10:56

19 marca 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek

 

WAT - patronat

WGiSR UW - patronat

Certyfikat - Program WARS i SAWA

 

XXIV LO im. C. K. Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

22 czerwca 2016: Podziękowanie

Podczas wieczornych spotkań z absolwentami, które odbyły się w naszej Szkole po uroczystej gali z okazji 70 - lecia, uczniowie klasy IIA zorganizowali kawiarenkę francuską. Własnoręcznie przygotowane tarty, rogaliki i ciasta zostały wyprzedane do ostatniego okruszka. Uczniowie mając całkowitą swobodę w rozdysponowaniu zarobionych pieniędzy postanowili przekazać swój dochód na rzecz fundacji "Nasze Dzieci" przy Klinice Onkologii w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Dziękujemy im za to gorąco.To przyjemność pracować z tak szlachetną młodzieżą.

Dyrekcja i nauczyciele
 

21 czerwca 2016: Sztafeta pokoleń - absolwenci Norwida dla swojej szkoły

Podziękowanie

Wszystkim absolwentom, którzy spotkali się z obecnymi uczniami XXIV LO im. C. K. Norwida z okazji 70-lecia szkoły dziękujemy za: poświęcony czas, wspomnienia, przywołanie nauczycieli mentorów, podzielenie się swoimi sukcesami, opiniami na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Spotkania te stały się znakomitymi lekcjami preorientacji zawodowej. Uczniowie otrzymali wiedzę dotyczącą zagadnień naukowych nad jakimi pracują nasi absolwenci na UW, PW, UKSW. Usłyszeli, że warto uczyć się matematyki bo ta wiedza np. przydatna jest przy stole operacyjnym. Dowiedzieli się też, że nie należy ograniczać się do jednej dziedziny. Poszukiwanie innych możliwości ułatwi np. znalezienie ciekawej pracy. Usłyszeli, że warto być dociekliwym, mieć fantazję i przeżyć iluminację.

Uczniowie uczestniczący w spotkaniach wielokrotnie stwierdzali, że upewnili się jaką drogę wybrać aby dalej się kształcić.

Cenne refleksje padły z ust p. Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który wielokrotnie podkreślał, że szkoła jest ważnym wspólnym elementem dla ludzi. Jej wartość to wspomnienia zwiazane z młodoscią, a ta przecież jest piękna i ciekawa, w niej trzeba się zmierzyć z trudnymi sytuacjami, a one budują osobowość. Sukcesy też zawdzięczamy szkole. Nie do przecenienia jest znajomość ludzi, wspólna historia, przeżycia, które pozwalają zawsze znależć temat do rozmowy.

Dziękujemy: Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, Krzysztofowi Andersowi, Michałowi Ksaweremu Cyrańskiemu, Izabeli Dudzin, Wiktorowi Grycewiczowi, Piotrowi Iwanickiemu, Arturowi Janusiakowi, Dawidowi Karpiukowi, Maciejowi Królowi, Arturowi Kasprzakowi, Franciszkowi Majstrakowi, Robertowi Piłatowi, Mieczysławowi Piotrowskiemu, Arturowi Stefanowiczowi.

 

Dyrekcja, nauczyciele i młodzież

 

6-10 czerwca 2016: Wycieczka na Suwalszczyznę i Mazury klasy Ie o profilu geograficzno-matematycznym

W dniach 6-10 czerwca 2016 roku odbyła się wycieczka klasy Ie o profilu geograficzno-matematycznym na Suwalszczyznę i Mazury, realizowana w ramach projektu WIE, pt. "Interaktywne e-warsztaty geograficzne w różnych wymiarach przestrzeni przyrodniczej, czyli jak prowadzić terenowe badania naukowe i wykorzystywać potencjał e-narzędzi w dydaktyce".

 

3 czerwca 2016: II Konkurs Piosenki Międzynarodowej - "Norwid Song Festival"

3 czerwca 2016 roku odbyła się II edycja Konkursu Piosenki Międzynarodowej - "Norwid Song Festival".

 

2 czerwca 2016: CZYTANIE NORWIDA - Sztuk-mistrz z Mazowsza - w przededniu 195 rocznicy urodzin Poety

Już po raz 9. czytaliśmy Norwida. Tym razem w skansenie w Kuligowie. W „Czytaniu” obok naszej młodzieży wzięły udział: I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie i LO im. M. Sadzewiczowej w Łochowie.

Spotkanie rozpoczął reżyser i aktor Grzegorz Mówczyński Czarnymi kwiatami. Kolejnym punktem programu była dyskusja panelowa Norwid dostępny, w której wzięli udział poloniści z Instytutu Literatury Polskiej UW: prof. Wiesław Rzońca, dr Karol Samsel, Kinga Borzęcka, Agnieszka Milewska. Następnie młodzież wysłuchała wypowiedzi etnografa Jacka Żukowskiego ilustrowanej na żywo rysunkiem węglem Piotra Karszni. Po przerwie na żurek i grila, które zaserwował Skansen, rozpoczęły się warsztaty aktorskie poprowadzone przez Artura Janusiaka, Grzegorza Mrówczyńskiego i Patryka Pawlaka. Interpretowano teksty Norwida: Fortepian Szopena [fragm.], Do wieśniaczki, Marionetki.

 
Prof. Wiesław Rzońca Instytut Literatury Polskiej UW (po lewej) i dr Karol Samsel Instytut Literatury Polskiej UW (po prawej).

 

Ryszard Wojciechowski - dyrektor XXIV LO i Wojciech Urmanowski - właściciel skansenu (po lewej) oraz Instytut Literatury Polskiej UW - prof. Wiesław Rzońca, Agnieszka Milewska, dr Karol Samsel, Kinga Borzęcka (po prawej).

 

Uczestnicy Czytania Norwida.

 

Jacek Oskar Żukowski - etnolog (po lewej) i Piotr Karsznia - rysownik, ilustrator (po prawej).

 

Grzegorz Mrówczyński - reżyser teatralny, aktor (po lewej) i warsztaty teatralne z Arturem Janusiakiem (po prawej).
Warsztaty teatralne z Grzegorzem Mrówczyńskim (po lewej) i Patrykiem Pawlakiem (po prawej)
 

1 czerwca 2016: Norwid zajmuje dwa miejsca w sejmie

1 czerwca odbyła się XXII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tegorocznej edycji wzięli udział dwaj przedstawiciele naszej szkoły - Dominik Tonicki i Julian Urniaż z klasy II B. Aby zakwalifikować się do Sejmu Dzieci i Młodzieży, należało wykonać zadanie na następujący temat: "Materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości".

Dominik i Julian, we współpracy z nauczycielami naszej szkoły, zajęli się promocją pomnika Electio Viritim stojącego na Polu Elekcyjnym na Woli. 

Najpierw nasi posłowie do SDiM przeprowadzili sondę wśród warszawiaków na temat wiedzy o tym miejscu, a następnie zorganizowali lekcję pod pomnikiem poprowadzoną przez pana Piotra Kaliszewskiego. Warto dodać, że ten projekt uzyskał 29 na 30 punktów i zajął III miejsce na Mazowszu!

Cała relacja z przeprowadzonych działań:
https://sdim.sejm.gov.pl/sdim_2016.nsf/details.xsp?documentId=E0651FECABD11F2EC1257F95006DB729
 

1 czerwca 2016: Sukces w konkursie ogólnopolskim

Uczeń naszej szkoły Kamil Malanowski znalazł się wśród laureatów konkursów, organizowanych przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, w ramach 22.  Dni Norwidowskich. Tegoroczne koncentrowały  się  wokół tematu Śpiewam do ciszy, by usłyszano – Norwid o muzyce. Kamil zdobył wyróżnienie w konkursie na wiersz inspirowany twórczością Norwida. Oto nagrodzony utwór.

Koleje Miłości

Jesteś blisko, myślisz, że się udało,
Wiesz, że poza tym nic Ci nie zostało,
Rzuciłeś na szalę sens życia swojego,
Jesteś pewny? Zakończenia pięknego?

Dzielisz serce, jakbyś chleb łamał -
Z łatwością, gołębiom rozdawał.
Lecz, co jeśli pozbędziesz się wszystkiego?
Czy kochać będziesz w stanie kogoś innego?

Ona weźmie… Spojrzy z politowaniem,
I będzie… Na koniec z zakłopotaniem –
Zostawi… Bo nie samym chlebem człowiek żyje,
Jeśli serce nie sługa, czas przeszłość rozmyje…

Będę myślał i … kochał, moja miłość tyle uboższa,
Ile bez Ciebie, mego sensu istnienia,
Bez Ciebie… brak sił dla zapomnienia.

Mak-Yksie, tego chleba wystarczy tylko dla Ciebie,
Po co się nim dzielisz z kimś, kto żyje w niebie,
Przecież weźmie przez wzgląd na reputację,
I nie waży na Twego serca perturbacje…

Przecież z góry wiesz, że nic nie zdziałasz,
Bo brak serca jedynie maską przysłaniasz,
Chcesz to udawaj, ja nie mogę, nie potrafię,
Wezmę Twą broń… Przymierzę… Trafię…

I tam, gdzie szczęście jest wszechobecne,
Będę myślał, że na Ziemi sprawy doczesne,
Trzeba… z dystansem, uczucia ostudzić
Bo możesz nie wczas serce rozbudzić…

Jeśli żeś bił się dotąd z myślami,
Pamiętaj- czuwam nad Tobą wraz z aniołami,
Bo ofiara miłości potrzebuje ukojenia,
Serca boleści… zaspokojenia…


Gratulujemy!

 

29 kwietnia 2016: Trzecioklasiści odchodzą

29 kwietnia wszyscy uczniowie klas trzecich odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Młodsi koledzy pożegnali ich koncertem na sali gimnastycznej, wychowawcy czule pożegnali w salach lekcyjnych, a sami abiturienci obsypali swoich ukochanych pedagogów kilogramami kwiatów, czekoladek i wszelakiego dobra z różnych stron świata. Wzruszeniom nie było końca. Gmach przy ulicy Obozowej 60 stracił tego dnia 30% swoich najcenniejszych aktywów.

 

25 kwietnia 2016: Norwid otwiera drzwi

25 kwietnia uczniowie klas gimnazjalnych mieli okazję poznać naszą szkołę w ramach "Dnia Otwartego". Licznie zgromadzonych uczestników przywitał szkolny chór. Następnie, dzięki prezentacji multimedialnej, gimnazjaliści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie kryjącego wiele tajemnic gmachu przy ulicy Obozowej 60.

 

18 kwietnia 2016: Norwid a krwiodawstwo

18 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w Konferencji Naukowej „Transplantologia i Krwiodawstwo”, której gospodarzem był Dyrektor Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka w Warszawie, pan Krzysztof Ślusarczyk.

Podczas Konferencji mogliśmy m.in. wysłuchać interesującego wykładu Rzecznika Praw Obywatelskich, pana dr Adama Bodnara pt. „Krwiodawstwo i transplantologia a prawa człowieka”.

Pan dr hab. Jarosław Czerwiński, zastępca Dyrektora Poltransplantu do Spraw Medycznych, wygłosił wykład pt. „Transplantacja organów i tkanek okiem praktyka”.

Wśród prelegentów znalazła się również pani Urszula Jaworska, twórczyni największego do niedawna w kraju Banku Dawców Szpiku Kostnego, która przybliżyła nam problem  związany z dawstwem szpiku kostnego.  Głos zabrał także wieloletni przyjaciel naszej szkoły, pan Jan Faberski, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na krwiodawstwo jako propozycję ważnej postawy w dorosłym życiu.

Na koniec  konferencji  pan Tomasz Ogrodnik, Prezes Rady Głównej Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP oraz pan Marek Roman, Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi RP, wręczyli odznaki honorowego dawcy krwi. Pani Renata Czosnecka, organizatorka akcji krwiodawstwa w naszej szkole i honorowy krwiodawca, otrzymała złotą odznakę honorowego dawcy krwi. Natomiast nasi uczniowie: Kamil Zieliński 3A, Patryk Bolek 3B, Dawid Sudowski  i Wojtek Stankiewicz z 3D oraz Bartłomiej Bauza i Zuzanna Glica z 3H otrzymali brązową odznakę honorowego dawcy krwi.

 

15 kwietnia 2016: Jubileuszowa sesja Młodzieżowej Rady

15 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się XXX Sesja Młodzieżowej Rady m.st Warszawy.

Uczniowie z klasy IIB pod opieką Pani Barbary Kade wzięli udział w sesji, podczas której dowiedzieli się, jakie inicjatywy podjęła Młodzieżowa Rada Warszawy. Jednym z radnych w obecnej kadencji był uczeń naszej szkoły - Dominik Tonicki.

 

15 kwietnia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Artur Stefanowicz, inżynier, informatyk. Ukończył Politechnikę Warszawską. Pracuje w bankowości. Matura 1985 r.

Pan Artur Stefanowicz z nostalgią wspominał naukę w szkole. Opowiadał o zajęciach z fizyki, jak nauczyciel tego przedmiotu inspirował do nauki. Mówił również o swoich studiach, które zaczęły się od matematyki, potem pasją stała się fizyka by wreszcie zauroczyć się informatyką. Ostania część spotkania dotyczyła pracy.

Oto ważne refleksje, które usłyszeliśmy podczas spotkania:

  • Najciekawszym było znaleźć pomysł na rozwiązanie problemu. To pragnienie poszukiwania ciekawego rozwiązania nadal pozostało.

  • Iluminacja, oświecenie - warto żyć dla takich chwil.

  • Kontakt z nauczycielem i rówieśnikami jest nieoceniony.

"Absolwent bardzo ciekawie opowiadał. Jestem dumny, że tacy ludzie reprezentują naszą szkołę na arenie krajowej i międzynarodowej. Wykład ten natchnął mnie do działania i jeszcze cięższej pracy aby osiągnąć wysokie cele w życiu".

"Spotkanie z absolwentem pokazało mi wartość przedmiotów ścisłych, które są bardzo przyszłościowe a praca związana z nimi może być ciekawa. Nasz gość z pasją opowiadał o swojej pracy i o swojej edukacji w liceum oraz na studiach. Spotkanie mi się podobało".

"Spotkanie z absolwentem zaczęło się niepozornie, nikt nie spodziewał się, że będzie tak ciekawe. Systemy bankowe jest to zagadnienie, które z pozoru nudne okazało się pasjonujące. Dowiedziałem się, że dzięki naszemu absolwentowi wiele banków mogło wdrożyć nowoczesne udoskonalenia".

"Dużo się nauczyłem. Była to wyśmienicie wykorzystana godzina. Czekam na kolejne spotkania z tak wspaniałymi ludźmi".

 

11 kwietnia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Robert Piłat, filozof, prof. zwyczajny, dr hab. obecnie pracuje na UKSW w Instytucie Filozofii, Sekcja Teorii Poznania i Filozofii Języka. Wcześniej zajmował się pracą naukową w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (1983-2011), gdzie pełnił kierownicze stanowiska. Był również prezesem Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego (2001-2011) a także członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Kongnitywistycznego (2002-2005). Prowadził własne projekty badawcze, był współwykonawcą ciekawego projektu „Pozwolić dzieciom myśleć”. Lista książek, podręczników, artykułów napisanych przez pana Profesora jest imponująca. W ciekawy sposób popularyzował wiedzę, prowadził cykl autorskich audycji  w programie 2 Polskiego Radia a także brał udział w wielu audycjach popularnonaukowych w programie 1 i 3 Polskiego Radia. Matura 1978 r.

„Spotkanie było miłe i inspirujące. Anegdoty z przeszłości dotyczące naszej szkoły pozwoliły mi inaczej spojrzeć na otaczające nas co dzień miejsce. Profesor uzmysłowił mi, że małe rzeczy mogą zmienić diametralnie nasze podejście do życia. Mogą zmienić je również ludzie, których spotykamy na naszej drodze. Tylko jedna chwilka może nam wskazać cel, do którego będziemy dążyć”.

„Profesor zaczął spotkanie od wspomnień młodzieńczych lat spędzonych w tej szkole. Następnie rozprawiał o filozofii. Próbował wyjaśnić nam czym zajmuje się ta dziedzina nauki. Mimo, że nie interesuję się filozofią to rozważania Profesora bardzo mnie zaciekawiły. Po tym spotkaniu postanowiłam przeczytać jedną z podanych w trakcie wypowiedzi książek”.

„Pan Piłat przybliżył nam wiele ciekawych myśli na temat filozofii. Objaśnił, że nie wszystko co jest w Google , jest nam potrzebne, gdyż mamy własny rozum i powinniśmy z niego korzystać. Wykład był niesamowitym doznaniem i wszyscy coś z niego wynieśli”.

„Profesor uświadomił mi jak wiele jest pytań, na które często nie wiemy jak odpowiedzieć”.

„Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się jak kiedyś wyglądał budynek szkoły, jacy nauczyciele tu uczyli oraz jak wyglądały przygotowania do matury.

Po tym spotkaniu, wyszliśmy zainspirowani do dalszego działania. Nasz starszy kolega, jak wcześniej nazwał siebie pan Profesor, zaszczepił w naszych umysłach myśl, że to my decydujemy kim zostaniemy w przyszłości”.

 

9 kwietnia 2016: 70 lat i jeden dzień

Miesiące przygotowań, setki absolwentów z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele, powrót po latach do szkolnych ławek, sal, nauczycieli – to wszystko (i jeszcze dużo więcej) złożyło się na obchody 70-lecia szkoły. Przybyłych gości witał Norwid dzierżący pióro pełne mocy płynącej prosto z jasnej strony, w wybranych salach czekały stworzone przez uczniów i nauczycieli kawiarenki, w których można było skosztować przysmaków z wielu stron świata, a przez korytarze przepływał wielorocznikowy tłum absolwentów, wypłukując ze szkolnych zakamarków pozostawione tam wspomnienia. W sobotę rano uroczyste obchody też zmieniły się tylko we wspomnienie, zapisane w pamięci, na zdjęciach i w postaci ruchomych obrazków, które można obejrzeć poniżej.

 

31 marca 2016: Siatkarze Norwida ponownie na podium

 

Mistrzostwa dzielnicy znowu zakończyły się sukcesem naszej reprezentacji. Po zwycięstwie w małym finale z III LO im. Sowińskiego (2:1) siatkarze stanęli na najniższym stopniu podium.

Szkołę reprezentowali: Maciej Klimkiewicz 3E - kapitan, Wojciech Królikowski 3D, Michał Cichowski 3B, Bartosz Kutyła 2G, Patryk Paciorek 2G, Mateusz Perkowski 2G, Maciej Wierzbicki 2G, Michał Salamon 2E, Bartosz Haładyna 2E i Karol Bawoł.

W zmaganiach wzięło udział 17 wolskich szkół ponadgimnazjalnych. Zespół do zawodów przygotowała i poprowadziła pani prof. Renata Czosnecka.

GRATULUJEMY!

 

21 marca 2016: Norwid wręcza indeks

21 marca odbył się w naszej szkole drugi etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Autorze "Vade-mecum" i Jego Czasach. Główną nagrodę, czyli indeks Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zdobył Maciej Augustyn. Reprezentant IV Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Krakowie uzyskał w obu etapach 68 punktów (na 85 możliwych). Kolejna odsłona konkursu już w październiku.

 

18 marca 2016: Cyprianki 2016

Jak co roku, z okazji pierwszego dnia wiosny zorganizowane zostały CYPRIANKI.

Podtrzymując tradycję szkoły, spotkaliśmy się wszyscy, żeby nagrodzić najpopularniejszych nauczycieli.

W tym roku tematem przewodnim był Harry Potter, a kategorie były dopasowane do nauczycieli uczących w Hogwarcie. Wymyślono ich aż dziewięć:

1. "Za minutę 8" - nauczyciel skutecznie zwalczający spóźnienia.

2. "Wirtuoz słów" - nauczyciel dla którego ważna jest przede wszystkim wymowa.

3. "Bujający w obłokach" - nauczyciel nieobecny duchem.

4. "Naczelny postrach" - nauczyciel budzący grozę.

5. "O cholibka! " - nauczyciel, który słynie z powiedzonek.

6. "Laluś" - nauczyciel zapatrzony w swój przedmiot.

7. "Ostre ziółko" - tzw. wilk w owczej skórze.

8. "Czarno na białym" - najbardziej stylowy nauczyciel.

9. "Gołębie serce" - przyjaciel uczniów i szkoły.

Nagroda specjalna w kategorii "Od zawsze na zawsze" powędrowała do p. Dyrektora Ryszarda Wojciechowskiego.

W międzyczasie rozstrzygnięty został konkurs na "Rozpoznanie nauczyciela ze zdjęcia z dzieciństwa". Dwa tygodnie wcześniej przed salą gimnastyczną pojawiły się tablice pokryte ponad trzydziestoma zdjęciami. Zadaniem uczniów, wrzucających swoje głosy do ustawionej nieopodal skrzynki, było trafne połączenie nazwiska obecnych nauczycieli z ich dawnymi wcieleniami sprzed wielu lat. Najbardziej przenikliwymi uczniami okazali się:

III miejsce - Maciej Wierzbicki 2g (22/32),

II miejsce - Milena Malis 2a (23/32),

I miejsce - Natalia Wojtyra 2b (25/32) i Joanna Strzelczyk 2b (25/32).

Nagrody w konkursie ufundował Samorząd Uczniowski. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

Do zobaczenia za rok !!!

 

18 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Michał Ksawery Cyrański, profesor w Zakładzie Chemii Teoretycznej i Krystalografii. Kierownik Studiów Doktoranckich na Wydziale Chemii. Otrzymał wiele nagród, wyróżnień. Lista jest imponująca: Nagroda na rzecz Nauki Polskiej (1996), Nagroda im. Włodzimierza Kołosa dla najlepszej pracy doktorskiej na Wydziale Chemii UW (1999), Nagroda im. Antoniego Grabowskiego za wybitną aktywność w chemii organicznej i teoretycznej (2000), Paszport tygodnika Polityka oraz PKN Orlen (2001), Stypendia od Rektora UW za działalność naukową (2005-2007), Nagroda za wybitne nauczanie, Wydział Chemii UW (2010), Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015). Matura 1989 r.

"Wykład, który wygłosił pan Profesor bardzo pomógł mi w podjęciu decyzji dotyczącej mojej przyszłości związanej ze studiami. Lepiej poznałam dziedzinę nauki jaką jest krystalografia. Profesor uświadomił mi, jak ważna jest chemia w życiu człowieka i jak bardzo przydatna może okazać się wiedza na jej temat. Wykład bardzo mnie zmotywował do dalszego poszerzania swojej wiedzy z zakresu chemii i biologii".

"W piątek uczestniczyliśmy w wykładzie prof. Michała Ksawerego Cyrańskiego Rola krystalografii we współczesnym świecie. Podejmował trudne zagadnienia z zakresu badań i sposobów wykorzystania m.in. klatratów. Niestety nie wszystkie elementy wykładu były zrozumiałe. Jednak doświadczenia, którymi podzielił się pan Profesor z pewnością są dla nas cenne. Dowiedzieliśmy się dużo o pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim".

"Wykład, w którym mogłam uczestniczyć w piątek był bardzo ciekawy. Prowadził go absolwent naszej szkoły. Dotyczył krystalografii. Dzięki niemu moja wiedza w tej dziedzinie została poszerzona. Absolwent w niezwykły sposób opowiadał o właściwościach kryształów. Wykład uświadomił mi jaki ogrom wiedzy jeszcze przede mną do zdobycia".

 

11 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Piotr Topoliński, redaktor Polskiego Radia, ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze szlify dziennikarskie zdobywał w Radio Kampus 97 1 FM Warszawa. Program kierowany był głównie do studentów. Tematy poruszane to: planowanie kariery, rozwój osobisty, kultura, sztuka tworzona przez młodych niepokornych artystów. Obecnie pracuje w Polskim Radio Rytm. To stacja, na antenie której można usłyszeć wszystko o nowej muzyce i artystach. Matura 2009.

„Spotkanie  przybliżyło nam tajniki pracy dziennikarskiej. Pan Piotr Topoliński mówił o sposobach zdobywania informacji, redagowaniu tekstów, trikach mających na celu zaciekawienie słuchacza. Pogłębiło również naszą wiedzę na temat zawodu dziennikarza. Pozwoliło przemyśleć naszą dalszą drogę życiową i zawodową.”

 

4 marca 2016: Norwid ponownie na podium!

Tym razem za sprawą naszych siatkarek Norwid znalazł się w najlepszej trójce wolskich szkół ponadgimnazjalnych. Nasze dziewczęta, w meczu o trzecie miejsce w zawodach o Mistrzostwo Dzielnicy Wola, gładko (2:0) pokonały reprezentację III LO im. Sowińskiego.

Od lewej stoją: Kamila Matysiak 1F, Gabriela Wardzyńska 1A, Sylwia Lenard 1C, Konstantina Trigonidi 1C , Natalia Kinast 1A, Alicja Proczek 1G, Julia Czaplicka 1G, Oliwia Laferi - Sapiej 1B, Natalia Piróg 1E. Od lewej w przysiadzie: Karolina Czapowska 3A, Adrianna Burkieciak 3A oraz prowadząca zespół pani prof. Renata Czosnecka.
 

4 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Artur Janusiak, aktor teatralny i filmowy. Ukończył PWST w Warszawie, w 1995 r. Grał przez wiele lat w Teatrze Polskim, był wicedyrektorem w Teatrze na Woli. Obecnie gra gościnnie w Teatrze Narodowym, w „Kordianie” J. Słowackiego. Znany m.in. z filmów „Ida”, „Różyczka”, „Wkręceni”, „Pogoda na jutro”, „Ile waży koń trojański?” i wielu seriali. Matura 1989 r.

„Absolwent zainteresował swoją wypowiedzią wszystkich zgromadzonych. Poruszył bardzo ważne tematy. Mówił o tym, jaki był Norwid w jego czasach. Wspominał kółka teatralne, zespoły muzyczne, harcerstwo, różne inicjatywy uczniów. Bardzo ciekawa była wypowiedź dotycząca zawodu aktora i obecnej kultury. Z pasją opowiadał o egzaminach na Akademię Teatralną, później o samych studiach, by na końcu rozbawić nas ciekawymi anegdotami związanymi z pracą na deskach teatrów. Poruszył także bardzo aktualny temat, przy którym wszyscy chętnie wyrażali swoją opinię. Dotyczył on filmu „Ida”. Dużym zaskoczeniem była wiadomość, iż należał do obsady  oskarowego obrazu”.

„Nasz gość ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, choć jego marzeniem była kariera lotnika. To uczy nas jak nieprzewidywalne jest życie”.

„Z tego spotkania wyciągnęłam następujące wnioski – do wszystkiego trzeba dojść ciężką pracą, zaangażowaniem i zawziętością”.

„Aktor mówił z pasją o swojej pracy oraz udzielał nam cennych wskazówek dotyczących edukacji”.

„Wysłuchaliśmy wiele zabawnych anegdot z czasów akademickich oraz teatralnych. Śmiechom nie było końca przez co spotkanie minęło w błyskawicznym tempie”.

 

3 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Piotr Iwanicki, polski tancerz. Tańczył od lipca 1999 r. Zdobywał wielokrotnie Mistrzostwo Świata, Europy, Polski, Puchar Świata, Mistrzostwo Malty i Rosji. Matura 2003 r.

"Spotkanie z Piotrem Iwanickim na pewno każdego skłoniło do refleksji. Gdy poznaliśmy jego historię, nagle problemy naszej codzienności stały się błahe. Przestałam rozumieć osoby, które ciągle narzekają, a tak naprawdę nie mają na co i niczego im nie brakuje.

Piotr jest absolwentem naszego liceum. Od urodzenia jeździ na wózku inwalidzkim. Został Mistrzem Polski także Mistrzem Świata w tańcu integracyjnym. Teraz jest szczęśliwym mężem i ojcem. Życie Piotra można nazwać wspinaczką. Udowodnił, że nikomu nie należy zabierać możliwości realizowania pasji".

"Nigdy nie pomyślałam, że osoba niepełnosprawna na wózku jeździła po korytarzach, które ja teraz przemierzam. Pan Piotr zainspirował mnie swoją postawą, wręcz zachwycił. Pokazał, iż pokonywanie barier jest łatwiejsze niż nam się wydaje, że jedynym ograniczeniem jest nasz umysł, a nie wózek czy brak umiejętności. Myślę, że to spotkanie pozwoli mi uwierzyć w siebie".

"Zaimponował mi swoją postawą, gdyż jako osoba jeżdżąca na wózku, był bardzo pozytywnie nastawiony do życia. Ambitny, stawiał sobie wysoko poprzeczkę, bo nie poszedł do szkoły z oddziałami integracyjnymi. Byłam pod wrażeniem, że spełnił swoje marzenia dotyczące tańca a także ukończył trzy kierunki studiów".

"Pan Piotr pokazał krótkie filmy ze swoich zawodów tanecznych. Byłam bardzo zaskoczona, że osoba niepełnosprawna może tak dobrze tańczyć i wygrywać tyle mistrzostw".

 

2 marca 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Dawid Karpiuk, dziennikarz działu kultura w tygodniku „Newsweek”, muzyk. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej UW, wielbiciel kina. Matura 2002 r.

„Na spotkanie z dziennikarzem-absolwentem czekałam ze zniecierpliwieniem, ponieważ interesuje mnie ten zawód. Nie zawiodłam się. Spotkanie z Dawidem Karpiukiem okazało się bardzo interesujące. Słuchałam z wielkim zaciekawieniem wypowiedzi Gościa”.

„W trakcie zajęć szkolnych odbyło się spotkanie z absolwentem naszej szkoły. Spodziewałam się nudnej rozmowy z zarozumiałym człowiekiem. Ku mojemu zaskoczeniu przyszedł do nas młody mężczyzna ubrany na czarno z kolczykiem w ustach i tatuażami. Zastanawiałam się, czego ktoś taki jak on może nauczyć. Okazało się, że ten mężczyzna jest jednym z dziennikarzy znanego tygodnika „Newsweek”.Opowiadał nam wiele zabawnych historii z lat swej nauki w Norwidzie. O tym jak buntował się i z kolegami robił wiele „głupich” rzeczy. Pomimo pierwszego wrażenia, jakie wywarł na mnie jego wygląd, Dawid Karpiuk okazał się niezwykle inteligentnym człowiekiem, posiadającym ogromną wiedzę na temat kultury i świata”.

„Ku mojemu zdziwieniu pan Dawid okazał się być jednym z nas, zwyczajnym młodym człowiekiem, z którym można podyskutować o wszystkim, nie tylko o zawodzie dziennikarza. Miał wiele do powiedzenia i w zabawny sposób opowiedział nam jak wygląda praca redaktora”.

 

1 marca 2016: Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

 

W dniu 1 marca odbył się w naszej szkole apel pamięci w celu upamiętnienia niezłomnych żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z lat 1945-47. W trakcie uroczystości p. Piotr Kaliszewski przybliżył sylwetki takich bohaterów narodowych, jak rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna "Inka". Odtworzone zostały również następujące utwory patriotyczne nawiązujące do walki "wyklętych":

  • "Obława" w wykonaniu Pawła Kukiza,

  • "Ostatnia kula" autorstwa Lecha Makowieckiego (stanowiąca ścieżkę dźwiękową do pierwszego filmu o "wyklętych" pt. "Historia Roja"),

  • "Jedna chwila" autorstwa Maleo Reggae Rockers,

  • "Podziemna Armia Powraca" autorstwa Leszka Czajkowskiego,

  • "Epitafium dla majora Józefa Kurasia "Ognia" autorstwa Andrzeja Kołakowskiego.

 

27 lutego 2016: Norwid na salonach

25 - 27 lutego majestatyczne kroki Norwida rozbrzmiewały w przepastnych salach Pałacu Kultury i Nauki. Podczas XXV Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego "Perspektywy 2016" miał okazję zaprezentować swoją najnowszą edukacyjną ofertę skierowaną do uczniów gimnazjum. Ulotne druki opisujące przyszłoroczne pierwsze klasy rozeszły się błyskawicznie. Poeta, w którego role wcielało się kilkoro uczniów klas pierwszych, ze spokojem przyjął te nagłe, niecodzienne dla niego (choć nie dla szkoły) przejawy popularności.

 

26 lutego 2016: Projekty WIE w Norwidzie

W szkole realizowane są dwa projekty w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.

Na interaktywnych warsztatach geograficznych w różnych wymiarach przestrzeni przyrodniczej młodzież uczy się, jak prowadzić terenowe badania naukowe i wykorzystywać potencjał e-learningu.

W ramach cyklu zajęć teatralnych "Słowo, gest, ruch" uczniowie rozwijają talenty. Przygotowują dramat Cypriana Norwida "Pierścień wielkiej damy".

 

23 lutego 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Krzysztof Anders, asystent w Zakładzie Optoelektryktroniki Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej. Członek SPIE (The International Society for Optical Engineering) oraz Photonics Society of Poland, współautor ponad 100 publikacji i wystąpień konferencyjnych z zakresu fotoniki, kierownik i współwykonawca wielu projektów naukowych i badawczo-rozwojowych, kierownik Laboratorium Fotoniki Światłowodowej. Zapalony żeglarz. Matura 2002 r.

W spotkaniu brały udział trzy drugie klasy. Uczniowie wysłuchali wspomnień o czasach licealnych, które były ilustrowane zdjęciami klasowymi, między innymi ze studniówki. Obejrzeli również pokaz slajdów na temat instytutu IMiO, w którym obecnie pracuje naukowo Krzysztof Anders. Uczestnik spotkania odpowiadał na pytania dotyczące studiowania na Politechnice Warszawskiej.

"Spotkanie bardzo mi się podobało. Plusem było to, że absolwent mówił przystępnym językiem i w fajny sposób potrafił nawiązać z nami kontakt. Nie zanudził nas i opowiedział o tych aspektach uczelni, które najbardziej nas interesują. Przedstawienie wielu rzeczy na liczbach sprawiło, że więcej informacji do nas dotarło. Uważam, że to spotkanie pomoże mi w wyborze dalszej drogi życiowej po ukończeniu liceum".

"Wykład bardzo dobry, wiele się nauczyłem. Pomogło mi to w wyborze przyszłej uczelni".

"Absolwent był bardzo dobrze przygotowany do wykładu. Rzadko się zdarza, by ktoś przez tyle czasu, był w stanie ciekawie mówić i trzymać się tematu".

"Ciekawy wykład rzucający światło na to jak wygląda praca i nauka na politechnice, oraz informujący o projektach i wpływie Politechniki na rozwój nauki".

 

22 lutego 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Krzysztof Anders, asystent w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej. Członek SPIE (The International Society for Optical Engineering) oraz Photonics Society of Poland, współautor ponad 100 publikacji i wystąpień konferencyjnych z zakresu fotoniki, kierownik i współwykonawca wielu projektów naukowych i badawczo-rozwojowych, kierownik Laboratorium Fotoniki Światłowodowej. Zapalony żeglarz. Matura 2002 r.

"Wykład na temat laserów i ich wykorzystania uświadomił mi, jak często w życiu codziennym je wykorzystujemy. Przystępnym i zrozumiałym językiem została przedstawiona zasada działania lasera".

"Nie spodziewałem się, że istnieje tak dużo rodzajów laserów. a także, że niektóre z nich można zjeść. Spotkanie obfitowało w eksperymenty, które pomogły skutecznie przyswoić zdobytą wiedzę".

"Zaskoczyła mnie różnorodność laserów i sposobów ich wykorzystania. Do tej pory kojarzyłam je z "Gwiezdnymi Wojnami" i wskazówkami.

Zaskoczyła mnie też krótka historia lasera. Prowadzący w sposób interesujący i za pomocą niezwykle żywiołowego i prostego języka przedstawiał trudne zagadnienia".

"Takie spotkania zachęcają do zainteresowania się fizyką i studiowania na kierunkach technicznych".

 

22 lutego 2016: Braterski krąg

22 lutego 2016 roku był w XXIV Liceum okazją do wspólnego świętowania Dnia Myśli Braterskiej, czyli rocznicy urodzin sir Roberta Baden-Powella, "Naczelnego Skauta Świata", i jego żony, Olave Baden-Powell, "Naczelnej Skautki Świata". Jest to Dzień, który uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu. To również świetna okazja, by przypomnieć światu, że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, organizacji, do której należą, czy wieku.

Instruktorzy, harcerki, harcerze i skauci z naszego liceum spotkali się tego dnia, aby złożyć sobie serdeczne życzenia. Miło było zobaczyć, jak dh Dyrektor - Ryszard Wojciechowski, dh. Wicedyrektor - Anna Rzewuska-Kowalczyk, dh. Renata Czosnecka, dh. Maria Pik, dh. Elżbieta Pereira-Brodnicka oraz dh Dariusz Masny wspólnie z uczniami zawiązują harcerski krąg i śpiewają "Bratnie słowo". CZUWAJ!

 

29 stycznia 2016: Norwid w najlepszej trójce koszykarskiej na Woli!

W piątek 29 stycznia w Hali Sportowej "Koło" przy ul. Obozowej rozegrane zostały ostatnie mecze Mistrzostw Woli szkół ponadgimnazjalnych w koszykówce chłopców. Nasi chłopcy zmierzyli się z reprezentacją XLV LO im. R. Traugutta w meczu o III miejsce i zwyciężyli.

Zespół do zawodów przygotowała i do sukcesu poprowadziła Pani prof. Renata Czosnecka.

GRATULUJEMY!

Skład zespołu: Bartosz Haładyna 2E, Maciej Klimkiewicz 3E, Kacper Leśnikowski 3D, Wojciech Stankiewicz 3D, Daniel Borzuchowski 3D, Karol Bawoł 2D, Wojciech Mroziński 3H, Daniel Michrowski 3H oraz Grzegorz Michalski 2G i Bui Van Tuan Hung Marcin 1B.
 

29 stycznia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Artur Kasprzak, inżynier, student technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Autor pracy inżynierskiej nagrodzonej Srebrnym Medalem Chemii. Tytuł pracy - „Funkcjonalizacja magnetycznych nanokapsułek węglowych za pomocą polietylenoiminy (PEI) oraz chemiczna modyfikacja polimeru”. Matura 2011 r.

„Wykład był bardzo dobry, podobało mi się to, że prowadzący odpowiadał bardzo dokładnie na każde pytanie”.

„Gość nasz zaprezentował siebie jako człowieka, któremu radość sprawia praca i odkrywanie coraz to nowych zagadnień z nią związanych. Istotna dla mnie nie była sama prezentacja problematyki chemii lecz to, że można być szczęśliwym człowiekiem, gdy pracę łączy się z pasją.”

„Potrafi przekazać wiedzę, zaciekawić tematem. Wyjaśnić nowe i trudne pojęcia. Chętnie i szczegółowo odpowiadać na pytania”.

 

29 stycznia 2016: Bliżej Norwida - bliżej indeksu

Pierwszy etap konkursu literackiego zakończony. W tym roku uczniowie z całej Polski badali ślady starożytności w twórczości autora Vade-mecum. Tylko jedna spośród wszystkich nadesłanych prac przekroczyła próg 30 punktów, co pozwoliło jej autorowi, reprezentującymi IV LO w Krakowie, przejść do drugiego, finałowego etapu, który odbędzie się w drugiej połowie marca.

Przypomnijmy, że walka toczy się o wysoką stawkę - indeks Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

28 stycznia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Franciszek Majstrak dr n. medycznych, kardiochirurg, pracownik Kliniki kardiochirurgii I Katedry i kliniki kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Matura 1978 r.

"Ze spotkań z takimi ludźmi wynosi się zupełnie inny rodzaj wiedzy. Doktor uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej swojej młodości. Słuchaliśmy o ówczesnym systemie edukacji, rozrywkach młodzieży, wyglądzie naszej szkoły. Doktor wypowiadał się bardzo ciepło o naszej szkole, niejednokrotnie podkreślał, że miło wspomina spędzony tutaj czas. Zostaliśmy uświadomieni, że z pozoru błahe, nieistotne informacje mogą się przydać w najmniej spodziewanych okolicznościach. Otrzymaliśmy porządną dawkę motywacji do nauki".

 

27 stycznia 2016: 70 lat XXIV LO - spotkanie z absolwentem

Maciej Król, mgr, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UKSW, były przewodniczący Samorządu szkolnego, instruktor harcerski, komendant szczepu. Matura 2010 r.

„Nasze liceum to jedno z miejsc, które dla wielu osób przestało być jedynie miejscem nauki a stało się centrum życia, w którym łączy się obowiązki z tym co się naprawdę lubi. Dopiero po ostatnim dzwonku doceniliśmy wraz z moimi kolegami i koleżankami z klasy, jak ważne jest zachowanie równowagi między dyscypliną na lekcjach języka polskiego i dobrą atmosferą podczas przerw i wyjazdów szkolnych. Norwid daje perspektywy tym, którzy są zdecydowani powalczyć o swoją przyszłość, za co kocham Norwida. Mgr Maciej Król”.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała wypowiedzi o studiowaniu prawa, trudnościach w przyswajaniu wiedzy zawartej w kodeksach. Gość mówił też o aktualnej sytuacji na rynku pracy dla studentów i absolwentów tego najpopularniejszego kierunku studiów.

 

22 stycznia 2016: Wyróżnienie w konkursie językowym

8 grudnia 2015 r. siedmioro uczniów naszej szkoły z grup niemieckojęzycznych, pod kierunkiem p. prof. Katarzyny Boguckiej, wzięło udział w konkursie "Co nam w duszy gra", zorganizowanym przez Gimnazjum nr 49 w Warszawie. Czworo uczniów otrzymało wyróżnienia w dwóch kategoriach. Nagrodzeni to: Paulina Banaszek, Albert Słomianko, Weronika Wolska (wszyscy w kategorii piosenka) i Aleksandra Piróg (recytacja wiersza w języku niemieckim). Gala finałowa (wręczenie dyplomów) odbyła się 22 stycznia 2016 r.

Gratulujemy!

 

9 stycznia 2016: Pierwszy sukces w nowych strojach!

Reprezentacja piłki siatkowej dziewcząt 9 stycznia wygrała XI Turniej Siatkarski o Puchar Dyrektora LXXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu "Zośka" w Warszawie.

Od lewej stoją: Gabriela Wardzyńska 1a, Alicja Proczek 1g, Natalia Kinast 1a, Sylwia Lenard 1c, Konstantina Trigonidi 1c, Julia Czaplicka 1g, Oliwia Laferi-Sapiej 1b;
Od lewej w przysiadzie: p. Renata Czosnecka (trener), Natalia Piróg 1e, Adrianna Burkieciak 3a, Karolina Czapowska 3a.

W imieniu prowadzącej zespół prof. Renaty Czosneckiej serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zakup strojów dla reprezentacji piłki siatkowej i piłki ręcznej dziewcząt.

 

22 grudnia 2015: Wigilia szkolna

Ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole jest jak zawsze szczególnie uroczysty. Szkoła wypiękniała, w klasach świąteczne dekoracje, uczniowie w galowych strojach.

Wigilię szkolną rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez p. Marikę Pik. Następnie każda klasa zaśpiewała kolędę w języku polskim, niemieckim, angielskim lub francuskim. Również grono pedagogiczne przygotowało specjalną kolędę. Było rodzinnie, świątecznie.

Przepełnieni radosnym duchem Świąt udaliśmy się do klas, gdzie łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i kosztowaliśmy wigilijnych przysmaków przy klasowych stołach.

Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wigilijny dzień oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania jakże pięknej uroczystości.

Wesołych Świąt!

 

19 grudnia 2015: Kiermasz świąteczny

Przez dwa dni w naszej szkole trwał kiermasz świąteczny. Między 18 a 19 grudnia wszystkie klasy miały szansę poprowadzić stoiska. Zapał i zaangażowanie pozwoliły na stworzenie fantastycznej, świątecznej atmosfery. Zróżnicowanie było imponujące. Od tradycyjnych już w "Norwidzie" ciast, aż po książki i ręcznie robione kartki świąteczne - uczestnicy wydarzenia mieli w czym wybierać. Z radością inicjatywę wspomogli pedagodzy, którzy hojnie nagradzali trud uczniów. Do końca z głośników płynęły świąteczne przeboje, a korytarze Norwida zdawały wypełniać się świątecznym, iście rodzinnym ciepłem.

 

18 grudnia 2015: Norwid wśród wróżek i superbohaterów

W trakcie jesiennych miesięcy uczniowie z grup francuskich trzykrotnie przemierzyli trasę prowadzącą do gmachu Wydziału Neofilologii przy ul. Dobrej 55. Podczas odbywających się właśnie tam wykładów mieli okazję poznać tajemnicę średniowiecznych manuskryptów, odczuć siłę rażenia francuskich superbohaterów i wsłuchać się w szelest wróżek ciągle latających między dziewiętnastowiecznymi tekstami.

 

17 grudnia 2015: Szkolny Turniej Szachowy

W grudniu po południu, a dokładnie siedemnastego o godzinie 12:45, rozpoczął się wewnątrzszkolny turniej szachowy. 16 uczestników rywalizowało między sobą, rozgrywając łącznie 24 partie. Nie brano jeńców, piony padały gęsto, skoczki skakały po planszach, "szach" wybrzmiewał za "szachem". Żadna partia nie zakończyła się remisem ani patem. Emocje rosły. Korzystając z chwil przerwy, uczestnicy, zamiast odetchnąć i zregenerować siły ciepłą herbatką, rozgrywali partie towarzyskie. Pierwsza seria rozgrywek zakończyła się wyłonieniem czteroosobowej grupy finalistów. Bezkonkurencyjny okazał się, nie doznając porażki, Maciej Matuszewski. Śmiałków, chcących stanąć do bezpardonowego boju, zapraszamy na następny turniej.

 

10 grudnia 2015: Norwid oddaje krew

10 grudnia odbyła się XXI edycja akcji: "Zostań honorowym krwiodawcą". Krew oddawaliśmy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75. Udział w akcji wzięło 56 uczniów naszej szkoły. Krew oddało 23 uczniów (10 350 ml krwi).

Łącznie w XXI edycjach oddaliśmy już 189 200 ml krwi!!!

Pomysłodawca i koordynator akcji: prof. Renata Czosnecka.

Organizatorzy: prof. Renata Czosnecka i prof. Seweryn Szreder.

Współpraca: prof. Anna Wróbel i prof. Anna Kowalska.

 

4 grudnia 2015: Gala finałowa konkursu Bliżej Norwida 2015

4 grudnia odbyła się tradycyjna gala finałowa konkursów Bliżej Norwida. Uroczystość otworzył wykład p. dr hab. Anny Kozłowskiej „Italia Norwida”. Po nim rozdane został nagrody. Najlepsi recytatorzy i muzycy wystąpili w koncercie laureatów, a prace zwycięzców zmagań plastycznych i fotograficznych można było obejrzeć na wernisażu.

 

2 grudnia 2015: Spotkanie z honorowym dawcą krwi

2 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą honorowym krwiodawcą, panem Janem Faberskim. Celem wykładu było propagowanie honorowego krwiodawstwa wśród uczniów naszej szkoły oraz przygotowanie do XXI Edycji Akcji "Zostań Honorowym Krwiodawcą", która odbędzie się już 10 grudnia. Sercem całej operacji będzie, tradycyjnie, prof. Renata Czosnecka (wspomagana przez trzymającego rękę na pulsie, prof. Seweryna Szredera).

 

26 listopada 2015: Akcja "Góra Grosza - XVI edycja"

Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet. Cel pozostaje od lat niezmienny - pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

Każdy przynosi tyle, ile może. Wasze decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazują, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać.

Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku. Zbiórce monet mogą towarzyszyć imprezy przeprowadzane na terenie szkoły/przedszkola.

Zachęcamy Was do przyłączenia się do akcji!!!

Samorząd Uczniowski
 

25 listopada 2015: Wyniki konkursu Bliżej Norwida 2015

Poniżej przedstawiamy wyniki 19 edycji ogólnopolskich konkursów norwidowskich: recytacji i śpiewania poezji Cypriana Norwida, interpretacji plastycznej i fotograficznej twórczości Norwida.

Wyniki konkursów Bliżej Norwida 2015 (do pobrania w wersji PDF):

 

20 listopada 2015: Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

W dniu 20  listopada 2015r. odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2015/2016. Poprzedziła je kampania wyborcza, która trwała w dniach 16 – 18 listopada.

W celu bliższego poznania kandydatów, ich osobowości i planów wyborczych oraz w celu ułatwienia podjęcia decyzji w dniu głosowania – 18 listopada, na sali gimnastycznej  odbyła się DEBATA PRZEDWYBORCZA. Trzej solidnie przygotowani kandydaci (Albert Demidziuk, Adam Jakubski i Piotr Wieczorek) odpowiadali na pytania zadawane przez Samorząd Uczniowski oraz uczniów znajdujących się na sali gimnastycznej. Oto niektóre z wielu zadanych pytań:

  1. Dlaczego to właśnie Ty masz zostać przewodniczącym SU? Co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów?

  2. W jaki sposób chcesz zaangażować  wszystkich uczniów w życie szkoły?

  3. Co chciałbyś  zmienić a co kontynuować w tym roku szkolnym?

  4. Jak zamierzasz przyczynić się do promocji szkoły na zewnątrz?

Kandydaci mogli również zadawać pytania kontrkandydatom. Na koniec mogli dodać kilka słów o sobie, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych.

Nad całością czuwał Samorząd Uczniowski, który dziękuje wszystkim kandydatom, uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i stworzenie przyjaznej atmosfery.

 

A oto wyniki przeprowadzonych wyborów:

Oddanych zostało 580 głosów: ważnych 542, nieważnych 38
Nowym przewodniczącym został Adam Jakubski z kl. 2e, na którego oddano 323 głosy
Zastępcą przewodniczącego został Albert Demidziuk – 119 głosów
Skarbnikiem został Piotr Wieczorek – 100 głosów

GRATULUJEMY!!!

 

 

19 listopada 2015: Mocne uderzenie siatkarzy

Siatkarska reprezentacja Norwida nie traci formy. Po zeszłorocznym sukcesie w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży pora na kolejne trofea w nowym sezonie. Na pierwszy ogień poszedł Puchar Burmistrza Dzielnicy Wola zdobyty 19 listopada podczas I Wolskiego Turnieju Niepodległości.

Tegoroczny zwycięski skład przedstawia się następująco: Maciej Klimkiewicz 3E - kapitan, Michał Cichowski 3B, Wojciech Królikowski 3D, Bartosz Kutyła 2G, Patryk Paciorek 2G, Mateusz Perkowski 2G, Bartosz Haładyna 2E i Michał Salamon 2E.

Zespół prowadzi pani prof. Renata Czosnecka.

 

18 listopada 2015: Szczypiorniści Norwida Mistrzami Dzielnicy Wola !!!

18 listopada piłkarze ręczni XXIV LO, przy ogromnym wsparciu swoich niezawodnych kibiców z klasy 3D i 3H, dotarli do finału Mistrzostw Dzielnicy Wola, w którym gładko pokonali reprezentację XXXIII LO (8 : 4).

Nasi chłopcy, pod kierunkiem p. prof. Seweryna Szredera, reprezentować będą dzielnicę Wola podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, która startuje już 2 grudnia (na terenie MOS 7 Warszawa przy ul. Geodetów).

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia !!!

 

12 listopada 2015: Święto Niepodległości w Norwidzie

W dniu 12 listopada 2015 r. świętowane było w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji odbyła się Akademia zorganizowana przez uczniów z klas 1E, 2B, 2C, 2F, 3B, pod kierunkiem nauczyciela historii, p. Piotra Kaliszewskiego. Patriotyczne pieśni i utwory takie jak: "Boże coś Polskę, "Rota", "Marsz I Brygady", "Pieśń o wodzu miłym", "Piechota", "Wojenko, wojenko", "Marsz Galicy", "Modlitwa za Polskę" H. Bocheńskiej, "Synkowie moi" J. Żuławskiego, "Piłsudski" J. Lechonia, "Orlątko" A. Oppmana, anonimowy wiersz "Ksiądz Skorupka przed bitwą warszawską" oraz "Niepodległość" A. Słonimskiego wykonali następujący uczniowie: Stanisław Szmuksta, Aleksandra Kowalska, Paweł Dąbrowski, Natalia Sawicka, Paulina Banaszek, Łukasz Kozłowski, Wiktoria Ogonowska. Akademia zakończyła się odśpiewaniem Hymnu Narodowego oraz podziękowaniami dla wykonawców i p. Piotra Kaliszewskiego złożonymi przez Dyrektora szkoły, Ryszarda Wojciechowskiego.

 

11 listopada 2015: Dzień Niepodległości

Z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości klasa 1B przygotowała gazetkę upamiętniającą to wydarzenie. Samorząd Uczniowski rozdawał w szkole biało-czerwone kokardki.

Dzięki p. Masnemu, któremu udało się zebrać na korytarzu wszystkie klasy pierwsze (i nie tylko), szkolnymi murami zatrzęsła wspaniale i głośno odśpiewania przez zgromadzonych pieśń patriotyczna - "Legiony".

 

30 października 2015: "Norwidowskie Straszynalia"

W ostatni piątek października na sali gimnastycznej odbyły się "Norwidowskie straszynalia". Zaproszone zostały wszystkie klasy oraz wszyscy nauczycie. Podczas imprezy odbyły się:

  • prezentacja strojów w poszczególnych klasach,

  • konkurs na najlepsze przebranie: po dwóch reprezentantów z klas,

  • konkursy indywidualne tj. zjedzenie jabłka zawieszonego na sznurku "Mumia",

  • rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą dynię.

Nad konkursami czuwało jury w składzie: p. dyrektor A. Rzewuska-Kowalczyk, p. Dorota Czyżewska, p. Ewa Zakrzewska, p. Dariusz Masny oraz przedstawiciele SU.

Nagrodami w konkursach były: dyplomy wykonane przez SU, słodycze, nagrody rzeczowe, ciasto dyniowe oraz "duszki", czyli dodatkowe nieprzygotowania do wykorzystania do końca grudnia. Wszystkie nagrody były przygotowane i zakupione ze środków własnych SU.

Zdjęcia obejrzycie w galerii szkolnej.

 

13 października 2015: Dzień Edukacji Narodowej na Woli

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami. - to motto uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla pracowników wolskiej oświaty . W tym roku spotkanie odbyło się 13 października 2015 r. w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana K. Norwida.

Gości powitał dyrektor Liceum pan Ryszard Wojciechowski. Uroczystość prowadzili pani Marzena Kierzkowska dyrektor Przedszkola nr 58 i pan Paweł Mirecki dyrektor Zespołu Szkół nr 7.

Wyjątkowość spotkania potwierdziła obecność posła na Sejm RP pana Michała Szczerby, Mazowieckiego Wojewody pana Jacka Kozłowskiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty pani Doroty Sokołowskiej oraz Wicekuratora pana Alberta Stomy, Przewodniczącej Komisji Edukacji i Rodziny Rady m. st. Warszawy pani Małgorzaty Żuber-Zielicz, władz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy z Burmistrzem panem Krzysztofem Strzałkowskim. Wszyscy składali życzenia przybyłym licznie pracownikom przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Dziękowali za starania, które wkładają w wychowanie i edukację młodego pokolenia; za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie wnętrz dzieci i młodzieży.

Nagrodzonym dyrektorom i nauczycielom wręczono odznaczenia państwowe, medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody Mazowieckiego Kuratora Oświaty, nagrody Burmistrza. Wręczono również listy gratulacyjne dyrektorom i nauczycielom, którzy na wniosek Burmistrza Dzielnicy Wola otrzymają nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz nagrody Prezydenta m. st. Warszawy.

Uroczystość uświetnił występ przygotowany przez uczniów XXIV LO im. Cypriana K. Norwida pod kierunkiem pani Doroty Jastrzębskiej. Goście wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu instrumentalnego (gitara, saksofon, wiolonczela, klarnet, pianino) oraz solistów -śpiewaków. Wystąpili Bartłomiej Dobry, Piotr Wieczorek, Magdalena Skrętowska, Natalia Sawicka, Anna Snopkowska, Katarzyna Kabot, Izabela Zięcina, Kamila Kosińska, Katarzyna Mazurowska, Aleksandra Murawska.

Obsługę fotograficzną zapewnił Zespół Szkól Fototechnicznych, a poczęstunek przygotowali uczniowie klas gastronomicznych z Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego.

 
 

23 września 2015: Norwid po drugiej stronie rury

23 września młodzi adepci nauk przyrodniczych z klasy 2F mieli okazję sięgnąć tam, gdzie zazwyczaj wzrok ludzi nie sięga. Podczas wędrówki przez oczyszczalnię ścieków "Czajka", bo o tym właśnie miejscu mowa, uczniowie mogli wdrapać się na bioreaktor, obejrzeć (z zewnątrz) komory fermentacyjne produkujące gaz i prześledzić proces przemiany ścieków w coś użytecznego.

Dzięki "Czajce", jednej z najnowocześniejszych oczyszczalni w tej części Europy, cała prawobrzeżna Warszawa i duża część lewobrzeżnej może cieszyć się wodą oczyszczoną szybciej i dokładniej niż w innych tego typu placówkach na terenie kraju.

 

11 września 2015: Kiermasz książek

Jak zwykle na początku września (4.09) Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz podręczników na pierwszej godzinie lekcyjnej. Uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci mogli kupić lub sprzedać podręczniki po okazyjnej cenie.

 

1 września 2015: Pomoc materialna dla uczniów XXIV LO

Stypendium szkolne

Stypendium dotyczy uczniów, którzy fizycznie zamieszkują na terenie m. st. Warszawy.

Może być przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym.

Kryterium dochodowe umożliwiające ubieganie się o stypendium szkolne wynosi do dnia 30 września 2015 roku, 456,00 zł   (od 1 października 2015 roku kwota 514,00 zł). Osoby, które nie spełniają obecnego kryterium dochodowego umożliwiającego ubieganie się o stypendium szkolne (456,00 zł), ale spełniają kryterium obowiązujące od 1 października br. (514,00 zł), mogą złożyć wniosek o stypendium szkolne. Zostaną one rozpatrzone po dniu 30 września br., co dopuszcza art. 90n ust. 7 ustawy o systemie oświaty.

-Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w terminie ustawowym, to jest do dnia 14 września 2015 roku.

Wniosek do pobrania znajduje się na stronie Biura Edukacji www.edukacja.warszawa.pl  w zakładce  dla ucznia i rodzica  (pomoc socjalna dla uczniów) lub u psychologa szkolnego (pokój nr 1).

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny dotyczy uczniów, którzy fizycznie zamieszkują na terenie m. st. Warszawy. Może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Wniosek do pobrania znajduje się na stronie Biura Edukacji www.edukacja.warszawa.pl  w zakładce  dla ucznia i rodzica  (pomoc socjalna dla uczniów) lub u psychologa szkolnego (pokój nr 1).

Dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych (dotyczy jedynie uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego)     

Wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników należy składać w szkole w terminie do dnia 10 września 2015 r.

Wniosek do pobrania znajduje się na stronie Biura Edukacji www.edukacja.warszawa.pl  w zakładce  dla ucznia i rodzica  (pomoc socjalna dla uczniów) lub u psychologa szkolnego (pokój nr 1).

 
Uwaga!!!!

Od dnia 1 lipca 2011 r. dokumentem potwierdzającym wysokość osiągniętych dochodów może być nie tylko zaświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów, lecz również oświadczenie, przy czym w takim przypadku pod oświadczeniem konieczne jest dopisanie klauzuli, o której mowa w art. 90n ust. 5a ustawy o systemie oświaty o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".

 

1 września 2015: Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015 r. w gmachu przy ulicy Obozowej 60 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.

 
 
Perspektywy certyfikat
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
sekretariat.lo24@eduwarszawa.pl
Promethidion - Norwid