08:51

19 marca 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek

 

WAT - patronat

WGiSR UW - patronat

Certyfikat - Program WARS i SAWA

 

XXIV LO im. C. K. Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

22 czerwca 2011: Zakończenie roku szkolnego

Każdego lata, pod koniec czerwca, kiedy noce stają się nieprzyzwoicie krótkie a dni niemiłosiernie upalne, ma miejsce tradycyjna uroczystość zwana zakończeniem roku szkolnego. Podczas tych kilkudziesięciu szczególnych minut wręczane są nagrody dla najzdolniejszych, najbardziej utalentowanych i najpracowitszych uczniów. Świetne wyniki uzyskiwane przez uczniów Norwida podczas konkursów, festiwali i olimpiad przedmiotowych spowodowały, że w tym roku miejsce tradycyjnego stołu, na którym spoczywały nagrody zajął stół połowę większy, mogący z powodzeniem udźwignąć połowę klasy matematycznej (męskiej). Jednym z cenniejszych tegorocznych sukcesów było dotarcie dwójki naszych uczniów do ostatniego etapu olimpiady przedmiotowej. Robert Sknadaj z klasy 3c został finalistą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego a Angelika Kostecka z 2c wywalczyła równie wysoką lokatę podczas Olimpiady Języka Rosyjskiego. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy miłych wakacji.

 

16 czerwca 2011: Akcja "Nakrętka"

Juz drugi raz NORWID wziął udział w akcji "Nakrętka" Żoliborskiego stowarzyszenia "Dom Rodzina Człowiek" . Zbieramy plastikowe nakrętki - to dzięki funduszom ten sposób uzyskanym znów możemy przyczynić się do tego, że konkretna osoba dostanie wózek inwalidzki. Dla nas to tylko zmiana przyzwyczajeń, bo nakrętki lądują nie w koszu na śmieci, ale w specjalnych workach wystawionych w szkole, ale dla innych to szansa na życie, na pokonanie samotności na samodzielność . Dla nas to tylko.Tylko? Dla nas to aż lekcja prawdziwego życia. Dla wszystkich zaś to dowód na wspólne bycie serc.

 

13 czerwca 2011: „A to ciekawe…”

13 czerwca uczniowie klasy 2d zainicjowali akcję pod intrygującym tytułem „A to ciekawe…” W jej ramach „ścisłowcy” z klas pierwszych (D i G) wysłuchali kilku wykładów przygotowanych przez swoich starszych kolegów. Podczas doboru materiału „wykładowcy” skupili się na wiedzy nieprezentowanej normalnie na lekcjach. Prelegenci - M. Przygoda i  M. Głowacki - przybliżyli zebranym takie zagadnienia jak: „Rozmaitość pseudoriemannowska oraz kosmiczne twory” i „Antymateria”. Pokazali w ten sposób, że skomplikowane, nieprzystępne  z pozoru tematy mogą kryć fascynującą tajemnicę dostępną również dla zwykłych zjadaczy chleba.

 

10 czerwca 2011: Kolejny Talent Woli z Norwida

10 czerwca w Gimnazjum nr 47 z przy ul. Grenady 16 odbyła się po raz czwarty uroczysta Gala Tytułu ,,Talent Woli" poświęcona prezentacji dokonań wybitnie uzdolnionych uczniów naszej dzielnicy. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku główną nagrodę otrzymała Sandra Dziwiszek z klasy 2c.

W tym roku trofeum trafiło w ręce Artura Lewandowskiego z 1g, obiecującego wioślarza, który na co dzień trenuje w klubie WTW Warszawa.

 

9 czerwca 2011: Finał „Tygrzyka”

9 czerwca 2011 poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej odsłony Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego „Tygrzyk”. Spośród sześciu finalistów jury w składzie: prof. Jerzy Krupski (przewodniczący komisji, pracownik naukowy UW), dr Małgorzata Mycke-Dominko (pracownik naukowy UW), mgr Agata Aszklar (pracownik naukowy UW), wybrało Paulinę Burzyk z XXXVII LO im. J. Dąbrowskiego, dzięki której dowiedzieliśmy wszystkiego o Znaczeniu ozonu dla Ziemi i człowieka. Poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki, o czym świadczyć mogą słowa prof. Krzysztofa Jaskułowskiego:

-   Co roku konkurs – podsumował konkurs prof. Jaskułowski -  w bardziej lub mniej ścisły sposób związany jest z konkretnym tematem. W tym roku staraliśmy się, by zaproponowane przez nas tematy oscylowały wokół światła. To właśnie między innymi wy uczestnicy konkursu jesteście dla nas tym „światełkiem w tunelu” i za to chciałbym wam podziękować. Choć trzeba przyznać,  że podczas niektórych prezentacji światełko zmieniało się w duży snop światła. Oceniając prezentację, w wielu przypadkach byłem pozytywnie zaskoczony ich wysokim poziomem i tylko żal mi, że w finale jest ich tylko sześć.

Zwyciężczyni konkursu otrzymała laptopa, publikacje wydawnictwa DEMART oraz upominki od UW. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca opuścili gmach XXIV LO bogatsi o aparat cyfrowy, pendrive i książki.

 

8 czerwca 2011: Nauczyciele vs uczniowie

8 czerwca w hali sportowej „Koło” odbył się niecodzienny siatkarski pojedynek. Reprezentacja nauczycieli zmierzyła się z drużyną uczniów. Pierwsze dwa sety zakończyły się zwycięstwem młodszej drużyny (25:20, 25:20). Podczas dwóch następnych setów nauczyciele wrzucili drugi biegi i gładko wygrali, doprowadzając do tie-breaka. Mecz skończył się wynikiem 15-13. Doświadczenie wygrało z młodością.

 

3 i 7 czerwca 2011: Czytanie Norwida

3 czerwca 2011 r. od godz. 9.00 do 13.00 w naszym liceum po raz trzeci czytaliśmy utwory Norwida.

Patronat honorowy objął absolwent naszej szkoły Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Myślą przewodnią tegorocznego Czytania był cytat z utworu „Liryka i druk” Żar słowa i treści rozsądek. Młodzież poznawała twórczość i myśli naszego Patrona podczas spotkań z politykami, dziennikarzami, aktorami, naukowcami, pisarzami, przedstawicielami władz samorządowych. Mamy nadzieję, że elity intelektualne zachęciły młodzież do głębszego przeżycia i czerpania z uniwersalnej myśli poety, a spotkania stały się okazją do wymiany poglądów pokoleń.

Mieliśmy zaszczyt gościć:

Goście i nasi uczniowie czytali wybrane przez siebie, lub zaproponowane przez nas wiersze Norwida, dzielili się swoimi refleksjami, rozmawiali.

Dziękujemy szkołom, które odpowiedziały na nasz apel i przyłączyły się do wspólnego czytania.

7 czerwca 2011 r. od godz. 12.00 do godz. 14.00 gościliśmy Barbarę Wachowicz i hm. Krzysztofa Jakubca, Mistrzów Mowy Polskiej. Barbara Wachowicz wygłosiła gawędę poświęconą naszemu Patronowi, a dh Krzysztof Jakubiec interpretował wiersze Norwida. Następnym punktem uroczystości było otwarcie wystawy Muzeum Literatury Adama Mickiewicza "Żar słowa i treści rozsądek. Cyprian Norwid (1821 -1883)" autorstwa Barbary Wachowicz.

Do wspólnego wysłuchania gawędy i obejrzenia wystawy zaprosiliśmy nauczycieli i młodzież innych szkół: III LO im. Gen Sowińskiego, Gimnazjum nr 47 im. Marszałka J. Piłsudskiego, Gimnazjum nr 48 im. Jana Pawła II, Gimnazjum nr 49 im. S. Starzyńskiego i SP nr 166 im. Żwirki i Wigury.

Po spotkaniach nasi uczniowie napisali m.in.:

Czytanie Norwida było bardzo ciekawym doświadczeniem. Wspólnie z naszymi gośćmi zagłębialiśmy się w literaturę Norwida, po którą ja osobiście sama bym nie sięgnęła. Szczególnie podobało mi się spotkanie z aktorem Januszem Nowickim. Zachwycił mnie swoją dykcją i podejściem do poezji. Powiedział on jedno ważne zdanie, że nie ma jednej ogólnej interpretacji utworu, gdyż każdy interpretuje i odbiera poezję na swój sposób.

Pierwsze spotkanie z panią Tomkiewicz było o tyle ciekawe, iż tam również uczniowie zasiadający na widowni brali udział w odczytaniu dzieł Norwida i usiłowali je interpretować. […]. Ostanie spotkanie wywarło na mnie spore wrażenie, ze względu na to w jaki sposób Jacek Żakowski, który to prowadził mówił. Naświetlił on co znaczy poświęcenie siebie w imię danej idei ( np. zamknięte zakony ).

Czytanie Norwida było bardzo ciekawym wydarzeniem. Pozwoliło mi spojrzeć na twórczość tego wielkiego poety z innej perspektywy, nie tylko z perspektywy lekcji. Interpretacja dzieł Norwida przez wybitne osobistości była bardzo interesująca. Pozwoliła spojrzeć na te dzieła przez pryzmat teraźniejszości. Bardzo ciekawe spotkanie odbyło się we wtorek z panią Wachowicz, Mistrzynią Mowy Polskiej. Pisarka mówiła interesująco i potrafiła zaciekawić młodzież życiem i twórczością Norwida. Liczę na kolejne edycje Czytania Norwida.

Moim zdaniem tegoroczne Czytanie Norwida odniosło wielki sukces. Dzięki niemu mogłam lepiej poznać patrona mojej szkoły oraz docenić jego twórczość. Myślę, że najciekawszym momentem był występ pana Andrzeja Matula, który pięknie czytał poezję Norwida jak i ją świetnie analizował. Myślę, że także sprawy organizacyjne przebiegały pomyślnie i bez żadnych kłopotów.

Więcej zdjęć w GALERII SZKOLNEJ
 

28 maja 2011: Wycieczka do Rumunii

Do Rumunii?! Zdziwienie malowało się na twarzach każdego, kto usłyszał, dokąd jedziemy na wycieczkę. To tak niedaleko, a jednak droga do tego pięknego kraju i jego niesłychanie życzliwych mieszkańców wydłużają … stereotypy. Bo to Rumunia!!!

Tymczasem to piękna secesja Oradei, jej mieniące się w słońcu cerkwie, urocze zamki Huneodara i Bran, w których bywał Drakula, miasto artystów Sybin, coraz piękniejsze , odzyskujące blask miasto Braszow, Do tego zapierająca dech w piersiach rezydencja króla Rumunii- zamek Peles, bajeczna wprost Sighisoara- stąd do Zamościa Drakula miał tylko 512 km!

Objechaliśmy Transylwanię! Do tej pory niektórzy nie wierzą, że taka jest Rumunia. Wrażenia z podróży nie mniejsze niż z tej do Paryża czy Londynu. I jeszcze ten cmentarny humor. Bo tam w Sapancie ludzie najczęściej śmieją Siena cmentarzu. Chcecie się przekonać.? Zapraszamy do Rumunii, tej nieznanej stereotypowo myślącym Europejczykom!

 

26 maja 2011: III Wiosenny Konkurs śpiewania Poezji

W dniu 26 maja dwaj uczniowie kl. II e, Grzegorz Paczkowski i Jan Witkowski śpiewali poezję u Platerek. Odbył się tam III Wiosenny Konkurs śpiewania Poezji. Panowie wykonali utwór Żeglarze (sł. i muz. G. Paczkowski) oraz Rzeźbiarz (muz. J. Witkowski do słów L. Staffa). Zdobyli III nagrodę, a warto dodać, że jako jedyni śpiewali własne utwory.

 

24 maja 2011: Finaliści wyłonieni

24 maja odbył się II etap "Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego Tygrzyk". Do finału zakwalifikowało się sześciu uczestników. Zwycięzcę tegorocznej, czwartej już edycji „Tygrzyka” poznamy 9 czerwca. W samo południe finaliści rozpoczną pojedynek na prezentacje przygotowane na I etap konkursu.

 

23 maja 2011: Lekcje w Bibliotece Narodowej

W drugiej połowie maja wszystkie klasy drugie brały udział w lekcjach organizowanych przez Bibliotekę Narodową. Podczas zajęć przyszli maturzyści mogli zapoznać się ze sposobem funkcjonowania biblioteki, techniką wypełniania rewersów i szybkiego przeszukiwania katalogu komputerowego. Dowiedzieli się również o nowych inwestycjach biblioteki, takich jak klinika papieru (zajmująca się „odkwaszaniem” książek) i pracownia digitalizacyjna, w której pojawiły się, pierwsze w Polsce, automatyczne skanery, dziesięć razy wydajniejsze od tradycyjnych urządzeń tego typu.

 

20 maja 2011: Szczypiorniści kończą sezon w dobrym stylu

Reprezentacja szkoły w piłce ręcznej chłopców pod opieką p. A. Sosnowskiej zajęła 4 miejsce w turnieju "O Puchar Burmistrza MOKOTOWA". Nasz bramkarz, Paweł Kamiński, został wybrany NAJLEPSZYM BRAMKARZEM TURNIEJU!

 

10 maja 2011: "Cała Polska czyta dzieciom"

Już po raz czwarty w dniu 10.05.2011r. uczniowie naszej szkoły w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” czytali fragmenty książek  najmłodszym dzieciom Szkoły Podstawowej Nr 166. Czytający to grupa uczniów wybranych przez uczącą ich polonistkę panią profesor Marię Rybińską.

Bibliotekarka tamtejszej szkoły wybrała kilka książek, którymi podzielili się licealiści. Następnie w ciągu jednej lekcji w trzech klasach (dwóch "zerówkach" i jednej pierwszej) czytali głośno na zmianę fragmenty książek. Po każdym fragmencie starsi koledzy rozmawiali z maluchami o przeczytanej lekturze. Za trafne wypowiedzi słuchacze otrzymywali drobne nagrody. Radość była obopólna. Dzieci miały tego dnia urozmaicone zajęcia a licealiści z powodzeniem wczuli się w role nauczycieli. Mali słuchacze zainspirowani czytaniem wykonali ilustracje, które zostały przekazane naszej szkole. Najciekawsze prace znalazły się na wystawie na korytarzu na pierwszym piętrze.

 

4 maja 2011: "Maturę czas zacząć"

4 maja ponad 200 uczniów naszej szkoły przystąpiło do najważniejszego egzaminu w swojej edukacyjnej karierze. Majestatyczny kasztan rosnący w szkolnym ogrodzie i w tym roku nie zawiódł, bujnie rozkwitając dokładnie dzień przed maturami.

 

27-29 kwietnia 2011: Kąpiel w słońcu podczas warsztatów fotograficznych na Pojezierzu Łęczyńsko–Włodawskim

Tym razem grupa uczniów z koła fotograficznego miała okazję wybrać się na malownicze kresy wschodniej Polski, Pojezierze Łęczyńsko–Włodawskie. Jak zwykle pogoda dopisała, co zaowocowało udaną sesją fotograficzną, w czasie której uczestnicy mogli doskonalić swój warsztat fotograficzny. Warsztaty odbywały się w różnych sceneriach, takich jak: las, jeziora, bagna, pola i obszary miejskie.

Pierwszego dnia, spędzonego na rowerach, zostały uwiecznione m.in. Jezioro Białe oraz Jezioro Glinki (podczas zachodu słońca). W czasie warsztatów uczestnicy brali udział w wykładach i dyskusjach prowadzonych przez p. S. Dmowskiego poświęconych tematyce fotografiki.

Kolejny dzień rozpoczęła fotograficzna salwa wymierzona w słońce wschodzące nad  J. Białym. Następnie po dotarciu do Poleskiego Parku Narodowego, uczestnicy poznawali jego najciekawsze miejsca w czasie wędrówki ścieżką dydaktyczną "Dąb Dominik". Ścieżka prowadziła przez różne typy lasów (grądy, olsy i bór bagienny) do będącego w ostatniej fazie zarastania dystroficznego jeziora Moszne. Szczególną atrakcją "ścieżki" było torfowisko przejściowe. Uwieńczone zostały tu m.in. rośliny borealne np. wierzba lapońska i borówkolistna, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna oraz modrzewnica zwyczajna i bagno zwyczajne. W drugiej części dnia uczestnicy poznali wybrane miejsca miasta Włodawa i jego okolic (m.in. malowniczy odcinek rzeki Bug na wysokości miejscowości Orchówek).

Ostatniego dnia uczniowie uwiecznili na zdjęciach Jezioro Lipiniec, Czarne i Białe. Popołudniu odbywały się także zajęcia poświęcone fotografice sportowej.

Już niedługo uczestnicy warsztatów wyruszą w kolejne wielodniowe podróże w poszukiwaniu niezapomnianych ujęć. W czerwcu „Morze Bałtyckie - Trójmiasto” i „Kazimierz Dolny”, zaś we wrześniu „Wrocław”.

Zajęcia te odbywają się w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych (dofinansowywane są one przez m. st. Warszawa).

 

29 kwietnia 2011: Zakończenie roku szkolnego w klasach trzecich

29 kwietnia pożegnaliśmy uczniów klas trzecich. Podczas uroczystości na sali gimnastycznej  Dyrektor rozdał najlepszym dyplomy i świadectwa z wyróżnieniem a uczniowie klas pierwszych i drugich pożegnali kolegów przygotowanym na tę okazję występem.

 

29 kwietnia 2011: I etap "Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego Tygrzyk" rozstrzygnięty

Po raz czwarty nasze LO jest organizatorem "Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego Tygrzyk". Podobnie jak w latach ubiegłych na I etap wpłynęło wiele prac (prezentacji multimedialnych z zakresu nauk przyrodniczych). Do kolejnej fazy przeszło 20 uczestników. Szczegółowa lista została zamieszczona na witrynie poświęconej konkursowi: www.tygrzyk.norwid24.waw.pl. Kolejny etap "Tygrzyka" odbędzie się już 24 maja 2011 roku w budynku naszego liceum. Tym razem uczestnicy zmierzą się z testem wiedzy z zakresu takich nauk jak: fizyka, astronomia, biologia czy geografia.

 

14 kwietnia 2011: Ogólnopolski konkurs literacki Miłosz - Norwid

14 kwietnia 2011 r. Karolina Rudnicka, Konrad Morawski i Grzegorz Paczkowski - uczniowie kl. II  humanistycznej, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie literackim Miłosz - Norwid. Wspólnota losu i myśli.  W konkursie organizowanym w ramach Dni Norwidowskich  w Krakowie (w tym roku już XVII.) szkoła nasza wielokrotnie brała udział i zdobywała nagrody. Karolina, Konrad i Grzegorz, zgodnie z tradycją, również otrzymali dwie nagrody i wyróżnienie, a jury, pracownicy UJ, oceniało dwieście przysłanych na konkurs prac. 14 kwietnia młodzież wraz z wychowawczynią Agnieszką Wasilewską uczestniczyła w krakowskich obchodach. Rano odbyła się msza św. w katedrze wawelskiej z udziałem wielu gości i uczniów krakowskiego liceum im. Cypriana Kamila Norwida. Następnie złożyliśmy kwiaty przy urnie Norwida w krypcie wieszczów  na Wawelu i w kościele Na Skałce w krypcie zasłużonych  przy sarkofagu Czesława Miłosza. Po małej przerwie w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego p. dr. hab. Joanna Zach oraz p. prof. dr. hab. Krzysztof Zajas wygłosili wykłady na temat twórczości Norwida i Miłosza, ich postaw wobec zła oraz poszukiwania pełni. Po tym p. Tomasz Wysocki, aktor Teatru im. Słowackiego, recytował poezje obu poetów. Na koniec nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i spacerze po deszczowym Krakowie wróciliśmy do Warszawy.

 

12 kwietnia 2011: "Profilaktyka a Ty"

Dnia 12 kwietnia br. kl. 1b wraz z wychowawczynią  wzięła udział w programie "Profilaktyka a Ty". To wspólna inicjatywa Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Edukacji Narodowej, część kampanii informacyjnej o szkodliwości środków odurzających. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie wolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Teatru im. Tadeusza Łomnickiego na Woli. Miało ono charakter profilaktyczno-dydaktyczny – spektakl „Blackout” został przedstawiony przez ludzi młodych, potencjalnych odbiorców. Miał na celu uwrażliwienie młodzieży na temat skutków zażywania narkotyków, promowanie mody na życie wolne od uzależnień. Przedstawienie poprzedzone było ankietą na ten temat. W czasie dyskusji zostały również przedstawione sytuacje, które mogą zdarzyć się w codziennym życiu, w najbliższym otoczeniu. Ukazano aspekty prawne dotyczące posiadania narkotyków. Projekt został przyjęty przez młodzież z dużym zainteresowaniem.

Gospodarzem wydarzenia była: Rada i Zarząd Dzielnicy Warszawa Wola, reprezentowana przez Przewodniczącego Rady Dariusza Puściana i Wiceburmistrzów: Mieczysława Zmysłowskiego oraz Grażyny Orzechowskiej-Mikulskiej.

Gośćmi spotkania był m.in.: były Komendant Główny Policji nadinsp. Tadeusz Budzik; Wojewódzcy Kuratorzy Oświaty bądź ich przedstawiciele; Burmistrzowie warszawskich dzielnic.

 

10 kwietnia 2011: Pierwsza rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

Na 10 kwietnia 2011 r. szkoła została zaproszona przez pana burmistrza Woli oraz innych organizatorów do uczestniczenia w uroczystych obchodach pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Poczet sztandarowy naszej szkoły stanął obok kilkunastu pocztów wolskich liceów, słuchając wystąpienia pani wiceburmistrz Grażyny Orzechowskiej-Mikulskiej oraz koncertu w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Grażyny Bacewicz. Przepiękny koncert wykonany na profesjonalnym poziomie, miał bardzo przejmujący charakter. Całość uroczystości zakończyła msza św. oraz złożenie kwiatów pod tablicą narodowej pamięci.

 

5 kwietnia 2011: Norwid – obowiązkowy przystanek "Wszechnicy na kołach"

5  kwietnia po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki. W ramach zajęć "Wszechnicy Na Kołach", projektu edukacyjnego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, uczniowie klas informatycznych wysłuchali bardzo ciekawych wykładów dotyczących baz danych.

Wykładowca, mgr inż. Andrzej Ptasznik w przejrzysty sposób przybliżył uczniom z pozoru skomplikowany temat: "Język SQL – podstawy zapytań".

Drugi wykład skierowany był do uczniów klas drugich, którzy na lekcjach informatyki poznali już mechanizm działania baz danych. Temat tego spotkania brzmiał: "Hurtownie danych - czyli jak zapewnić dostęp do wiedzy tkwiącej w danych". Przedmiotem wykładu były podstawy teorii hurtowni danych i aspekty ich wykorzystania.

Wszyscy uczniowie dostali materiały edukacyjne, które nie tylko pomogły zrozumieć wykład, ale również dały szansę na samodzielne pogłębianie wiedzy z zakresu informatyki.

 

1 kwietnia 2011: "Cyprianki 2011"

1 kwietnia odbyły się w naszej szkole tradycyjne „Cyprianki”. To wyjątkowe święto składało się w tym roku z trzech części. W pierwszej przed uczniami wystąpili nauczyciele w nietypowych dla siebie rolach. Wcielając się w uczniów (specyficznie, trzeba przyznać, ubranych), wzięli udział w bardzo dziwnej a zarazem śmiesznej lekcji.

Druga część to oczywiście rozdanie norwidowskich „Oskarów”, które trafiły do nauczycieli wybieranych w takich filmowych kategoriach jak m.in: Leon Zawodowiec (najlepiej przygotowany do lekcji), Tańczący z wilkami (najlepszy kontakt z młodzieżą), Łowca jeleni (tłumaczenie zbędne). Obchody zamykał koncert, podczas którego klasy I i II prezentowały autorskie interpretacje największych przebojów z bajek i seriali.

 

31 marca 2011: Asteriada 2011

Sukcesem zakończył się udział uczniów naszego liceum w X Warszawskim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej "Asteriada 2011". Szkolny chór "Kałamarz" zajął I miejsce w konkursie piosenki.

Kamil Duran zajął II miejsce w konkrsie piosenki w kategorii solista.

 

30 marca 2011: Fakultet z języka polskiego w Centrum Sztuki Współczesnej

31 marca fakultet klas drugich po raz kolejny miał okazję sprawdzić, czym tak naprawdę jest sztuka współczesna. Po Castingu K. Kozyry przyszedł czas na Fragment M. Bałki. Duże ekrany, przestronne, białe sale galerii i niepokojące zapisy wideo tworzyły niepowtarzalną atmosferę, która zagłuszała absurdalne w takich przypadkach pytanie: ale co to wszystko znaczy? Następne wyjście już niebawem.

 

31 marca 2011: 2D nie opuszcza ścisłej czołówki

Dnia 31 marca 2011 roku odbyła się kolejna edycja IV WOLSKIEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO sponsorowanego przez Urząd Dzielnicy Warszawa Wola.

Udział w konkursie wzięło 3 uczniów p. Magdaleny Ozgi z klasy 2D. Uczniowie w 90 minut musieli rozwiązać 5 zadań otwartych (każde za 5 pkt.). Podopieczni p. Ozgi zdobyli następujące nagrody: III miejsce Wiktor Gontarczyk, wyróżnienia: Maciej Głowacki i Michał Popieluch. 

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.

 

29 marca 2011: Podium zdobyte

29 marca w III LO im. gen. Sowińskiego odbył się I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny SOWA. Konkurs polegał na rozwiązaniu 12 zadań testowych w czasie 45 minut. Nasi uczniowie zaanektowali ponad 66% powierzchni podium (M. Głowacki III miejsce, W. Gontarczyk II). Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 1 kwietnia.

 

28 marca 2011: Norwid otwiera drzwi

28 marca uczniowie klas gimnazjalnych mieli okazję poznać naszą szkołę w ramach pierwszego w tym roku „Dnia Otwartego”. Licznie zgromadzonych uczestników przywitał zespół pod batutą prof. Doroty Jastrzębskiej. Następnie, dzięki prezentacji multimedialnej i rozmowie z Dyrekcją Liceum, gimnazjaliści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie kryjącego wiele tajemnic gmachu przy ulicy Obozowej 60.

 

28 marca 2011: "Mały książę"

28 marca klasy uczące się francuskiego tj. 1b, 2b i 3b obejrzały w teatrze Buffo spektakl w języku francuskim przygotowany przez La Compagnie de Théâtre  Tour de Force pt. „Le Petit Prince” (Mały książę), zrealizowany na podstawie arcydzieła Antonie de Saint-Exupéry. A oto kilka gorących recenzji pióra klasy 1b.

Marta 1b: „Spektakl podobał mi się, aktorzy wypowiadali się w sposób wyraźny i zrozumiały dla widzów. Zastosowano ciekawe rozwiązania scenograficzne” .
Michał 1b: „Przedstawienie zrobiło na mnie duże wrażenie, a najbardziej podobał mi się kontakt aktorów z widzami”.
Tobiasz 1b: „Choć nie wszystko zrozumiałem, przedstawienie bardzo mi się podobało. Tak naprawdę to cokolwiek zrozumiałem dzięki przeczytaniu książki. Podobała mi  się gra aktorów, muzyka, scenografie i kontakt aktorów z publicznością”.
Alexander 1b: „Podobało mi się, gdyż gra aktorów była naprawdę dobra. Większość wypowiedzi zrozumiałem i wiedziałem, o co chodzi”.
Alicja 1b: „Najbardziej podobała mi się scenografia, ponieważ  z jej elementów składano różne przedmioty. Odpowiednia atmosferę wprowadzała ciekawa muzyka”.           

Mamy nadzieję, że La Compagnie de Théâtre  Tour de Force odwiedzi Warszawę  w następnych latach i zaproponuje nam inne ciekawe spektakle. A więc „A la prochaine!”

 

23-24 marca 2011: Konkurs Piosenki Francuskiej

W dniach 23-24 marca br. przy współpracy z liceum im. Traugutta w Warszawie, nasze romanistki, pani Bożena Firmanty i Marta Kubrak zorganizowały konkurs piosenki francuskiej. Niezależne jury przyznało uczniom naszego liceum pierwsze i dwa drugie miejsca oraz dwa wyróżnienia za oryginalną interpretację utworu muzycznego.

Brawurowe wykonanie przez uczennicę klasy drugiej, Aleksandrę Świątek, piosenki Celine Dion "L'amour existe encore" przyniosło wykonawczyni zwycięstwo w konkursie, natomiast wykonawcy utworów pochodzących ze znanego francuskiego musicalu "Notre Dame", Kamil Duran i tegoroczna maturzystka Milena Zychowicz dostarczyli słuchaczom wielu wzruszeń po mistrzowsku operując pięknymi głosami oraz prezentując znakomity poziom języka i w rezultacie zajęli drugie miejsce ex aequo. Słuchaczom niezwykle podobali się również Piotr Łaptaś z zespołem i Joanna Młodecka, uczniowie klasy drugiej, którym jury przyznało wyróżnienia. Widownia w skupieniu wysłuchała tego przepięknego koncertu i nagrodziła wielkimi brawami wszystkich wykonawców. Czekamy na następne koncerty!

 

15 marca 2011: Sukces w V Międzyszkolnym Konkursie
Recytacji Poezji w Językach Obcych

We wtorek 15 marca 2011 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Recytacji Poezji w Językach Obcych: niemieckim, angielskim i rosyjskim, organizowanym w Zespole Szkół nr 36 w Warszawie.

Uczestnicy z Norwida zaprezentowali podczas konkursu po dwa wiersze w jednej z trzech kategorii oraz zmierzyli się z uczniami z pięciu innych szkół ponadgimnazjalnych z dzielnicy Wola. Wyniki są zachwycające:

  • Język niemiecki (opiekun: p. J. Grzywacz)

    Bartłomiej Warowny (klasa 2a) – I miejsce

  • Język angielski (opiekun: p. K. Gierałtowska)

    Aleksandra Murawska (klasa 1e) – II miejsce

  • Język rosyjski (opiekun: p. K. Tomaszewicz)

    Marta Stępień (klasa IIc) – I miejsce
    Anna Głuchowska (klasa Ic) oraz Monika Okulska (klasa IIc) – II miejsce ex aequo

Jak widać, sukcesy z ubiegłego roku powtórzyły się i tym razem.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy wysokich miejsc oraz wspaniałych nagród!

 

14 marca 2011: Kolejne zwycięstwo w międzyszkolnym konkursie

14 marca odbył się finał I Warszawskiego Konkursu Retorycznego organizowanego przez LXXXVI LO. Konrad Morawski z klasy 2e zajął I miejsce za wygłoszenie mowy politycznej prezentującej zasługi Pompejusza Wielkiego jako wodza i polityka. Gratulujemy.

 

8 marca 2011: Konferencja Katyńska

8 marca 2011 r. klasa II e wraz z paniami Dorotą Samojluk i Agnieszką Wasilewską wzięła udział w Konferencji Katyńskiej, która odbyła się w polskim sejmie. Zorganizował ją Związek Zawodowy Solidarność. W Sali Kolumnowej pracownicy naukowi warszawskich uczelni wygłosili dwa wykłady, a później dwaj uczniowie naszej szkoły Grzegorz Paczkowski i Jan Witkowski odśpiewali utwory Jacka Kaczmarskiego związane z tym tematem (np. Katyń) Słuchaczami byli organizatorzy, wykładowcy oraz kilkuset uczniów szkół warszawskich wraz z nauczycielami.

 

7 marca 2011: Krew oddana po raz czternasty

7.03.2011 roku odbyła się XIV Edycja Akcji: „ Zostań honorowym krwiodawcą”.Tym razem oddawaliśmy krew dla pacjentów oddziału dziecięcego w szpitalu kardiochirurgicznym przy ul. Działdowskiej. Udział  w akcji wzięło 16 uczniów. Krew oddało 12.
Łącznie oddaliśmy 5 400 ml krwi.

Organizatorem akcji, niezmiennie od pierwszej edycji, jest p. Renata Czosnecka.

Łącznie we wszystkich edycjach oddaliśmy już 123 300 ml krwi.

 

3 marca 2011: Zabawy laserem

3 marca klasa III D  uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez studentów wydziału mechatroniki Politechniki Warszawskiej w związku z obchodami 50 rocznicy skonstruowania lasera. Hasło imprezy brzmiało: „Niech koherencja będzie z wami”. Spotkanie rozpoczęło się półgodzinnym wykładem wprowadzającym świeżo upieczonych „jedi” w świat laserów. Po wykładzie mogli oni zmierzyć grubość własnego włosa, jedną wiązką laserową trafić kilka celów i utworzyć własny hologram.

 

11 lutego 2011: Festiwal Teatralny

W dniach 08-11.02.2011 w naszej szkole obył się Festiwal Teatralny połączony ze Szkolnym Konkursem Teatralnym na Monodram satyryczno-komediowy. Był to festiwal uczniów, którzy przez trzy dni rządzili norwidowską sceną teatralną. Po raz pierwszy na jednej scenie i ku wielkiej uciesze publiczności zaprezentowali się uczniowie klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Podczas dni festiwalowych udowodnili, że każdy może wcielić się w rolę scenarzysty, choreografa, aktora, reżysera oraz wspólnymi siłami tworzyć spektakl. Nasz Festiwal był szansą na wykazanie się  talentem i być może ukrywanymi dotąd zdolnościami.
Ideą I edycji Festiwalu była prezentacja przedstawień Teatru Mniej Więcej, związanych z przedmiotami, rzeczami codziennego użytku. Stąd mogliśmy obejrzeć spektakle o znamiennych tytułach: Szafa, Krzesła, Numery. Tegoroczny Festiwal był również bogaty w formy musicalowe, publiczność śpiewała razem z Krasnoludami oraz trzema kobietami tytułowego Rodzynka w cieście.
Występy były bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez widzów. Ostatni dzień miał charakter konkursowy. Jury przyznało statuetki i dyplomy za zajęcie:

  • I miejsca - Karolinie Piotrowskiej z klasy 1c

  • II miejsca - Markowi Przybyle z klasy 2g

  • II miejsca - Katarzynie Woźniakowskiej z klasy 1c

Wyróżnienie dla Aleksandry Andrzejewskiej z klasy 2b

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

11 lutego 2011: Piłkarki ręczne Norwida wicemistrzyniami Woli

W lutym rozegrane zostały Mistrzostwa Dzielnicy Wola w piłce ręcznej dziewcząt. Reprezentacja Norwida, trenująca pod czujnym okiem p. Agnieszki Sosnowskiej i przewodnictwem kapitana, Agaty Adamczyk, zajęła II miejsce. W finale dziewczęta uległy zawodniczkom z III LO im. Sowińskiego. To bardzo duży sukces zarówno dla drużyny jak i trenerki!

 

11 lutego 2011: Siatkarskie mistrzostwa szkoły

W lutym zakończyły się Mistrzostwa Szkoły w piłce siatkowej o Puchar Przechodni Dyrektora naszej szkoły. Mistrzostwa rozgrywane były w dwóch kategoriach.  W kategorii "dwójek"  wśród chłopców pierwsze miejsce zajęli: Jakub Sowiński i Michał Złomańczuk z klasy 1g, wśród dziewcząt najlepszym zespołem okazała się dwójka w składzie:  Agata Adamczyk z 3d i Agnieszka Fabjańska z 3g.

W kategorii "szóstek" chłopców  I miejsce zajął zespół utworzony przez uczniów z klasy 1d i 1g.

Wśród dziewcząt triumfowały uczennice If.

Organizatorem imprezy była p. Renata Czosnecka.

Zwycięzcy oprócz Pucharu otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

Gratulujemy !!!

 

7 lutego 2011: "Das Deutsch Diktat" – etap szkolny

Dnia 7 lutego 2011 roku odbył się w naszej szkole szkolny etap I Ogólnopolskiego Dyktanda Języka Niemieckiego "Das Deutsch Diktat", zainicjowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego i Uniwersytet Przyrodniczo–Humanistyczny w Siedlcach we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie.

Do dyktanda przystąpiło 14 uczniów naszej szkoły (z klas z rozszerzonym j. niemieckim: 2a, 3a). Spośród startujących wybrano jedną osobę, której przyjdzie się zmierzyć z innymi mistrzami ortografii już podczas etapu regionalnego. Opiekę nad przebiegiem eliminacji szkolnych sprawowali prof. Jarosław Grzywacz oraz prof. Izabela Głosek, którzy również aktywnie przygotowywali młodzież do tego konkursu.

Drogą konkursu, do etapu regionalnego przystąpi nasz Szkolny Mistrz Ortografii Niemieckiej Bartłomiej Warowny z kl. 2a.

Trzymamy kciuki!

 

27 stycznia 2011: Norwid bierze udział w „Castingu”

27 stycznia fakultet z języka polskiego klas drugich miał okazję zasmakować w sztuce współczesnej, uczestnicząc w najnowszej wystawie Katarzyny Kozyry pt. „Casting”. Tytułowy projekt artystki jest tak naprawdę tworzony przez samych zwiedzających – chętni mogą wystąpić przed kamerą, aby rzec kilka słów o sobie i o tym co w warszawskiej Zachęcie przed chwilą zobaczyli. Zwiedzający mieli bowiem możliwość zapoznania się z dotychczasowymi pracami autorki "Piramidy zwierząt" i "Łaźni damskiej".  Wystawa w warszawskiej Zachęcie trwa tylko do 13 lutego, więc jeśli ktoś chce poczuć na własnej skórze, jak widz zmienia się w twórcę, niech dłużej nie zwleka.

 

27 stycznia 2011: WWSI w Norwidzie

27 stycznia 2011 roku odbyły się w naszej szkole wykłady w ramach projektu "Informatyka +" organizowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki. Gościł  u nas prof. Zenon Gniazdowski z wykładami  pt.

  • Czy wszystko można policzyć na komputerze?

  • Dlaczego możemy czuć się bezpieczni w sieci?

Wykłady trwały 1,5 godziny i odbywały się w Sali Norwidowskiej. Profesor, wykorzystując prezentację multimedialną, przybliżył uczniom tematykę szyfrowania danych oraz podstawowe zagadnienia z algorytmiki (od algorytmu Euklidesa do skomplikowanych obliczeń potęgi liczb pierwszych). Dzięki wykładom utrzymanym na uniwersyteckim poziomie uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. Przekonali się także o tym, czym tak naprawdę jest studiowanie informatyki na uczelni wyższej.

W wykładach wzięły udział klasy: 1d, 2d, 2g, 3g. Słuchacze otrzymali materiały pomocnicze, wśród których znalazły się przystępnie wytłumaczone zagadnienia omawiane podczas wykładu.

 

25 stycznia 2011: Puchar Dyrektora Norwida trafia w dobre ręce

We wtorek 25 stycznia w hali sportowej "Koło" odbył się I Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt "O Puchar Dyrektora Norwida". W rywalizacji wzięło udział 5 zespołów: XL LO im. S. Żeromskiego, XVII LO im. A. F. Modrzewskiego, XXIV LO im. C. K. Norwida, IX LO im. K. Hoffmanowej oraz XXVIII LO im. J. Kochanowskiego. Pierwsze miejsce, z kompletem zwycięstw zajęły dziewczęta z XVII LO im. A. F. Modrzewskiego.  Reprezentacja naszej szkoły zakończyła zawody na IV miejscu. Organizatorką zawodów była p. A. Sosnowska.

 

24 stycznia 2011: Chopin dla rodziców

24 stycznia odbyło się semestralne zebranie z rodzicami. Korzystając z obecności rodziców w szkole uczniowie klasy 1E pod opieka pani prof. Doroty Jastrzębskiej przygotowali przedstawienie poświęcone postaci Fryderyka Chopina. Najbardziej magicznym momentem wieczoru była recytacja poezji związanej z Chopinem. Całość dopełniały piosenki w wykonaniu Klaudii Czubak, Anny Głuchowskiej i Marty Pietrzak. Pod koniec występu cała klasa zaśpiewała „Hymn Norwida”. Biorąc pod uwagę długość aplauzu, można zaliczyć ten występ do bardzo udanych.

 

20 stycznia 2011: Norwid w Ośrodku Badań Jądrowych

20 stycznia klasy II D i IIG zwiedzały Ośrodek Badań Jądrowych w Świerku. Pierwszym punktem programu był bardzo interesujący wykład dotyczący promieniotwórczości. Po zakończeniu zajęć organizatorzy udostępnili wszystkim uczniom dodatkowe materiały uzupełniające wykład. Zwiedzanie działającego reaktora oraz zapoznanie się z jego zastosowaniem zakończyło ciekawą wycieczkę.

 

15 stycznia 2011: Studniówka

W tym roku tradycyjny bal studniówkowy odbył się w hotelu Holiday Inn. Wszyscy zebrani bawili się do białego rana, zupełnie zapominając o stresie czekającym ich za niecałe 100 dni.

 

22 grudnia 2010: Jasełka i koncert kolęd

22 grudnia odbyły się w Norwidzie tradycyjne jasełka i koncert kolęd. Impreza na sali gimnastycznej była dopełnieniem wigilii klasowych i okazją do wspólnego świętowania. Jak co roku gwoździem programu był występ nauczycielskiego chóru, który tym razem brawurowo wykonał kolędę Grześkowiaka pt. "Święta historyja narodzenia Pana".

 

21 grudnia 2010: Pomoc dla najmłodszych

W dniach 20-21 grudnia w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna. Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie zbiórki były uczennice z klasy 2A i opiekun samorządu uczniowskiego, p. Agnieszka Sosnowska. Dary zbierano specjalnie dla dzieci z Domu Małego Dziecka przy ulicy Nowogrodzkiej i Dalibora. Uczniowie wsparli również świąteczną akcję Polskiego Czerwonego Krzyża. W wyniku akcji udało nam się zebrać środki czystości, artykuły papiernicze, mnóstwo słodyczy i maskotek. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w zbiórce!!!

 

15 grudnia 2010: Puchar Burmistrza zmienia właściciela

"Norwid the best – tak było i jest" – mimo, że kibice naszej szkolnej drużyny nie mogą tak zaśpiewać po grudniowym turnieju, to wszyscy są przekonani, że kolejne występy reprezentacji Norwida będą już tylko lepsze.

Turniej "O Puchar Burmistrza Dzielnicy Wola" powstał głównie z inicjatywy nauczycielki wychowania fizycznego w naszej szkole, pani Agnieszce Sosnowskiej. Była to druga edycja tych rozgrywek (rok temu nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce). Tegoroczne zawody były już dla nas mniej udane. Norwid wystąpił w dwóch składach: pierwszym – silniejszym i drugim – złożonym z nowych zawodników. W meczu o piąte miejsce doszło do bratobójczego pojedynku, z którego obronną ręką wyszedł I skład.

O pierwsze miejsce walczyły reprezentacje XLIV LO im. A. Dobiszewskiego  i ZS im. M. Kasprzaka. Oba zespoły w grupie wygrały wszystkie mecze, ale w finale lepsza okazała się drużyna XLIV LO. Królem strzelców został Marek Majde z XXVIII LO im. J. Kochanowskiego (23 bramki). Najskuteczniejszym zawodnikiem Norwida był Jacek Jabłoński (14 bramek).

 

14 grudnia 2010: Koszykarki na podium

Reprezentacja XXIV LO im. C. K. Norwida zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Wola w piłce koszykowej dziewcząt. W finale nasze reprezentantki uległy minimalnie dwoma punktami rywalkom z LO im. Sowińskiego.

 

11 grudnia 2010: Turniej w "Zośce"

11 grudnia siatkarska reprezentacja dziewcząt wzięła udział w „VI Turnieju Siatkarskim o Puchar Dyrektora LXXXVI LO im. Batalionu "Zośka". Nasze dziewczęta pod kierunkiem pani Renaty Czosneckiej zajęły II miejsce, ustępując tylko organizatorowi imprezy.

 

9 grudnia 2010: Norwid oddaje krew

Jak co roku -  w grudniu - uczniowie naszej szkoły udali sie do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Saskiej 63 w celu oddania krwi. Krew oddawaliśmy w ramach akcji "Zostań Honorowym Krwiodawcą", która swój początek miała w listopadzie 2003 roku. Pomysłodawcą i organizatorem tej prestiżowej akcji jest p. Renata Czosnecka - nauczycielka wychowania fizycznego w naszej szkole, a zarazem honorowy krwiodawca. 9 grudnia 2010 roku odbyła się już XIII Edycja. Wzięło w niej udział 36 uczniów. Krew oddało 10 uczniów i p. Renata Czosnecka. Tego dnia wzbogaciliśmy bank  krwi o 4950 ml.

Nad przebiegiem akcji czuwali: p. Renata Czosnecka i p. Seweryn Szreder.

 

Łącznie w trzynastu edycjach oddaliśmy już  117 900 ml krwi !!!

ODDAJĄC KREW RATUJESZ LUDZKIE ŻYCIE

 

7 grudnia 2010: Finał konkursów "Bliżej Norwida 2010"

7 grudnia 2010 r. odbył się w naszej szkole 14 już, uroczysty finał konkursów Bliżej Norwida 2010. Od wielu lat patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Burmistrz Dzielnicy Wola Pan Marek Andruk. Główny punkt to oczywiście oficjalne ogłoszenie wyników konkursów recytacji, śpiewania, interpretacji plastycznej i fotograficznej utworów Cypriana Norwida oraz wręczenie nagród laureatom, koncert galowy finalistów i wernisaż. Pomimo śnieżnej, zimowej aury większości uczestników udało się dojechać na uroczystości. W tym roku mieliśmy również gościa specjalnego – Darka Budkiewicza – gitarzystę basowego zespołu De Press. 19 listopada 2010 r. ukazała się najnowsza płyta zespołu Norwid Gromy i pyłki (dziewiętnaście utworów z oryginalnymi tekstami Cypriana Norwida i muzyką leadera De Press Andrzeja Dziubka. Kompozytor dostosował melodię do klimatu wierszy Norwida. Charakterystyczne dla zespołu brzmienia typowo rockowe, przeplatają się z folkiem i muzyką spokojną, pełną nostalgii).

DE PRESS to zespół folk-punkowy. Powstał w 1980 w Oslo z inicjatywy Andrzeja Dziubka – lider oraz muzyków norweskich: Jorn Christensen i Olo Smortheim. Debiutancka płyta Block to Block uzyskała po latach tytuł najlepszego albumu rokowego wydanego w Norwegii. W 1981 zespół koncertował w Gdańsku, rok później zawiesił działalność, a jego lider utworzył zespół Holy Toy. Zespół De Press reaktywował się w 1989 w poprzedniej obsadzie, wznowił też działalność koncertową i nagraniową. Obecnie występuje w składzie:

  • Andrzej Dziubek (Andrej Nebb) – śpiew,

  • Dariusz Budkiewicz – gitara basowa (od 2007),

  • Tomasz Fudala – gitara elektryczna (od 2008),

  • Łukasz Gocal – perkusja (od 2007).

Wszyscy laureaci naszych konkursów otrzymali płytę Norwid Gromy i pyłki ufundowaną przez Agencję Artystyczną MTJ oraz Zespół a także zakupioną przez organizatorów płytę Stana Borysa Wiersze Cypriana Norwida. Zdobywcy pierwszych nagród wszystkich kategorii Bliżej Norwida otrzymali album Bogusława Kaczyńskiego Fryderyk Chopin geniusz muzyczny. Pozostali jak zwykle wiele pięknych nagród książkowych.

 

6 grudnia 2010: Mikołajki w Norwidzie

6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki. Reprezentacja klasy 3A (chłopcy przebrani za Świętych Mikołajów i towarzysząca im Śnieżynka) spontanicznie wchodziła do sal i rozdawała cukierki. Akcja została bardzo miło przyjęta zarówno przez nauczycieli jak i uczniów.

 

29 listopada 2010: Wyprzedaż wróżb

29 listopada wybrani uczniowie klas pierwszych i drugich wyróżniający się zdolnościami profetycznymi sprzedawali swoim kolegom i koleżankom pakiety wcześniej przygotowanych wróżb za przysłowiowe grosze. Uzyskane w ten sposób pieniądze dosypano do Góry Grosza, która w naszej szkole rośnie zawsze na przełomie listopada i grudnia.

 

26 listopada 2010: Szczypiorniści szlifują formę

26 listopada reprezentacja naszego Liceum wzięła udział w turnieju piłki ręcznej chłopców   O Puchar Burmistrza Dzielnicy MOKOTÓW.

Nasza reprezentacja w składzie: Ł. Brzostek, J. Jabłoński, Ł. Małkowski, R. Olszewski, T. Biernat, M. Pakosz, A. Kasprzak, M. Terpiłowski, J. Sobolewski, W. Brygider, K. Chojnacki, A. Skup, J. Glinka zajęła 5 miejsce. Opiekunem zespołu jest p. A. Sosnowska.

Turniej był jednym z etapów przygotowań naszej kadry do marcowych Mistrzostw Dzielnicy Wola.

 

15 listopada 2010: Wyróżnienie w Konkursie Poezji Religijnej

Tradycyjnie od lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w Konkursie Poezji Religijnej "Usłysz, Panie, moje słowa" organizowanym przez Katolicki Zespół Edukacyjny dla uczczenia pontyfikatu Jana Pawła II. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych młodzież recytowała poezję Karola Wojtyły. W tegorocznym konkursie do finału przeszły dwie uczennice z kl. IIc: Monika Okulska i Marta Stępień, która otrzymała wyróżnienie. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami aniołów oraz dyplomami, a finaliści książkami o Janie Pawle. Dyplomy z podziękowaniem otrzymały także szkoły biorące udział w konkursie.

 

10 listopada 2010: "Born to be wild" – muzyczny pojedynek uczniów Norwida

10 października na sali gimnastycznej odbył się konkurs muzyczny, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Rywalizowano w trzech kategoriach: instrumentalista, wokalista, zespół. Po przeliczeniu wszystkich głosów okazało się, że zatriumfowało stare dobre rockowe granie reprezentowane przez takie szlagiery jak Born to be wild czy Sweet Home Alabama. Zwycięski zespół zakończył koncert nieśmiertelnym przebojem Chucka Berry'ego Johny B. Goode.

 

5 listopada 2010: Bliżej Norwida 2010

4 i 5 listopada już po raz 14 spotkała się w naszej szkole młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski aby recytować i śpiewać poezję Norwida. Wysłuchaliśmy 39 recytatorów oraz 14 solistów i zespołów. Jurorzy przyznali ogółem 17 nagród i wyróżnień.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się na gali finałowej połączonej z koncertem laureatów i wernisażem prac plastycznych i fotograficznych w dniu 7 grudnia 2010 r. o godz. 11.00 w gmachu naszego liceum.

 

2 listopada 2010: Nowy numer gazetki szkolnej

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie kontrowersje wiążą się z budową drugiej linii metra, czym różni się straszenie w bajkach od grozy w horrorach, w jaki sposób gry komputerowe mówią o najważniejszych sprawach w życiu, oraz jak dostać się na księżyc za mniej niż 10 złotych - kliknij na podany niżej adres, a odpowiedzi będą Ci dane.

GAZETKA SZKOLNA - NUMER NR 3/2010

Reaktywacja

 

28 października 2010: Wycieczka do krajów Beneluxu

W dniach 21.10-28.10 uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do krajów Beneluxu pod przesympatyczną i niezawodną opieką kadry nauczycielskiej. W wyjeździe towarzyszyli nam również kierowcy, którzy chociaż nie zawsze na czas, dowodzili nas bezpiecznie w przyjemnej, komediowo-romantycznej atmosferze, pani kucharka, która zawsze czekała na zmęczonych, wygłodzonych turystów z pyszną kolacją i pani przewodniczka – jej doskonała znajomość j.angielskiego pozwoliła nam na podszlifowanie naszych umiejętności w tej dziedzinie.

Zakwaterowani byliśmy w hostelu w Belgii w malowniczo położonej okolicy: był tam piękny park z jeziorem, przy którym stały łódki,  romantyczny mostek gdzie można było powyć do księżyca i mnóstwo zieleni. Podobno ośrodek posiadał rekreacyjne placówki takie jak kort tenisowy czy trampoliny ale niestety nie byliśmy w stanie tego sprawdzić.

Co prawda wiele osób narzekało na warunki: często brakowało ciepłej wody, pokoje były bardzo wielo-osobowe i nie zawsze starczała nam ilość jedzenia jaką otrzymywaliśmy ale szybko przekonaliśmy się, że Belgia to kraj o zupełnie innych standardach, zarówno pensja jak i koszty przewyższały średnią polską 3 lub nawet 4-krotnie.

Zwiedzanie. Zwiedzaliśmy od rana do wieczora. Najpierw Niemcy i muzeum czekolady (z darmowymi próbkami!!!) oraz gotycki kościół. Potem przez chwilę Holandia i jedno z jej turystycznych miasteczek. No i Belgia. Oprócz wielu kościołów i ratuszów zobaczyliśmy również muzea: diamentów, Rubensa, muzeum miasta, parlament i sikającego chłopca, którego popularności do tej pory nie mogę zrozumieć. W Brukseli mogliśmy także odwiedzić ‘British school In Belgium’. Tutaj warto się zatrzymać. Po krótkiej prezentacji naszej szkoły podzieliliśmy się na grupy. Zaopiekowali się nami uczniowie tejże szkoły, którzy pokazali nam ją od każdej strony. Byliśmy w salach muzycznych, humanistycznych, widzieliśmy hale sportową, pracownie komputerowe, techniczne, chemiczne, biologiczne. Mają tam mnóstwo budynków tematycznie podzielonych na przedmioty. Podczas godzinnej przerwy mają zapewniony syty posiłek oraz salę do odpoczynku z kanapami i PS, na którym grają w Guitar Hero! No ale cena też jest odpowiednia, za rok nauki szkoła pobiera 30 000 euro ;)

No i nareszcie długo oczekiwany Amsterdam. Oczywiście najciekawsze było muzeum van Gogha, niesamowity artysta. Nudniejszą częścią było zwiedzanie miasta, bo kogóż ciekawią porozstawiane co krok coffeeshopy czy ulica czerwonych latarni z murzynkami w rozmiarze XXL na wystawie. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o Luxemburg i powierzchownie obejrzeliśmy to miasto. Też urocze.

W każdym mieście mieliśmy za zadanie zrobić ćwiczenia językowe. Były to pytania dotyczące kultury, historii czy przyzwyczajeń panujących w danym miejscu. Rozmowa z mieszkańcami "beneluxowych" miast okazała się naprawdę ciekawym doświadczeniem. Rezultaty naszego wywiadu sprawdzaliśmy wieczorem, kiedy pani przewodniczka organizowała nam zajęcia językowe. Bywało na nich niezmiernie zabawnie.  

Jaaaakże ciężko było nam wrócić do szarej, szkolnej rzeczywistości. Pomimo 5-godzinnego opóźnienia wyjazdu, wszystkich niedogodności w ośrodku, nie zawsze sprzyjającej nam pogody i co tam każdemu personalnie przeszkadzało myślę, że można zaliczyć ten wyjazd do udanych, a nawet bardzo udanych. Uczniowie Norwida dziękują!

 

26 października 2010: "Za kilka dolarów więcej"

26 października fakultet geograficzny miał okazję przekonać się o tym, jak kilka dolarów wyłożonych z naszych kieszeni może zmienić oblicze świata. W tajniki "mikrokredytowania"  wprowadziła uczniów p. Aleksandra Urbanowska z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Na czym polega "mikrokredytowanie"? Mechanizm jest bardzo prosty - obywatele państw zamożnych, w tym Polski, pożyczają drobne kwoty mieszkańcom krajów biedniejszych, a ci przeznaczają te fundusze na rozwój własnej działalności i po jakimś czasie oddają pożyczone pieniądze. Zajęcia składały się z części warsztatowej i projekcji filmu M. Galloway'a "Beyond a Dollar a Day".

 

19 października 2010: IX Konkurs Recytatorski Twórczości C. K. Norwida w I LO w Wyszkowie

Dnia 19 października 2010 roku mieliśmy zaszczyt odwiedzić zaprzyjaźnione I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Okazją był IX Konkurs Recytatorski Twórczości Cypriana Kamila Norwida. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy Ic: Karolina Piotrowska, która otrzymała wyróżnienie za interpretację wiersza "Na zgon poezji", Aleksandra Jasinowicz, prezentująca utwór "Jak..." oraz Katarzyna Kowalczyk z wierszem "Larwa".

Co należy zapamiętać! To, że IX edycja Konkursu miała bardzo wysoki poziom oraz nastrój, uzyskany dzięki plenerowej inscenizacji utworu "Bema pamięci żałobny rabsod". Pochód płaczek i rycerzy niosący gen. Bema zrobił na nas duże wrażenie.

 

19 października 2010: "Korespondencja sztuk" - warsztaty interdyscyplinarne

Po raz kolejny odbyły się w naszej szkole warsztaty interdyscyplinarne „Korespondencja sztuk” – literatura, teatr, plastyka, muzyka, fotografia.

Zajęcia prowadzili wybitni specjaliści: dr Anna Kozłowska i dr Tomasz Korpysz z UKSW, Marta Lewandowska i Andrzej Blumenfeld – aktorzy, Alicja Słowikowska i Krystyna Lipka-Sztarbałło – artystki plastyczki, Bożena Pawlina – muzyk, Maciej Belina-Brzozowski – fotograf PAP, Hanna Kocańda-Kołodziejczyk – polonistka. W warsztatach udział wzięli nie tylko nasi uczniowie, ale też goście z innych szkół: LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim, ZS im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, LVIII LO im. K.K. Baczyńskiego, I LO z Oddz. Integracyjnymi im. B. Limanowskiego, IV LO im. A. Mickiewicza, XII LO im. H. Sienkiewicza i XXX LO im. J. Śniadeckiego w Warszawie. Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowanie, a młodzież doceniła możliwość spotkania się z profesjonalistami. Największa frekwencja była na warsztatach z fotografem, który cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania.

 

18 października 2010: Wizyta uczniów z Izraela

18 X 2010 r. gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży z Izraela. Spotkanie odbyło się  w ramach programu ,,Bliżej siebie" koordynowanego przez CODN w Warszawie i jego izraelskiego odpowiednika. Do programu należy kilkadziesiąt szkół z całej Polski

Nasza szkoła nawiązała kontakt ze szkołą z Hajfy Leo Baeck  Education Center. Jest to olbrzymi kompleks edukacyjny, który mieści zarówno szkołę średnią, gimnazjum jak i podstawówkę. Do szkoły uczęszcza też młodzież arabska. 18 października odwiedziło nas blisko 100 osób z Hajfy. Za przyjęcie gości odpowiadały klasy 1e, 2a, 2b, 2e. Przygotowaliśmy dosyć zróżnicowany program (trochę śpiewania, trochę tańców narodowych, zabawy językowe, zaprezentowaliśmy film o nas, pokazaliśmy naszą szkołę, zorganizowaliśmy koncert naszego zespołu muzycznego). Młodzież bardzo szybko przełamała lody i świetnie się ze sobą bawiła. Wizyta trwała 3 godz. i niektórym trudno było się rozstać. Mamy nadzieję, że zrobiliśmy jakiś mały krok ku tolerancji. Ze strony nauczycieli za organizację wizyty odpowiadali: p. D. Czyżewska, E. Zakrzewska, P. Polnik., Z Ustaborowicz, A Jaworska. 

 

16 października 2010: Nowoczesny Norwid

Uczniowie klasy 1a (JG-2010/2011) mają okazję doświadczyć jako pierwsi nauki języka niemieckiego w oparciu o nauczanie multimedialne z wykorzystaniem platformy Moodle.

Plan zajęć grupy obejmuje w modelu tradycyjnym 4 godz./tyg., natomiast w toku multimedialnym 2 godz./tyg.

W trybie multimedialnym naszym głównym narzędziem jest Internetowa Platforma Edukacyjna "e-norwid", która gwarantuje dostęp do elektronicznych materiałów dydaktycznych oraz e-podręczników. Dzięki temu, że każdy uczeń posiada swoje konto, może on indywidualnie czerpać korzyści z multimedialnych zasobów, takich jak zadania interaktywne czy nagrania audio-wideo. Może być również indywidualnie oceniany z testów, quizów i innych zadań online.

Nasza norwidowska platforma edukacyjna to wspaniała zabawa, dzięki niej wszyscy możemy się komunikować nie tylko na zajęciach, lecz również o każdej porze w dowolnym miejscu w domu, na podwórku, a nawet podczas wycieczki zagranicznej.

 

15 października 2010: Wycieczka do Francji

Pierwszego dnia szalony dzień w Parku Asterixa, a potem... napięcie rosło. Paryż! Grobowiec Napoleona, Notre-Dame, Hotel Lambert i Biblioteka Polska, Centrum Pompidou, wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Luwr, nowoczesna dzielnica La Defense i jakże inne w klimacie, urokliwe dzielnice Marais, Montmartre (to tam mieszkała Amelia!) i Dzielnica Łacińska. I jeszcze Muzeum Rodina, cmentarz Pere Lachaise - groby Szopena i Morisona, Moliera i La Fontaine`a, Panteon z grobami Skłodowskiej-Curie i Aleksandra Dumasa.

A potem Wersal i upojny nocny rejs po Sekwanie. Tak, byliśmy we Francji! I chcemy tam wrócić: na Pola Elizejskie, przed oblicze Giocondy, po perfumy i croissanty, po paryski szyk...

 

14 października 2010: Ślubowanie klas pierwszych

14 października odbyło się w naszej szkole ślubowanie klas pierwszych. Z tej okazji spotkaliśmy się na uroczystym apelu. Bohaterowie tego dnia, z należytą powaga wysłuchali słów Pana Dyrektora, a po złożeniu przysięgi, wstąpili formalnie do grona uczniów XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Warszawie. Ze wzruszeniem słuchaliśmy występów koleżanek i kolegów, którzy przygotowali dla nas wspaniały koncert muzyczny. Na uwagę zasługuje różnorodny repertuar, począwszy od walca A-moll Chopina, który zaprezentowała Marta Pietrzak, po rockową balladę I Just want you to know who I am, którą zaśpiewał dla nas Kamil Duran. To był wyjątkowy dzień!

 

11 października 2010: Warsztaty interdyscyplinarne dla uczniów zainteresowanych konkursami "Bliżej Norwida"

Korespondencja sztuk – literatura, teatr, plastyka, fotografia, muzyka – warsztaty interdyscyplinarne

Zapraszamy uczniów zainteresowanych konkursami Bliżej Norwida do wzięcia udziału w programie edukacyjnym, którego autorkami są nauczycielki XXIV LO im. C. K. Norwida: Maria Rybińska, Ewa Sołtan, Agnieszka Wasilewska. W ramach przedsięwzięcia proponujemy zajęcia warsztatowe prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego, plastyków, aktorów, muzyka i fotografa.

Warsztaty odbędą się 19 października 2010 r. w budynku naszego liceum.

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie, faxem lub pocztą elektroniczną do 15 października 2010 r.

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

  • Analiza i interpretacja tekstu” – warsztaty polonistyczne - godz. 8.55 – 10.35

  • Słowo, gest, ruch” – warsztaty z aktorami - godz. 10.55 – 13.30

  • Znak słowny – znak plastyczny” – warsztaty z plastykami - godz. 10.55 – 13.30

  • Poezja widziana okiem obiektywu” – warsztaty z fotografem:

    • I grupa godz. 10.55 – 12.35

    • II grupa godz. 12.45 – 14.25

  • Począłże grać? Czy nas odpycha? – wyśpiewać Norwida” – warsztaty z muzykiem - godz. 13.40 – 15.15

Zajęcia z interpretacji tekstu proponujemy dla wszystkich, pozostałe w zależności od kategorii konkursu do której uczeń zamierza przystąpić.


Kontakt telefoniczny:

Maria Rybińska, Ewa Sołtan – (22) 836 42 92
 

8 października 2010: Spotkanie z P. Mieczysławem Machnickim

Uczniowie Norwida zdają sobie sprawę z tego, że zjawiska związane z literaturą danego czasu i jej rozwojem są jednym z podstawowych gałęzi życia kulturalnego. Dlatego staramy się w nim aktywnie uczestniczyć poprzez poznawanie kanonu literackiego oraz udział w różnych formach życia literackiego. 8 października 2010 roku gościł u nas Mieczysław Machnicki - poeta, prozaik, krytyk literacki, dziennikarz. Spotkanie było okazją do wysłuchania jego wierszy, porozmawiania o twórczości i życiu, a także bliższego poznania tajników sztuki pisania. Po przeczytanych tekstach z tomiku "Już znikąd nicość" oraz "Plac zabaw" mogliśmy porozmawiać o poezji, prozie, literaturze, podzielić się swoimi wrażeniami oraz doświadczeniami, dotyczącymi pisania. Nasz gość dołożył starań, by zainteresować literaturą osoby nie piszące i pomóc w doskonaleniu warsztatu tym, którym słowo pisane nie jest obce.

 

6 października 2010: Zaloguj się jako gość

Jeśli ciekawi cię, jakie materiały kryją niektóre nasze kursy na Platformie Edukacyjnej e-norwid, możesz już od dziś podejrzeć ich zawartość nawet bez zakładania konta na stronie http://www.e-norwid.cal24.pl.

Wystarczy tylko, że klikniesz na przycisk ZALOGUJ SIĘ widoczny w panelu logowania. Po kliknięciu zostaniesz automatycznie przeniesiony na informacyjną stronę logowania. Odszukaj na tej stronie napis: "Niektóre kursy dostępne są dla użytkowników zalogowanych jako goście" i kliknij na przycisk ZALOGUJ SIĘ JAKO GOŚĆ.

Pamiętaj, że jako gość nie masz dostępu do wszystkich kursów i związanych z nimi materiałów np. testów. Nie czekaj. Jeśli chcesz skorzystać z naszej pełnej oferty elektronicznych kursów, zajęć oraz różnorodnych materiałów multimedialnych, załóż konto i zaloguj się.

Spawdź, co w elektronicznym Norwidzie piszczy.

 

27 września 2010: Norwid – jakość potwierdzona certyfikatem

27 września nasze liceum dołączyło do elitarnego grona szkół mogących się pochwalić certyfikatem WARS i SAWA. Program ma na celu wspieranie uczniów uzdolnionych. Wręczenie certyfikatów miało miejsce w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie nagrodzonych szkół.

 

22 września 2010: Olimpiada osób niepełnosprawnych

Uczniowie naszej szkoły w dniach 20 i 22 września mieli zaszczyt kibicować podczas Olimpiady osób niepełnosprawnych.

Dyscypliny, w których mogliśmy oglądać dzielnych sportowców, to wrotkarstwo i piłka nożna. Serdecznie dziękujemy za umożliwienie podziwiania sportowców, którzy wkładają całe serce w to, co robią.

Kibicujemy im z całej siły i wierzymy w ich dalsze sukcesy.

 

17 września 2010: Rocznica wkroczenia wojska Armii Czerwonej

Dnia 17 września 1939 roku do Polski wkroczyły wojska Armii Czerwonej. Co roku przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zbierają się poczty sztandarowe warszawskich szkół, by oddać cześć ofiarom. Również i w tym roku nie zabrakło tam uczniów naszej szkoły. W imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli hołd zmarłym oddał poczet sztandarowy XXIV LO im. C. K. Norwida.

 

17 września 2010: Sprzątanie Świata

W piątek 17 września klasy I g i II d pod opieką p. Roberta Tańczyńskiego i p. Dariusza Masnego sprzątały Lasek na Kole. Uczniowie oczyścili ze śmieci także ul. Majakowskiego przed szkołą, parking XXIV LO i dziedziniec szkolny. O wystarczającą ilość worków i rękawic zadbał Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji i zachęcamy do wspólnego sprzątania świata!

 

7 września 2010: Zajęcia międzyszkolne w Norwidzie

XXIV LO im. C. K. Norwida w Warszawie zaprasza uczniów gimnazjów i liceów na cykl warsztatów tematycznych:

  • warsztaty fotograficzno – przyrodnicze;

  • zajęcia przygotowujące do Olimpiady z języka niemieckiego;

  • warsztaty teatralne „Aktor wobec roli”;

  • warsztaty językowo – literackie „Sztuka słowa”

Rekrutacja:

Uwaga przedłużony termin przyjmowania zgłoszeń upływa 24.09.2010 r. (Pierwsze zajęcia - zgodnie z grafikiem od 20 września 2010 r.)

Warunkiem udziału w zajęciach jest założenie konta na specjalnej stronie(należy uzupełnić wszystkie pola formularza; hasło powinno składać się z min. 8 znaków: cyfry, małe i duże litery, znak interpunkcyjny) oraz kliknięcie na wybrany kurs i przycisk zapisu na zajęcia lub bezpośrednio na adres e-mail prowadzącego (należy podać wymagane dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu i mail kontaktowy, datę urodzenia i nr legitymacji szkolnej, dokładną nazwę i adres szkoły).

Kontakt:


SZCZEGÓŁY ZAJĘĆ - DO POBRANIA (PDF)

 

3 września 2010: Formy pomocy materialnej dla uczniów XXIV LO

Stypendium  szkolne

Stypendium dotyczy uczniów, którzy fizycznie zamieszkują na terenie m. st. Warszawy.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728) tj. 351 zł netto.

Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (tzn. sierpnia 2010 roku).

Stypendium szkolne może być przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Stypendium jest realizowane w formie pomocy rzeczowej (refundacja poniesionych kosztów na cele szkolne).

Poprawnie wypełniony wniosek o stypendium musi być złożony  w szkole do dnia 13 września 2010 roku!!!!! (poniedziałek).

Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane

 

Zasiłek szkolny

Zasiłek dotyczy uczniów, którzy fizycznie zamieszkują na terenie m. st. Warszawy.

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

Wysokość dochodów rodziców potwierdzona powinna zostać stosownym zaświadczeniem.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Wnioski o przyznanie stypendium lub zasiłku szkolnego można odebrać:

  • w sekretariacie szkoły;

  • w pokoju nr 1 (pokój psychologa szkolnego).

 

2 września 2010: Wywiad z Prezydentem RP i Premierem RP

Maciej Król, tegoroczny maturzysta naszej szkoły, od października 2010 student  prawa, drużynowy 305 Warszawskiej drużyny starszoharcerskiej „Połoniny”, w dniach 14-27 sierpnia 2010r. uczestniczył w jubileuszowym zlocie Związku Harcerstwa Polskiego w Krakowie. Działając w ekipie Radia Kraków 2010 przeprowadził wywiad z Prezydentem RP i Premierem RP.

 

1 września 2010: Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

Niedługo po tym jak grupa Vampire Weekend pożegnała uczniów udających się na wakacje, rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie klas pierwszych zostali oficjalne przywitani przez p. Dyrektora i nauczycieli na sali gimnastycznej.

 
 
Perspektywy certyfikat
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
sekretariat.lo24@eduwarszawa.pl
Promethidion - Norwid