18 listopada 2018 r.;    Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman
 

XXIV LO im. C. K. Norwida
AKTUALNOŚCI Z ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

9 listopada 2018: Rekord dla Niepodległej

9 listopada dokładnie o 11.11 w gmachu przy ul. Obozowej 60 rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” wykonany na żywo przez wszystkich uczniów i nauczycieli obecnych wtedy w szkole. W ten sposób społeczność Norwida dorzuciła swoje 3 nuty do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, dzięki której w tysiącach placówek oświatowych w kraju i za granicą wybrzmiały w jednym czasie 4 zwrotki utworu Józefa Wybickiego.

Rekord dla Niepodległej Rekord dla Niepodległej Rekord dla Niepodległej

 

8 listopada 2018: Maraton umysłów ścisłych

8 listopada 2018 w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych reprezentacje klas drugich wzięły udział w wyczerpującym „Maratonie Wykładowym z Deltą” organizowanym przez Wydział Fizyki UW. Uczniowie z wypiekami na twarzy, z gorącym czołem, rozgrzani atmosferą, stojąc pod ścianami, siedząc na schodach, chłonęli wiedzę z zakresy matematyki, fizyki, astronomii i informatyki, przekazywaną w trakcie dwunastu kolejnych wykładów. Zmęczone, ale też pełne ciekawości, spojrzenia sugerowały, że był to czas dobrze wykorzystany.

 

25 października 2018: Żelazne pięści Norwida - uczennica klasy pierwszej mistrzynią Starego Kontynentu

Październik zaczął się od mocnego uderzenia uczennicy Kasi, która wskoczyła na najwyższy stopień podium Otwartych Mistrzostw Europy Taekwon-do ITF HQ. Okazała się bezkonkurencyjna w walkach light kontakt, a w kategorii technik specjalnych zdobyła trzecie miejsce. Gratulujemy mistrzyni Europy i życzymy dalszych sukcesów.

 

22-26 października 2018: „Życie codzienne w dwudziestoleciu” - wystawa

Legioniści w mundurach, młode zakochane pary, dziewczynki z długimi welonami ubrane do I komunii, młodzi ludzie z rowerami czy rakietami tenisowymi, rząd studentów Instytutu Pedagogicznego, wszyscy w garniturach..... Oto jacy goście, choć tylko na zdjęciach, zawitali do naszego liceum w ubiegłym tygodniu.

W związku z obchodami 100-lecia niepodległości zorganizowano w szkole wystawę. Każda klasa spędziła na niej godzinę, najpierw słuchając wprowadzenia, np. o zdrowiu, sporcie, komunikacji, walucie, czy kulturze epoki, potem oglądając zgromadzone przedmioty. Po przekroczeniu progu od razu rzuciły nam się w oczy liczne eksponaty, zebrane z prywatnych zasobów nauczycieli i uczniów (Grzegorz) Niesamowite było to, że żaden z nich nie był wypożyczony z muzeum (Marcin), ...ale były to prywatne zbiory przekazywane z pokolenia na pokolenie i chowane w zakamarkach piwnic, aby nie uległy zniszczeniu (Gabrysia) Tak skomentowali je uczniowie klasy II c.

A można było obejrzeć długie drewniane narty, maszynę do pisania firmy Remington, aparat fotograficzny Kodak 1939, telefon jak z filmu o I wojnie światowej, patefon, kilka ubrań naszych babć i dziadków. Niektórzy oglądający zatrzymywali się przy starych przepisach kuchennych i poradniku „O wszystkim dla wszystkich”. Innym spodobały się piękne delikatne porcelanowe naczynia. Dużo czasu spędziłem też oglądają stare świadectwa i fotografie, (...) uświadomiłem sobie, że ludzie, których nazwiska czytam i których twarze oglądam, już nie żyją (Grzegorz) Największą moją uwagę zwróciła historia książki Cypriana Norwida, która została postrzelona kulą podczas II wojny światowej. (...) były też rzeczy mniej oczywiste (...) gry planszowe, binokle, czy zdjęcie na szkle (negatyw - AW) (Grzegorz) Można było obejrzeć legitymacje uczniowskie i studenckie (np Politechniki Lwowskiej), świadectwa różnych szkół (np Seminarium Ochroniarskiego, przy którym żaden z uczniów nie wpadł na pomysł, że to szkoła dla wychowawczyń przedszkoli).

Na jednej ze ścian stare portrety, na drugiej fotosy artystów 20-lecia i informacje o nich, a na ekranie nieme filmy (np z Chaplinem). Pomiędzy oknami ułani na obrazie Jerzego Kossaka. I filary w naszej Sali Norwidowskiej przypominające słupy z ogłoszeniami. Oto zaproszenie na match piłki nożnej, oto dwujęzyczny tekst po polsku i w jidysz, tu wezwanie Polacy! do broni!, a obok menu restauracji.

W poniedziałek 22 X wystawę mogli oglądać rodzice, a 26 X mieszkańcy okolic szkoły i inni zaproszeni goście.

I na koniec jeszcze jedno zdanie Grzegorza z II c: Szkoda jedynie, że zwiedzanie nie mogło trwać trochę dłużej.

Życie codzienne w dwudziestoleciu Życie codzienne w dwudziestoleciu Życie codzienne w dwudziestoleciu Życie codzienne w dwudziestoleciu

 

16 października 2018: I Norwidowski Bieg Niepodległości przeszedł do historii

Za nami pierwsza odsłona Norwidowskiego Biegu. Na starcie zameldowało się pięć mieszanych drużyn reprezentujących cztery warszawskie licea. Oprócz szybkości i wytrwałości, na trasie trzeba też było wykazać się wiedzą historyczną z zakresu Dwudziestolecia międzywojennego. Na każdej z pięciu stacji czekały na zawodników zadania, które musieli rozwiązać pod presją uciekającego czasu i narastającego zmęczenia. Najlepszy balans między praca nóg i mózgu utrzymała drużyna z XXXIII LO im. M. Kopernika, która wyprzedziła reprezentantów naszego Liceum o niecałe 3 sekundy. Za rok II edycja, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. 

I Norwidowski Bieg Niepodległości przeszedł do historii I Norwidowski Bieg Niepodległości przeszedł do historii I Norwidowski Bieg Niepodległości przeszedł do historii I Norwidowski Bieg Niepodległości przeszedł do historii

 
 

4 października 2018: I Norwidowski Bieg Niepodległości

Wtorek, 16.10 2018 r., to ważny dzień w XXIV LO im. C. K. Norwida. Tego dnia uczniowie wolskich szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w I Norwidowskim Biegu Niepodległości - uczczą w ten sposób 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy wystartują o godzinie 11.11 w Lasku na Kole. Mamy nadzieję, że ten bieg wpisze się na stałe w kalendarz zawodów na Woli - będzie nie tylko promocją naszej gminy, NORWIDA, wolskich szkół i zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim przyczyni się do popularyzacji wśród młodzieży wiedzy historycznej, nie zabraknie bowiem na trasie biegu ciekawych zadań i łamigłówek na temat czynu niepodległościowego Polaków.

Dziękujemy za wsparcie organizacyjne firmie Sport SET - sklepowi rowerowemu przy ul. Obozowej 95 w Warszawie i za opiekę medyczną ratownikom z pogotowia ratunkowego. Honorowy patronat nad biegiem objęło Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Honorowy Patronat


Sport SET - Sklep Rowerowy
Partner wspierający

 

2 października 2018: Bliżej Norwida 2018

Po raz 22. zapraszamy do udziału w ogólnopolskich konkursach Bliżej Norwida. Oprócz znanych już kategorii recytacji, śpiewania i plastycznej proponujemy po raz drugi, cieszący się w ubiegłym roku dużym zainteresowaniem, konkurs Teatr Jednego Aktora (szczegóły w regulaminach).

Regulaminy konkursów Bliżej Norwida 2018 (do pobrania w wersji PDF):

XXII Konkursu Recytacji Poezji Cypriana Norwida,
XXI Konkursu Śpiewania Poezji Cypriana Norwida,
II Konkursu Jednego Aktora (nowa kategoria),

XIX Konkursu Interpretacji Plastycznej Wiersza Cypriana Norwida.

 

4 września 2018: 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

W ramach 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, szkoła przystąpiła do projektu realizowanego przez Dom Spotkań z Historią – Warszawska Księga Wolności 1918-2018-2118. Księga ma stanowić przesłanie dla przyszłych pokoleń i 13 października br. zostanie umieszczona w kapsule czasu na następne 100 lat, czyli do 2118. W związku z tym, w czwartek 6 września w g. 8-10, animatorzy z DSH będą w naszej szkole koordynowali wpisy do pamiątkowej księgi. Księga zostanie wyłożona na I piętrze, przed gablotami na specjalnie przygotowanym stoliku. Zachęcamy uczniów i nauczycieli do wpisywania się na kartach Warszawskiej Księgi Wolności. To niepowtarzalna okazja, by kolejne pokolenia otrzymały od nas symboliczne przesłanie dotyczące współczesności, w tym również refleksji o naszej Warszawie.

 

3 września 2018: Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września 2018 r. w gmachu przy ulicy Obozowej 60 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.

 

1 września 2018: Zmiana na mostku kapitańskim

Dokładnie 1 września 2018 roku nowym dyrektorem XXIV Liceum im. C. K. Norwida została pani Anna Rzewuska-Kowalczyk. Tym samym przejęła ster, który od 1 września 1989 roku (i przez kolejne 10591 dni) spoczywał w rękach pana Ryszarda Wojciechowskiego.

 
 
Perspektywy
 Licznik odwiedzin www.norwid.waw.pl:   1342645  
 

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida w Warszawie

ul. Obozowa 60
01-423 Warszawa
tel./fax. - sekretariat: 022-836-42-92
tel. - pokój nauczycielski: 022-836-42-32
e-mail: sekretariat@norwid.waw.pl
Promethidion - Norwid