacji programu wyborczego.
25 stycznia 2019: Strona z geografii uznana przez portal legalnakultura.pl
W ostatnim czasie prywatny portal prowadzony przez naszego geografa, Sławomira Dmowskiego, został doceniony przez fundację Legalna Kultura. Obecnie portal ten znajduje się na krótkiej, 10-pozycyjnej liście stron polecanych dla uczniów i nauczycieli z zakresu geografii (znalazł się w elitarnym gronie wraz ze stronami GUS, Google Earth, National Geographic, Państwowego Instytutu Geologicznego, miesięcznika „Poznaj Świat”). Niewiarygodne? Nic bardziej mylnego:
https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/strony-internetowe/geografia
21 stycznia 2019: Polskie Radio w Norwidzie
W dniu 21 stycznia 2019 roku w gmachu przy ul. Obozowej zawitała Pani Anna Depczyńska z Polskiego Radia celem odbycia wywiadu z nauczycielem naszej szkoły, panem Sławomirem Dmowskim, twórcą jednego z największych portali geograficznych w Polsce – www.geografia24.eu. Tematem rozmowy były rodzaje pustyń na świecie. W audycji, wyemitowanej niedługo po spotkaniu na antenie radia, poruszano zagadnienia związane ze zróżnicowaniem pustyń (położeniem, warunkami i ich cechami charakterystycznymi), życiem na największych pustyniach świata i pustyniach Europy, w tym Pustyni Błędowskiej.
8 grudnia 2018: Siatkarki Norwida na poważnie rozpoczynają sezon
Na II miejscu zakończyła nasza reprezentacja udział w XIV Turnieju Siatkarskim o Puchar Dyrektora LXXXVI Liceum Ogólnokształcącego rozgrywanym 8 grudnia 2018 roku. Wysoka forma na początku sezonu rozgrywkowego niewątpliwie cieszy i pozwala z nadzieją oczekiwać na Mistrzostwa Dzielnicy.
Prowadząca zespół: p. Renata Czosnecka
7 grudnia 2018: Norwid patrzy na Muranów
Kolejnym sukcesem zakończył się udział naszych uczniów w konkursie filmowym „Zbliżenie na Muranów”. Z dziewięciu przyznanych nagród aż cztery trafiły do reprezentantów Norwida (zajęliśmy drugie miejsce i zdobyliśmy trzy wyróżnienia). Gratulujemy Mateuszowi, Leonowi, Dominice i Ewie, a także nauczycielom, którzy opiekowali się uczniami: p. S. Dmowskiemu i p. W. Jarzynce.
7 grudnia 2018: Szlachetna paczka w Norwidzie
Szlachetna paczka w Norwidzie
W tym roku szkolna społeczność wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”. Nad procesem gromadzenia darów czuwała p. prof. Monika Prokopiuk, inicjatorka akcji w naszej szkole. Trud wszystkich ludzi dobrej woli został nagrodzony w dwójnasób. Szczęście obdarowanej rodziny opisane w poniższej relacji wolontariusza i list wysłany do nas przez organizatorów potwierdzają jedno – warto pomagać.
Drogi Darczyńco,
Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!
Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI dodatkowo okazują ją w prezencie, który trafia prosto w serca rodziny. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.
Cieszymy się, że jesteś częścią tej radości, którą przeżywała obdarowana rodzina podczas dostarczenia Paczki.
Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczonej numerem MAZ-1013-540044), chciał przekazać kilka słów od siebie.
Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.
Na twarzy pani Teresy po otrzymaniu paczki pojawił się uśmiech oraz wzruszenie, którego nie można opisać słowami. Natomiast pan Jacek był bardzo zszokowany, że dostał swój długo oczekiwany prezent. Ich reakcja wzbudziła w nas wiarę w innych ludzi, którzy nie pozostają obojętni na los innych ludzi. Paczka na pewno odciąży rodzinę finansowo. Mam też wrażenie, że już zaczynają wierzyć w siebie i że w przyszłości będzie u nich tylko lepiej. Powoli zaczynają podejmować działania, które pozwolą im wyjść na prostą.
Co chce przekazać Tobie wolontariusz:
Chciałbym bardzo podziękować całej szkole za zaangażowanie. Dzięki Wam kolejna rodzina na świecie jest szczęśliwa. Życzę Państwu wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia i zdrowia, aby następny rok był lepszym niż ten. Życzę Państwu wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
Co chce powiedzieć od siebie rodzina:
Chcemy bardzo podziękować całej dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę. Jesteśmy w szoku, że młodzież tak interesuje się losem ludzi.
6 grudnia 2018: Szlachetna paczka
Chcielibyśmy serdecznie podziękować za to, że udało nam się wspólnie spełnić marzenia Rodziny w ramach akcji „Szlachetna paczka”. Wierzymy, że zrobiliśmy razem naprawdę wielką rzecz! Wszystkie prezenty sprawiły wiele radości i wywołały uśmiechy na twarzach. Niech dobro i szczęście, które zostało ofiarowane wróci do Was wszystkich.
Życzymy Wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt.
Samorząd Uczniowski
5 grudnia 2018: Bliżej Norwida 2018 – gala finałowa
Uf, ciężkie tygodnie za nami - powiedzieli wszyscy pracujący przy konkursach.
O 11.00 zgromadziło się na sali gimnastycznej prawie 200 osób, w tym pięć klas naszej szkoły i goście. Konkursy - recytacji i śpiewania poezji Norwida oraz interpretacji plastycznej jego dzieła i Teatr Jednego Aktora - odbyły się na początku listopada. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób ze szkół całej Polski. Jurorzy mimo długoletniej współpracy w trudzie ustalali werdykty, poziom bowiem był dość wysoki i wyrównany. Jurorzy to poloniści z UKSW: p. dr. hab. Tomasz Korpysz i p. dr. Magdalena Woźniewska-Działak, plastyczka - p. Alicja Lipka-Sztarbałło, muzyk - p. Bożena Pawlina, reżyser i scenarzystka - p. Karolina Szymczyk-Majchrzak, aktorka - p. Magdalena Szmyt i polonistki naszej szkoły - p. Hanna Kocańda-Kołodziejczyk, p. Maria Rybińska i p. Agnieszka Wasilewska.
Na Wielką Galę przyjechali nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie wraz z opiekunami, niestety w tym roku było ich tylko około połowy. Wśród zaproszonych do występowania na koncercie (4 spektakle teatralne, 3 recytacje i 1 utwór muzyczny) też brakowało nam połowy artystów, szkoda! Nagrody to, jak zwykle, płyta z nagraniem nagrodzonych wystąpień i obrazów, książka i, zależnie od konkursu, mazaki, akwarele i słuchawki. Dziękujemy fundatorom nagród: Wydziałowi Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola, Radzie Rodziców naszego liceum, Fundacji Wychowanków i naszym absolwentkom - jurorom. Finałową Galę uświetniły dwa wystąpienia: jeden muzyczny - Chopina i Paderewskiego zagrały dla nas p. Bożena Pawlina - nasz juror i nauczyciel fortepianu w ZOPSM I i II st. im. G. Bacewicz w Warszawie oraz uczennica tej szkoły (fortepian i skrzypce). Drugie wystąpienie to opowieść p. dr M. Woźniewskiej-Działak o Norwidowskim rozumieniu pojęcia inteligencji i jej roli. W tym roku zaszczycili nas też znamienici Goście: p. ambasador Jerzy Chmielewski, członek Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, p. Ewa Rak - kierownik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola i p. Piotr Kaliszewski - radny Dzielnicy i nasz niedawny nauczyciel. Był też Przyjaciel szkoły - reżyser p. Grzegorz Mrówczyński.
Po koncercie i obejrzeniu wystawy prac plastycznych goście udali się na poczęstunek, po czym odjechali do swoich obowiązków, aby - mamy nadzieję - spotkać się z nami za rok.
4 grudnia 2018: XXIV LO po raz XXIV oddało krew
4 grudnia 2018 r. odbyła się XXIV edycja akcji: „Zostań honorowym krwiodawcą”. Krew oddawaliśmy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75. Udział w akcji wzięło 57 uczniów naszej szkoły. Krew oddało 25 uczniów (11 250 ml krwi). Łącznie w XXIV Edycjach oddaliśmy już 219 800 ml krwi!!! Pomysłodawca i koordynator akcji: p. prof. Renata Czosnecka. Organizatorzy: p. prof. Renata Czosnecka i p. prof. Seweryn Szreder. Pomoc w organizacji akcji ( opieka nad grupą) – pani Anna Kowalska i pani Agnieszka Wójcik.
2 grudnia 2018: Sukces w konkursie fotograficznym
Dawid i Leon, uczniowie klasy drugiej, zostali laureatami konkursu fotograficznego Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. "Ślady Niepodległości" zorganizowanego w ramach warszawskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Oprócz sławy (ich zdjęcia zostały opublikowane w okolicznościowym albumie) uczniowie zdobyli cenną nagrodę w postaci trzydniowej wycieczki do Wilna.
Nad przygotowaniem uczniów do konkursy czuwały p. D. Samojluk i p. A. Szymaniak.
26 listopada 2018: Spotkanie z honorowym dawcą krwi
26 listopada w szkolnej sali gimnastycznej odbyło się coroczne spotkanie uczniów klas trzecich z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim. Nasz gość, w ramach programu edukacyjnego „Podaruj kroplę nadziei”, poprowadził prelekcję pt. „Krwiodawstwo propozycją ważnej postawy życiowej”. Celem spotkania było propagowanie honorowego krwiodawstwa wśród uczniów naszej szkoły oraz przygotowanie do XXIV edycji akcji „Zostań Honorowy Krwiodawcą”, która odbędzie się 4 XII 2018 roku.
Udział w spotkaniu wzięło 170 uczniów naszego Liceum.
Krew oddawać będziemy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75.
Organizatorzy przedsięwzięcia: pani Renata Czosnecka i pan Seweryn Szreder.
21 listopada 2018: Szlachetna paczka
Szanowni Państwo, Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy i Rodzice
Nasza szkoła po raz pierwszy 18 listopada 2018 r. przyłączyła się do akcji „Szlachetna paczka”. Wybraliśmy dwuosobową rodzinę, w której zarówno matka jak i syn ciężko chorują. Głównym zapotrzebowaniem są produkty żywnościowe, produkty chemiczne jak i drobne sprzęty do wyposażenia domu. Ponieważ nikt inny już ich wybrać nie może, cała nadzieja w naszej całej społeczności szkolnej.
Zachęcamy wszystkich naszych Przyjaciół ido włączenia się w organizację paczki, nie zapominając, że jest to akcja charytatywna! Przyda się każdy kilogram mąki, każdy płyn do kąpieli czy też pościel.
Mamy czas max. do 6 grudnia 2018 r. 8-9 grudnia organizowany jest finał akcji. Poniżej podajemy pełną listę potrzebnych artykułów.
Potrzeby rodziny:
-
herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach
-
proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyn do płukania, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów
-
kołdra, koc, ręczniki, pościel (poszwy, prześcieradła), poduszka; inne: wymiary kołdry , pościeli koców (90-180)(100-200) ręcznik (80-120)(60-90)
-
suszarka do ubrań
-
golarka elektryczna, kosmetyki
-
maszyna do szycia, opiekacz
-
odzież p. Jacek. Rodzaj odzieży: ciemna zimowa kurtka, rozmiar: 40/42, sylwetka: szczupła, ciemne koszulki letnie rozmiar: 40/42
-
odzież p. Teresa. Rodzaj ciemna kurtka zimowa, rozmiar: 40/42, sylwetka: szczupła, ciemne bluzy przejściowe, rozmiar: 40/42
-
obuwie p. Teresa. Rodzaj obuwia: ciemne przejściowe botki, rozmiar: 40
-
obuwie p. Jacek. Rodzaj obuwia: ciemne zimowe kozaki, rozmiar: 43
Samorząd Uczniowski
11 listopada 2018: Gambit dla Niepodległej
Złoty puchar za zdobycie I miejsca w XXIII Turnieju Szachowym trafił w ręce Szymona, ucznia klasy pierwszej, który okazał się bezkonkurencyjny w swojej kategorii wiekowej (do 16 lat). Zawody organizowane przez burmistrza Bielan odbyły się w ramach rocznicowych obchodów odzyskania niepodległości, więc zwycięstwo smakowało jeszcze lepiej.
9 listopada 2018: Rekord dla Niepodległej
9 listopada dokładnie o 11.11 w gmachu przy ul. Obozowej 60 rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” wykonany na żywo przez wszystkich uczniów i nauczycieli obecnych wtedy w szkole. W ten sposób społeczność Norwida dorzuciła swoje 3 nuty do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, dzięki której w tysiącach placówek oświatowych w kraju i za granicą wybrzmiały w jednym czasie 4 zwrotki utworu Józefa Wybickiego.
8 listopada 2018: Maraton umysłów ścisłych
8 listopada 2018 w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych reprezentacje klas drugich wzięły udział w wyczerpującym „Maratonie Wykładowym z Deltą” organizowanym przez Wydział Fizyki UW. Uczniowie z wypiekami na twarzy, z gorącym czołem, rozgrzani atmosferą, stojąc pod ścianami, siedząc na schodach, chłonęli wiedzę z zakresy matematyki, fizyki, astronomii i informatyki, przekazywaną w trakcie dwunastu kolejnych wykładów. Zmęczone, ale też pełne ciekawości, spojrzenia sugerowały, że był to czas dobrze wykorzystany.
31 października 2018: Straszynalia
Jak co roku w październiku na sali gimnastycznej odbyły się "Norwidowskie straszynalia". Zaproszone zostały wszystkie klasy oraz wszyscy nauczyciele. Podczas imprezy odbyło się kilka konkursów:
-
prezentacja strojów w poszczególnych klasach,
-
konkurs na najlepsze przebranie,
-
konkursy indywidualne, tj. zjedzenie jabłka na patyku, "Mumia",
-
konkurs na najciekawszą dynię.